
Při psaní článku jsem došla k názoru, že každý z nás má v sobě trošku vniřní agresivity. Vlastnost, která se projevuje útokem, emocionálním výbuchem a nepřátelským chováním, se stala v dnení době běžnou záležitostí. Mít v sobě trošku zlosti a prásknout dveřmi, je opravdu jiné, než někoho uhodit do hlavy nebo mu rozbít auto.
Agresivia je styl chování, který se projevuje nadřazeností, hrubým jednáním, urážkami, sprostými gesty, výsměchem, pomlouváním, ničením cizího majetku, veřejným vandalismem, šikanováním, fyzickým a psychickým ubližováním sobě nebo druhým. Agresivnímu člověku jde o ublížení a vítězství, i za cenu, že po sobě nechá spoušť. Obětí takového agresora se může stát kdokoli, dospělý, dítě, zvíře.
zabití, fyzické ublížení, bití s následky, poškození cizí věci, úmyslné omezování něčí svobody, vyhrožování, cílené pomlouvání za účelem poškození, vědomé odmítání komunikace – třeba ignorování otázek, souhlas s rasismem, posměšné průpovídky, šikana, pronásledování oběti.
provokace okolí, dívání na násilný film, hraní bojových her, násilné zápasy, příjem drog, alkohol, komplexy, nemoci psychického rázu (nemocný se nedokáže ovládat a jedná dle svých pohnutek), problémy (v rodině, v práci, s partnerem), touha po odplatě, chuť ublížit.
U některých se agresivita projevuje vnitřně a sami sebe poškozují, trestají se za chyby a mají sebevražedné sklony. Zde už špatná vlastnost ovlivňuje psychiku a celkové jednání, které se stává sebedestruktivní a vyžaduje pomoc odborníka. Další případ jsou agresoři rasisti. Zde dochází k vážným problémům a násilí na lidech, slovním přestřelkám urážlivého charakteru a fyzickému násilí, které pak řeší policie.
Záleží, v jaké rodině dítě vyrůstá, co všechno během svého života vidí a slyší. Pokud bylo svědkem násilí a vzteku mezi rodiči nebo se samo stalo obětí násilí, nese si následky po celý život. Špatné zacházení v nich ubíjí citlivost a jsou díky tomu tvrdí, protože si dají za cíl vydržet. Oběť domácího násilí, si většinou najde jinou oběť venku, hledá útočiště v partách. Týká se to hlavně kluků, kteří si chtějí dokázat, že nejsou úplné nuly, a když jim dá otec doma nakládačku, zbijí pak jiného chudáka ze třídy. Děti rády dělají vše, co vidí doma, kopírují nás i v názorech a myšlenkách.
Vybít vztek se dá i jiným způsobem než někoho zbít nebo něco rozbít. Mezi zdravé výbuchy patří, když se zlobíme při prohře, naštve nás špatné chování ratolesti, vybuchneme při špatné náladě nebo nemilém překvapení, ale pokud rodič při záchvatu vzteku ublíží svým dětem a sprostě nadává, je takové jednání k zamýšlení. K šikaně v rodině by nemělo docházet, týraná osoba nejen trpí, ale přenáší své poznatky do běžného života jako běžnou realitu. Kolikrát agrese a zlost souvisí s bezmocnosti, kdy životní situace kolem nejdou ovlivnit.
Vztek pomáhá vybít: fyzicky náročná činnost, práce na zahradě, ruční umytí auta, běh, jízda na kole, plavání, tanec, náročná túra po horách, pláč, cvičení ve fitness centru, aerobik, sekání dřeva.
Pokud jsme naštvaní a agresivní, musíme se zamyslet, co děláme špatně, a kde je spouštěč problému. Je pravda, že se nedá agresivnímu chování vyhnout, protože celý svět spěchá a má požadavky, které ne každý dokáže splňovat. Náročná práce, vysoké nároky učitelů na žáky ve škole, problémy doma, to vše ovlivňuje naše chování. Zaměřená agrese vůči lidem nebo zvířatům je velký, celosvětový problém, jsme touhle vlastností posedlí.
Nemoci z agrese: problémy se žlučníkem, hysterické záchvaty, bolest břicha, žaludeční vředy, překyselení žaludku, mozkové příhody, infarkty, zvýšený tlak, návaly horka, dušnost.
Jaký je váš názor na problematiku agrese v rodinách, ve škole a venku? Je čím více zpráv o napadení na ulici bez důvodu, kdy napadený skončí v nemocnici. Napište nám.
Blogerka Michaella
(zdroj obrázku: pixabay, zdroj informací: živnotní příběhy lidí, zprávy v televizi, osobní pohled na věc, informace z knížek)
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Pěkně napsané
Děkuji
Děkuji
Velmi zajímavé.
Děkuji
zaujímavý článok,najlepšie by bolo sa s takýmito ľuďmi ani nestretať.
Děkuji