Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 28. 3. 2019
Líbí se mi

Cena svobody

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 28. 3. 2019
Líbí se mi
Cena svobody

Cena svobody

Uvědomělý boj za svobodu a nezávislost začíná v pubertě. Svoboda a nezávislost byly důvodem mého rozvodu, i když navenek manželství vypadalo velmi hezky a funkčně. Uvnitř jsem se cítila ohrožená. Co kdyby… Zůstanu sama s dítětem, sama firmu neutáhnu...

Byl to lék proti závislosti? Přineslo to tu vytouženou svobodu? Nepřineslo, alespoň ne v tom smyslu, který jsem do něj tehdy vkládala. Osvobodila jsem se od všeho – od firmy, od majetku, od peněz, od auta za 3,5 milionů, od jistoty, že cokoli se stane, všechno se zařídí. V nově pronajatém bytě v koupelně zkratovala žárovka. Jak jinak díky mé neodborné výměně. Kdo by to býval věděl, že kvůli výměně není třeba rozšroubovat celé osvětlení zrcadla. Brečela jsem vzteky a bezmocí – proč jsem tak blbá? Jak jsem mohla vést firmu a když se stane toto, ani nevím komu mám zavolat… Dnes se na to dívám z hezké vzdálenosti 10 let mého boje za svobodu a nezávislost, nebo spíše hledání správného receptu na šťastný a svobodný život.

Rekapituluji v projektu, kterému jsem věnovala 2,5 roku, přemítám o jeho budoucnosti a „náhodou“ na mne vyskočí tento post na FB, u kterého jsem se na chvíli zastavila:

„Celý svůj život jsem se snažil být nezávislým a svobodným. Krok za krokem jsem úporně odstraňoval ze života všechno, co moji svobodu omezovalo. Práci, které jsem se musel podřizovat. Lidi, kteří mi málo dávali, ale mnoho očekávali. Povinnosti, které ve skutečnosti nebyly povinnými. Takže jednoho večera zcela pro mne nečekaně jsem si uvědomil, že konečně jsem dosáhl svého cíle. Byl jsem absolutně nezávislý a absolutně svobodný.

A také absolutně sám.

Spoustu let jsem věnoval tomu, abych měl to, co jsem chtěl. Ale krok za krokem jsem vyloučil ze svého života všechno, co mne bralo tuto svobodu mít, až v mém životě nezůstalo nic kvůli čemu stojí za to žít.

Večer ve svém prázdném domě jsem si uvědomil, že všechno, oč jsem usiloval, byla fata morgana.

O jaké svobodě můžeme mluvit, když celý život, každá jeho minuta je protkaná závislostí na někom jiném?

Nejen můj blahobyt, ale celá moje existence každou vteřinu závisí na lidech, které jsem nejspíš dříve nikdy nepotkal.

Dokonce když přecházím silnici, můj život závisí na lidech, kteří sedí za volantem aut stojících na semaforu.

Když cestuji, můj život závisí na pilotech letadel a dispečerech letového provozu, ale také na lidech, kteří postavili to letadlo, a také na unavené a ospalé slečně, která v noci odbavuje moje zavazadla.

Pokaždé když stojím na stanici metra v očekávání svého vlaku, odevzdávám svůj život do rukou absolutně neznámého člověka, který stojí za mými zády.

Ne-závislost je mýtus. Ne-závislost není možná, protože není možná oddělenost.

Naše výchova závisí na rodičích a učitelích. Kariéra – na nadřízených a spolupracovnících. Zdraví – na kuchaři v restauraci, kde jsem se rozhodl poobědvat.

Blahobyt – na zákaznících, partnerech a zástupcích objednatele.

Dokonce i to, zda se narodím, záviselo na lehce podnapilém porodníkovi.

Můžete snít o tom, jak našetřit peníze a utéct do palmového ráje, přestěhovat se a změnit sociální statut. Jenže v praxi to znamená, že změníte závislost na jedněch lidech na závislost na jiných.

Moje závislost na jiných lidech, na okolním světě, na okolnostech je trvalá a nepřerušitelná. Není možné od ní utéct, ukrýt se do buddhistického kláštera, vylézt na nejvyšší horu světa nebo se vykoupit penězi.

Protože právě tato závislost je život sám.

Mnoho sil a času jsem věnoval tomu, abych se stál nezávislým a svobodným, abych nakonec pochopil, že svoboda není důsledkem nezávislosti, to není možné.

Svoboda přichází skrze přijetí své plné a absolutní závislosti na lidech, kteří tě obklopují.

Svobodu přináší nikoli snaha utéct od této závislosti, ale důsledná kultivace schopnosti v této závislosti žít.

To je umění – to čemu se učíme celý život. A nejspíš také to nejdůležitější, čemu se učíme.

Celý smysl života spočívá v závislosti, v nepřetrženém spojení s jinými lidmi, která přináší bolest a radost a nemůže být zpřetrhaná. Protože právě tato bolest a tato radost nám umožňují se rozvíjet.

I když víte, přece jenom existuje jeden způsob, jak dosáhnout svobody a nezávislosti. Je velmi jednoduchý a velmi dostupný.

Být nezávislým znamená nikoho nemilovat.

Protože jsme nejvíce závislí na těch, koho milujeme.“

Po střípcích skládám všechny své bolesti a radosti první poloviny mého života, skládám je v obraz a snažím se nahlédnout do budoucnosti. Některé věci, které doposud fungovaly automaticky, už nefungují. To, co mělo hodnotu, se znehodnotilo. To, co přinášelo radost, neraduje. To, co bolelo, nechává mne klidnou.

Před deseti lety jsem se rozhodla nejen odejít, ale také znovu udělat „tu chybu“ a stát se závislou na muži, na druhém synovi, jehož porod byl pro nás oba velkou zkouškou a bojem o přežití. A tento post o 15 let staršího muže mne najednou odkryl to, co jsem ani neočekávala objevit. Pochopení, že těch bouřlivých 10 let, složitých, plných snažení něčeho dosáhnout, něco „ještě stihnout“ nebyly marné. Získala jsem náskok a možnost vstoupit do druhé poloviny svého života z klidnou a jednoduchou myšlenkou:

„Všechno, co jsem doposud zažila, nebylo jednoduché, ale bylo to tak dobře… Je to ten základ, na kterém mohu postavit cokoli, pro co se rozhodnu. Mám absolutní svobodu.“

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 16. 4. 2019

Zajímavý článek.

Odpovědět
Aves P.
Aves P. 31. 3. 2019

Hezké. Říká se, že teprve, když člověk získá všechno to, po čem tak toužil, tak si uvědomí, že TOHLE vlastně nechtěl. Svoboda také spočívá v něčem naprosto jiném, než se obvykle myslívá Mimochodem, já jsem na svém manželovi velmi ráda "závislá". Neberu to jako závislost, beru to jako vzájemné propojení. Ve dvou se to totiž lépe táhne

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 305
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.