Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

5 tipů pro zlepšení jazyka, můj oblíbený je ten 4.

Markéta Králová
Markéta Králová
Vloženo 3. 2. 2017
Líbí se mi
5 tipů pro zlepšení jazyka, můj oblíbený je ten 4.

5 tipů pro zlepšení jazyka, můj oblíbený je ten 4.

Je obecně známo, že pokud vás něco baví, tak to jde samo, a to platí o studiu jazyků dvojnásob. Sedět nad jazykovou učebnicí je jistě přínosné, ale ne vždy asi pociťujete nadšení a euforii.

Učení jazyka s sebou přináší příjemné aktivity, díky kterým si můžeme svoji jazykovou úroveň výrazně vylepšit a navíc se něco nového dozvědět.

1. Čtěte časopisy, noviny, články a knihy v originálu

Spojte příjemné s užitečným a začtěte se do časopisu třeba v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině nebo v jiném jazyce, který si chcete zlepšit. Jedinečná příležitost jak si zábavnou formou oprášit jazyk a zlepšit slovní zásobu, nebo prostě jen tak zjistit poslední trendy a novinky.

Novin a časopisů v jiných jazycích je spoustu. Záleží však na jazyku, který si chcete zlepšit a na tématech, která vás zajímají.

Pokud máte rádi módu, jistě najdete například časopis Elle, nebo Vogue snad ve všech jazycích. Pokud rádi vaříte, oceníte časopis Food nebo Healthy bon appétit. Zajímá-li vás architektura, můžete mrknout například do časopisu Architektural digest. Rádi cestujete? Pro inspiraci zvolte třeba Travel. S nadšením zútulňujete svoje bydlení? Pak se může hodit Living, nebo Wohnen und Garten. Z angličtiny najdete třeba ještě Pick me up, Take me away. Z němčiny Spiegel, Prager Zeitung... Pokud se zajímáte o osobní rozvoj, dobrou volbou je časopis O, The Oprah magazine.

V dnešní době už se dají tyto časopisy buď zakoupit elektronicky a stáhnout si je pak do svého telefonu, iPadu, počítače, nebo se dají objednat a budou vám fyzicky doručeny do vaší poštovní schránky. Koupě elektronického předplatného časopisu vás o 12 číslech zhruba průměrně vyjde na 1.000 Kč, kdežto fyzického časopisu už na 3.000 Kč.

Zde najdete zahraniční časopisy >>
Nebo také tu >>

2. Sledujte filmy v originálu

Jistě nemusím říkat, že toto je výborná metoda na pasivní zažití jazyka a naposlouchání výslovnosti. Pokud se navíc díváte na film v originálu a přidáte k němu i originální titulky, je to dvakrát přínosné. Nejen, že slyšíte, jak se co říká, ale přímo vidíte, jak se to píše. Automaticky si do podvědomí zanesete informaci psané formy i výslovnosti.

3. Překládejte si písničky

Pokud milujete hudbu a často také zahraniční, čas od času můžete narazit na něco, čemu nerozumíte. Doporučuji si na internetu najít text písničky a nejprve si zkusit text přeložit sám. Pokud byste si nevěděli rady, můžete mrknout i na překlad v zrcadlovém textu, případně si slovíčka vyhledat ve slovníku. Aktivní vyhledávání vám pomůže v lepším zapamatování si slovíčka.

Doporučuji si zřídit nějaký diář, zápisník, kam si budete psát všechny své nově získané poznatky a vypisovat si do něj spojení, slovíčka, věty a vše, co vás k tématu napadne.

4. Najděte si kamarády cizince

Toto je asi nejpříjemnější a nejrychlejší metoda, jak svůj nový jazyk dostat pod kůži. Obklopte se jazykovým prostředím. Pokud cestujete do ciziny, je to snadnější, protože jste v daném jazykovém prostředí okamžitě. Pokud jste v Čechách, potřebujete si ho vytvořit. A kde na takové lidi narazit?

Pokud studujete, cizinci se to na školách jen hemží, můžete zavítat na nějakou přednášku, kde je koncentrace cizinců vyšší, a napřímo někoho oslovit a zkamarádit se. V dnešní době sociálních sítí je možné se spojit s nějakou osobou napřímo a dopisovat si. Existují také různé aplikace, ale o nich až příště.

Případně můžete využít i služeb SOLIS ORTUS, kde vám na konverzace zajistíme rodilého, nebo polo-rodilého mluvčí.

5. Nebojte se vztahu s cizincem

Pokud máte partnera cizince, je to nejsnadnější cesta, jak se naučit jazyk. Podobně jako u tipu číslo 4. Akorát s partnerem trávíte mnohem více času, než s přáteli. Neustále s ním komunikujete, vysvětlujete, vstřebáváte informace. Jde vám o to přetavit svoji myšlenku do proudu vět. Postupně vše naposloucháváte a později v daném jazyce už přemýšlíte. Láska si nevybírá

Předtím, než s učením jazyka začnete, doporučuji si sám/sama před sebou ujasnit odpovědi na určité otázky, které Vám přináším v mém eBooku Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk, kde jsou ucelené informace. eBook si můžete stáhnout zdarma ZDE >>

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sisinkaj
sisinkaj 30. 1. 2018

Odpovědět
Amanda
Amanda 5. 2. 2017

Jojo

Odpovědět
Markéta Králová
Markéta Králová 15. 2. 2017

hudlenka
hudlenka 3. 2. 2017

tak s jazykem (naším) nemám problém,, ale cizí jazyky mi dělají problémy

Odpovědět
Markéta Králová
Markéta Králová 15. 2. 2017

Český je člověku přirozený, protože v něm odmalička vyrůstal. A který konkrétně vám dělá problémy? Respektive co vy sama vnímáte za slovem problém? Je to mluvení, psaní, vyjádření se, špatný vztah k jazyku - nebaví vás, máte z něj osipky... Budu ráda, když mi to napíšete Dělám takový průzkum a zajímá mě jak to lidé mají. Abych mohla vytvořit něco, co by jim pomohlo. Děkuji.

matejm
matejm 3. 2. 2017

Takto se angličtinu naučil můj syn a že mu to jde

Odpovědět
Markéta Králová
Markéta Králová 15. 2. 2017

Co se týče angličtiny, je fakt, že někteří středoškoláci (u nich to vnímám nejvíce), mluví jak když bičem mrská Je to často proto, že většina z nich hraje třeba různé počítačové hry, mají různé IT zájmy a většina programů je v angličtině. Tak mají větší motivaci jazyk do sebe nasáknout jak houba A jak jste na tom s jazykem vy - máte ho ráda?

TerezaZlin
TerezaZlin 3. 2. 2017

děkuji za tipy mě osobně dal nejvíc pobyt v anglii, ale ne každý může..to jsem bya svobodná bezdětná... ted jsem už hodně zapomněla, nicméně domluvím se...

Odpovědět
Markéta Králová
Markéta Králová 15. 2. 2017

Samozřejmě pobyt v jazykovém prostředí dá nejvíc, pokud tam jste sami a ne s nějakým Čechem, kde mluvíte česky. Ale někdo třeba aktuálně nemá možnost vycestovat, nebo ani nechce, tak je dobré si to jazykové prostředí vytvořit. Dennodenně s ním být v kontaktu To se stává i mě, že pokud z něho vypadnu, zapomínám. A jak se do něj znovu dostanu, chce to chvilku čas na adaptaci a zase to naskočí Ale chce to trénink. Ten dělá mistra Děkuji za Váš komentář, je to pro mě dobrá zpětná vazba, jak to kdo má a co mu třeba i v učení jazyků chybí.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
2 922
testovaných produktů
87 136
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.