Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Skipinka
Skipinka
Vloženo 17. 4. 2020
Líbí se mi

Baristka srdcem

Skipinka
Skipinka
Vloženo 17. 4. 2020
Líbí se mi
Baristka srdcem

Baristka srdcem

Jak jsem našla cestu a srdce v baristice

Už je tomu pár let, kdy jsem zatoužila po změně zaměstnání a kdy jindy než na mateřské dovolené, začne žena maminka přehazovat své hodnoty. Cesta osobního růstu, přesvědčení a mnoho večerů strávených četbou knih, změna životního stylu a společnost lidí, kteří dokážou povzbudit dodat odvahu.

Na té cestě jsme našla věřím dobrou přítelkyni, kamarádku, kolegyni a později i šéfovou. Naučila mě mnoho svému řemeslu a koníčků, a tak začala má cesta poznání kávy.

Ty první zážitky u stánku s kávovarem, ta dřina, vše potřebné zabalit, odvézt na místo určené k prodeji a připravit oku lahodící a úsměvů plný stánek, kde se podává kvalitní čerstvě pražená káva v podobě espressa či cappuccina s lahodnou pěnou, v té době pro mne kouzelný rituál.

Můj úkol byl jasný, podat přinést připravit, dolít vodu a s úsměvem a radostí prodat, byť jen jediný kelímek. Každý zákazník byl výzvou a každý opětovaný úsměv radostí.

Žádný kurz asertivity či osobního rozvoje ani střední škola Vás nepřipraví na ty okamžiky, kdy se snažíte vyhovět jakémukoli přání, urychlit ohřev vody, či bojovat s elektrickou přípojkou, která nezvládá dva či tři přístroje najednou a Vám se tvoří fronty lidí, kteří neholdují trpělivostí.

Ale každý neúspěch plodí úspěch. O to více si dokážete užít okamžik v malé útulné kavárně, kam zavítá první ranní host. Postupem času, jsem se naučila vykouzlit srdce z pěny. Od základního rozdílu zrnka arabiky a robusty, přes namíchané směsi a vaření kávy jiným způsobem k dokonalosti vaření kávy z džezvy, která se stala mojí srdcovkou.

Co ale na této práci, zálibě miluji nejvíc, je komunikace s lidmi. Můžete se naučit vše dokonale připravit, uvařit, odnést, ale způsob podání a komunikace s hostem, je ten nejdůležitější krok na konec. Když si pamatuji přípravu kávy hosta, který k nám zavítá častěji, když poznám jeho rozpoložení, stanou se hosté později i přáteli.

V Plzni v centru města na náměstí, v zapadlém koutku ve dvorku se zahradou, se plní sny, touhy a přání, našla jsem zde mnoho přátel, různých oborů a profesí, spojuje je jedna vášeň. Dobrá kvalitní káva a okamžik klidu a porozumění.

A díky našemu dvorku i svoji životní lásku????

Mistr pražič Goran Jozic a jeho trpělivá škola. Šéf mentor, rádce, učitel a přítel, který vyškolil řadu lidí o způsobu přípravy kávy doma, zasvětil do kouzla latte artt a občas vyprávěl o postupech a způsobu pražení, každému zvědavci, který se mihl kolem. Je dobrou duší svého malého podniku a trpělivým učitelem několika generací studentů hotelových škol. Jeho ochota učit, pomohla nemálo studentům při baristických soutěžích a možnost vykonávat brigádu nejen této malé sympatické kavárně.

Jsem neskonale vděčná a hrdá na své místo za kávovarem i vařičem. Ta vůně linoucí se ze šálku kvalitně proteklého černého moku, ta mírně hořkosladká chuť džezvy ovoněná kardamomem, a nakonec úsměv hosta, který si poslechne příběh o tradiční přípravě jemně namletého zrna v nádobě zvané ibrik.

Dnes jsem doma, kavárna stojí mlčky a tiše a má práce směřuje jiným směrem.  Jsem starší, klidnější a učím se stále nové věci. Cesty života jsou nevyzpytatelné, ale děkuji za tuto životní lekci.

Být baristkou, je veliká zodpovědnost, stanete se rádcem, učitelem psychologem, fotografem, historikem, komikem a z půlky času uklízečkou????

V této zvláštní době, mám velké přání: pražírna, kavárna a obchůdek v centru Plzně, který už několik let těší místní i turisty svoji klidnou, útulnou a přátelskou atmosférou, nechť pokračuje ve své tradici. Kdo by rád pocítil kouzlo okamžiku, kde se zastaví čas a tříbí smysli, prosím podpořte tento podnik.

Třeba se Vám zde splní ten Váš sen????

Lenka Baristka a čarodějka, co Vám z džezvy vyvěští

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 21. 4. 2020

ať se daří

Odpovědět
Skipinka
Skipinka 21. 4. 2020

Děkuji

Kahomar
Kahomar 20. 4. 2020

hezké, tak ať se daří

Odpovědět
benca
benca 18. 4. 2020

nech da vam dari

Odpovědět
Skipinka
Skipinka 19. 4. 2020

Děkujeme

hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Paráda Leni, člověk je rád za každou novou zkušenost...a pokud je na fotu Tvá Eliška, je to už velká slečna

Odpovědět
Skipinka
Skipinka 18. 4. 2020

Děkuji, ano Eliška, ten čas letí

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 364
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.