Jana LeBlanc má pro vás tip, jak se naučit jazyk, když nemůžete vyjet do ciziny.

Přímá metoda výuky

S blížícím se měsícem září a otevíráním všemožných kurzů jsem v poslední době dostala pár mailů s otázkou, jak se naučit cizí jazyk, když z jakýchkoliv důvodů nemůžete opustit Česko. Pár dobrých rad už vám dala Renata Skoupá z jazykové školy Lingua Nostra (text najdete zde), nicméně napadlo mě, že bych vám mohla napsat také o kurzu, do kterého jsem chodila já a který myslím velmi přispěl k tomu, že jsem se před třemi lety vůbec odvážila vydat se na rok do Austrálie a teď do Ameriky.

Většina kurzů v Česku se odehrává tak, že sedíte v lavici, zíráte do otevřené učebnice na gramatické cvičení a tu a tam nahlas přečtete větu. Většinou víte, kdy na vás přijde řada, takže odpověď máte dopředu pečlivě připravenou, abyste se náhodou neztrapnila … Pletu se? Pravděpodobně ne, taky jsem v takových byla a chovala jsem se úplně stejně. Když pak došlo na lámání chleba a já měla promluvit v běžném životě, než jsem si větu “předpřipravila”, ztratilo smysl vůbec něco říkat. Naštěstí všechny kurzy nejsou takové a zejména v posledních pár letech se na trhu objevilo několik, které bourají tradiční výukové stereotypy: nedrilují gramatiku, ale mluvíte, mluvíte a mluvíte.

Jedním z relativně nových přístupů je tzv. direct method for English neboli přímá metoda výuky, kterou jsem absolvovala i já. Metoda je nástupkyní populární Callanovy metody a jejím cílem je přiblížit vám co nejvíce reálné anglicky mluvící prostředí, proto takřka na každou hodinu přijde jiný lektor – střídají se Češi i rodilí mluvčí, záleží na úrovni vašich znalostí. Lektor s vámi celou hodinu konverzuje, a to rychle. A právě rychlé tempo vám umožní porozumět rozhovorům v cizím jazyce v přirozené rychlosti. Metoda využívá k výuce metodu tzv. řízené konverzace. Co to znamená? Učitel neustále klade otázky. Každou zopakuje dvakrát rychlostí běžné mluvy a rovnou automaticky začíná odpovídat student, kterého až v ten okamžik náhodně vyvolá. Nikdy nevíte, kdy na vás přijde řada, čímž lektor nutí celou skupinu k maximálnímu soustředění po celou dobu. Navíc učitel pasivně nečeká, než odpovíte, ale neustále vás pobízí k pohotové odpovědi. Jinými slovy: nedá vám žádný čas na překládání v hlavě a vymýšlení, musíte odpovědět reflexně a tedy v cizím jazyce přímo přemýšlet. Jazyk se tak automatizuje a dostává se vám do krve. Samozřejmě se učí i gramatika. Nedrilujete však teoretická pravidla a nevyplňujete cvičení, ale zvykáte si používat gramatiku intuitivně. Podobně jako v rodném jazyce.

Více o metodě se dozvíte na www.direct-english nebo v jazykové škole Empire na www.empire-skola.cz, kde učí angličtinu i němčinu a kam jsem kdysi na angličtinu chodila i já. Ze začátku to chce trochu odvahy, ale uvidíte, že stydlivost se po dvou třech hodinách opravdu poddá. Dobré je zajít se do školy podívat na ukázkovou hodinu zdarma, ať máte aspoň představu, co vás čeká.
Good luck & enjoy!
🙂

A nazapomeňte nám napsat blog o tom, jak vám to jde.
P.S. A než se po x-té v životě zapíšete do začátečníků, přemýšlejte trochu, jestli si nedáváte zbytečně malý cíl. 🙂

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account