Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Míha
Míha
Vloženo 26. 10. 2016
Líbí se mi

5 nejčastějších prezentačních chyb. Inspirujte se a staňte se nejlepšími!

Míha
Míha
Vloženo 26. 10. 2016
Líbí se mi
5 nejčastějších prezentačních chyb. Inspirujte se a staňte se nejlepšími!

5 nejčastějších prezentačních chyb. Inspirujte se a staňte se nejlepšími!

Abyste se stali mistry prezentování, většinou to chce trochu času. Někdo má před sebou kratší, někdo delší cestu. Vždy je to ale proces, při kterém se můžete mnohé naučit. Dnes si ukážeme, co je dobré vědět, pokud se chystáte v nejbližší době prezentovat.

Pokud máte strach z prezentování, můžete jej zmírnit, když se vyvarujete pěti základních chyb. Já osobně nejvíc sázím na čtvrtou z nich. Pojďme si je společně projít:

1. Žádný oční kontakt s obecenstvem

Toto je základní chyba naprosté většiny lidí, kteří prezentují jen občas a mají přitom trému. Tréma je normální a není to jen tak mluvit před 30 lidmi. Oční kontakt je ale velmi důležitý a pro dobrou prezentaci naprosto nezbytný.

2. Špatný postoj

Druhý velice častý nešvar, který navíc úzce souvisí s chybou číslo 1. Už jsem za svůj život viděla spoustu prezentujících, kteří mají ve zvyku natáčet se k obecenstvu bokem. Je to z toho důvodu, že tito lidé mají tendenci "kontrolovat" svou prezentaci na plátně. Chyba, chyba, chyba.

Jakmile k tomuto dojde, mluvíte kamsi do strany. Do zdi nebo do okna. Obecenstvo ale bývá usazeno čelem k vám. Jakmile nebudete mluvit přímo k nim, po krátké době vás přestanou vnímat. Ztratí zájem.

3. Příliš mnoho informací

Pamatujte si, že méně je více. Dvojnásob to platí v případě prezentací. Nesnažte se vše narvat do slidů. Úplně zakázané jsou pak celé věty, nedej bože souvětí. Jedinou výjimkou potvrzující toto pravidlo jsou citáty jako např. tento:

Slide1

4. Monotónní hlas

Tak tohle je snad nejhorší věc při prezentaci vůbec. Znáte to. Prezentující je ten typ uspávače hadů. Mluví tak monotónně, že máte problém se soustředit déle než 10 vteřin.

Co se stane, když tohle uděláte během své prezentace vy? Vaše obecenstvo usne dřív, než skončíte s představením úvodu a obsahu prezentace.

5. Nejste slyšet

Pokud vás vaše publikum neuslyší, ztratí koncentraci. I kdyby vás vaši posluchači chtěli sebevíc poslouchat, nakonec to vzdají. Nejsou přece delfíni, aby dokázali zapojit ultrazvukový sonar, a proč by se zrovna při vaší prezentaci měli naučit odezírat ze rtů?

Nezapomeňte: ke skvělé prezentaci vede dlouhá cesta. Společně ji ale můžeme projít bez karambolů.

cesta
Skvělá prezentace

Pokud vás zajímá, jak se všech chyb vyvarovat a chtěli byste si udělat i cvičení a svou prezentaci takzvaně vytunit, stáhněte si e-book ZDARMA na téma Prezentování je hra aneb 6 kroků k nejlepší prezentaci.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

super

Odpovědět
Míha
Míha 29. 10. 2016

Děkuji všem. Podpořily jste mě v dalším publikování

Odpovědět
lemur
lemur 29. 10. 2016

Pravdivé.

Odpovědět
gustawka
gustawka 28. 10. 2016

souhlasím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 052
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.