Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

LenyaS
LenyaS
Vloženo 21. 12. 2016
Líbí se mi

BLOK v naší mysli Č. 5: Lenost

LenyaS
LenyaS
Vloženo 21. 12. 2016
Líbí se mi
BLOK v naší mysli Č. 5: Lenost

BLOK v naší mysli Č. 5: Lenost

Tohle je velký blok. Ale naštěstí jsem zjistila, že to s ním pro nás není tak hrozné, jak si možná myslíme. Vždy, když se nám totiž do něčeho nechce, tak to hned neznamená, že jsme líní. Je to dobrá zpráva??  Pro mě byla. Pořád jsem si říkala, že toho můžu dělat víc, že na to mám, ale byly chvíle, kdy to prostě ani za nic nešlo. Později jsem zjistila, že jsem udělala dobře, že jsem to nic nedělala. A co se stalo? Je totiž hned několik možností, kdy prostě věci dělat nemůžeme a přesto se nejedná o lenost, která by nám blokovala cestu za úspěchem. Kdy to je?

1.) U žen je to v jejich cyklu ve dnech mezi 23. a 25. dnem a pak první dva dny, když začínají krvácet. Hormonální únava, kdy je lepší být v klidu není lenost!

2.) Jestli děláte kreativní činnost, tak co mě psaní naučilo je, že když nemám to správné rozpoložení, tak moje texty neobsahují dostatečné emoce, což se odráží na jejich čtenosti. Na svou práci musím být naladěná a to prostě není vždy. Když pak k práci zasednu se správnou náladou, tak udělám práce jako za tři dny, kdy se do práce nutím a ještě k tomu mnohem lépe a kreativněji. Jestliže setrváte, abyste pak pracovali lépe a v lepším rozpoložení, to není lenost! (Tohle, ale bohužel vždy v práci nejde.)

3.) Musíme i relaxovat. A protože stále „bojujeme proti lenosti“, třeba i sami se sebou, tak pak ve finále neumíme odpočívat. A kam to vede? – K vyčerpání. A to vede kam? – Že už neuděláte vůbec nic… Regenerace je důležitá – deprese jsou strašlivé. Relaxování po pracovním vytížení není lenost, ale nutnost!

4.) Někdy je třeba si věci promyslet. Ano, někdy je prostě naprosto nutné strávit čas pouze přemýšlením o tom, jaký má být náš život dál. To není špatně. A na rozhodnutí takového rázu je třeba si dát čas. Proč? Protože jestli to neuděláte, tak se také můžete za rok nebo za dva otočit a zjistit, že jste se vrhli do něčeho, co jste vůbec nechtěli a to jen proto, že jste si nedali dostatečný čas na zjištění, co vlastně chcete. Ano. Často je to například týden vs. pět let života. A tomu já říkám problém. Takže přemýšlet o své vlastní cestě není lenost!

5.) Když je toho moc. Jedno ze základních dovedností manažera je, aby věděl, kdy je prostě nejlepší vyčkat. Tohle nejlépe říká můj tatínek, nejlepší manažer na světě:

„Když je systém přehřátý, je třeba si dát nohy nahoru.“ 

 

A má svatou pravdu. Někdy je toho tolik, že už prostě nevíte, z které do které, jak se říká. Pak je doopravdy nejlepší strategií zastavit se. Stejně mi moje zkušenost ukázala, že do pár minut se ozve to, co se musí vyřešit prostě jako první. Třeba se mi to v hlavě jinak poskládá nebo někdo zavolá. Na chvíli se zastavit, aby se věci usadily, to není lenost!

 

Hyper doba

To, že se snažíme toho dělat tolik je v dnešní době obrovský problém. Pro nás pro ženy to je nejenom naprosté narušení našeho ženského principu, ale věda dokonce má už důkazy o tom, že se zrychlily pouze ty věci, které již existují, ale nezrychlilo se vytváření nových věcí. Tady si o tom můžete přečíst krásný, vědecký článek.

Do karet nám v tomto hraje také například fakt, že ve Švédsku zkrátili pracovní dobu na 6 hodin denně a co se stalo? Lidé jsou dokonce efektivnější.  (Čtěte například tady >>.) Ano, nemají takové pracovní prodlevy a jsou spokojenější.

„Průkopníkem se přitom již před 13 lety stala pobočka japonské automobilky Toyota ve švédském Goteborgu. Pobočka díky změně od té doby každý rok zaznamenává o 25 % větší zisk, spokojenější zaměstnance a příjemnější pracovní prostředí.“ (Krátká ukázka z článku výše.)

 

firma má platit za výkon, ne za čas, který je v práci stráven. To, že tam je totiž člověk každý den, ještě vůbec neznamená, že je firmě přínosem.

Člověk není líný ani ze své podstaty. Jen je po miliony let své evoluce zvyklý šetřit energii. A to je přece rozdíl. Tady ta hyper doba nám pak do mozků vkrádá myšlenky, že když nestihneme a neuděláme za den tisíc věcí, tak jsme špatní… A to přitom není vůbec žádná pravda! Takže tohle jsou věci, které jsou pro nás důležité vědět, abychom správně rozpoznali, kdy se o lenost jedná. A teď jdem na to, kdy jde o lenost se vším všudy a jak ji poznat. Proč nás tak brzdí, tak o tom asi více mluvit netřeba. 

 

Pravá lenost

Poznáte ji především podle toho, když někdo využívá výše uvedené body k tomu, aby svoji lenost zakryl. V tomto si musí každý sám sáhnout do svědomí, aby zjistil, kdy doopravdy konstruktivně odpočívá nebo na sobě mentálně pracuje a kdy jen maskuje svou neochotu se zvednout. V tomto nemůže nikdo jiného soudit, pouze Vy sami víte, kdy to doopravdy děláte a kdy ne.

A jak tedy poznat tu pravou, nefalšovanou lenost?? Dlouho jsem nad tím přemýšlela, ale pak mi to došlo!

PŘECE AŽ ZPĚTNĚ!!!!

Když totiž děláte něco z 5 bodů, které jsem Vám popsala na začátku, tak jejich následkem bude ČIN a VÝKON!!! Tedy jak je dokončíte, tak budete například dostatečně odpočinutí a zvládnete o to víc práce a to s úsměvem a s lehkostí. Nebo se k Vám dostane ten správný úkol, kterému je teď třeba dát prioritu a tak vyhodnotíte celou situaci nakonec správně. Nebo Vás napadne Váš životní směr a cíl a pustíte se do něčeho, co zcela změní celý Váš život. A nebo prostě… Je toho spoustu, co by se dalo napsat. 

Věřím, že teď již chápete, v čem tedy spočívá ten rozdíl. Když člověk jen lelkuje, tak potom žádný výkon ani čin nepřijde. Obvykle bude ještě unavenější a bude chtít dál lenošit. Pak víte, že jde jednoduše o lenost a o nic jiného. Jestli to tak však není, tak se jen můžete těšit na všechno to báječné, co pak přijde. I kdyby to znamenalo jen to, že se do dalších, rutinních povinností pustíte s úsměvem. Vždyť i to je pokrok, který se počítá a zaslouží si po práci další, báječný odpočinek. 

„Nebuďte v tomto na sebe přísní!“

Rozlišujte, kdy se jedná o lenost a kdy prostě jen potřebujete na chvíli vypnouta jednoduše nic nedělat a nebo jen přemýšlet. Také přemýšlejte proč nemůžete dělat to, co byste si přáli. Stále nacházíte výmluvy, proč to nejde? Nebo se prostě cítíte tak pod psa a proto to nejde? Jestli ano, pak nejste líní, ale potřebujete pomoct. Třeba tady si přečtěte toto >>. To, čemu všemu se dnes říká lenost mě trápí, protože je třeba rozlišovat. Hlavně sami sebe nebičujte za to, že chvíli nic neděláte!!!

Jestli Vás však lenost i tak dál trápí, tak je to jednoznačně tím, že v sobě nemáte dostatečný cíl na to, aby Vás zvedl ze židle a totálně nakopnul. Ale jak na cíle, to si přečtěte tady v mém e-booku zdarma >>Všechno se vším souvisí!Přemýšlejte o tom.

 

Vaše Lenka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Glady
Glady 28. 12. 2016

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 27. 12. 2016

Nejsem líná....jsem pohodlná

Odpovědět
konatovka
konatovka 22. 12. 2016

Lenost mě opravdu netrápí, jsem i v důchodu natolik aktivní, že lenošení neznám. Bohužel, ale v mém okolí je několik známých, že lenošení považují za součást života a někteří se mi i pochlubili s touto vlastností.

Odpovědět
LenyaS
LenyaS 22. 12. 2016

Nezapomeňte ale odpočívat. Ne lenošit, odpočívat.

konatovka
konatovka 22. 12. 2016

Samozřejmě, že odpočívat je pro mě relax, který patří k mému životu. Velice dobře relaxuji v přírodě při sportu.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 375
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.