Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Veronika Mahdalová
Vloženo 26. 4. 2019
Líbí se mi

•— 6 otázek pro… Lenu Valenovou

avatar
Veronika Mahdalová
Vloženo 26. 4. 2019
Líbí se mi
•— 6 otázek pro… Lenu Valenovou

•— 6 otázek pro… Lenu Valenovou

Momentálně najdeš v předprodeji úspěšnou young adult spisovatelku Lenu Valenovou a její další knihu Cool Girl!. Kniha s prvky reality show, ve které rozhoduje o vítězi i čtenář.

O knize si můžeš víc přečíst zde, níž jsme ale vyzpovídali autorku samotnou.

Ke které knize máte nejblíž a proč?

Mám ráda velké příběhy, jako jsou Bídníci, Velký Gatsby nebo Hrabě Monte Christo. Poslední jmenovaný mi byl i velkou inspirací k napsání první knižní série Moře nálezů a ztrát. Další knihou, ke které jsem se několikrát vracela, je 1984 od George Orwella. Do dneška ji považuji za jednu z nejlepších, které jsem kdy četla.

Jaká je vaše oblíbená kniha z dětství?

Děti z Bullerbynu. Pro mě to tehdy byla ta kniha s velkým K. Myslím, že to byla také tahle kniha, která ve mně zažehla touhu stát se spisovatelkou. Chtěla jsem totiž jednou napsat právě takovou. Dokonce jsem na ni začala psát jakousi fanfiction! Bohužel tehdy nebyly ani počítače a internet, a tudíž neexistoval ani žádný Wattpad nebo podobná platforma. Díky tomu tohle dílko zůstalo pouze ručně napsané na sešitovém papíře.

Kdybyste se mohla setkat s jakýmkoliv žijícím či zesnulým spisovatelem, kdo by to byl a proč?

Ten seznam by byl asi hodně dlouhý! Z těch současných autorů by na něm nechyběly J. K. Rowling a Jojo Moyes kvůli krásným, chytlavým a zároveň chytrým příběhům a Philippa Gregory, se kterou bych si ráda popovídala o anglické historii. Z těch minulých by to byla jednoznačně Jane Austen a Beatrix Potter, dvě silné ženy, které byly svým způsobem rebelkami své doby a i přes mnohé překážky a nepřízně osudu si šly za svými sny. Paradoxem je i to, že si za svého života ani neuvědomovaly, jak následně vlastním příběhem inspirují mnohé další ženy, a jimi vytvořené příběhy a hrdinové dodnes těší čtenáře všech generací.

Jedno takové setkání se současným spisovatelem jsem si ale už splnila nedávno v New Yorku, kdy jsem se zúčastnila debaty s Johnem Grishamem, jehož Firma také patří mezi moje guilty pleasure. Setkání bylo opravdu velmi zajímavé, spisovatel mluvil nejen o svých začátcích, o návycích při psaní a knižní propagaci, ale prozradil také to, co udělal, když se dozvěděl o zfilmování první knihy. To bych přála zažít každému autorovi!

Preferujete knihy v originále, nebo si ráda přečtete český překlad?

Záleží na knize. Poslední dobou ale převládají ty v originále. Určitě tomu také napomáhá to, že mi už naštěstí nedělá problém číst knihy v angličtině nebo španělštině. Navíc tím, že žiji dlouhodobě v zahraničí, mám k těm cizojazyčným mnohem lepší přístup.

Čtečka, nebo kniha?

Jednoznačně kniha. Potřebuji si knihu ohmatat, ráda otáčím stránky, listuji si v ní. Ve čtečkách čtu spíš technické a odborné texty.

Kde nejradši a nejčastěji čtete?

Mojí nejoblíbenější kombinací pro chvíle pohody jsou tři K: kavárna, kapučíno, kniha. Díky téhle kombinaci dokážu alespoň na pár minut denně úplně vypnout. Je to ta nejlepší relaxace a odpočinek, které znám. Za hezkého počasí pak je ideálně tohle všechno ještě venku na čerstvém vzduchu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 29. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 4. 2019

Knihy jsou moji denní kamarádi, bez knihy nikam neodjíždím, nejdu na rehábku atd.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 27. 4. 2019

Knížka je nejlepší přítel člověka

Odpovědět
lemur
lemur 27. 4. 2019

U pěkné knížky si člověk opravdu odpočine.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.