Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Johanka Kotěšovcová
Vloženo 20. 8. 2019
Líbí se mi

4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

avatar
Johanka Kotěšovcová
Vloženo 20. 8. 2019
Líbí se mi
4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

Na Roatánu se letos utkali závodníci z rekordního počtu 29 zemí v hloubkových disciplínách nádechovém potápění. Počet atletů za každou jednotlivou zemi byl naopak oproti posledním rokům nízký. Českou republiku reprezentovali dva atleti:

Jarmila Slovenčíková

Dříve se věnovala ploutvovému plavání a v minulosti předvedla na hloubkách řadu výborných výkonů: na individuálních závodech potápěla do hloubek přes 80 metrů v disciplíně CWT a získala titul mistryně světa v disciplíně CNF. Po delší pauze se vrací na scénu, mezi letošní úspěchy předcházející výjezdu na MS je např. druhé místo na MČR 2019 v bazénových disciplínách a celkové vítězství na italském národním šampionátu v hloubkových disciplínách.

Pavel Soukup

Letošní vítěz MČR v bazénových disciplínách se hloubkového MS účastnil již potřetí. V tréninku předvedl schopnost ponořit se bezpečně do hloubky přes 90 metrů a na závody se připravoval především na Slapech a také v Chorvatsku.

Mezi tradičně nejpočetnější výpravy s největšími úspěchy patřili Italové, Rusové, Slovinci a Francouzi. Letošní mistrovství světa opět prokázalo, jak neskutečně se hloubkový freediving posouvá. Díky technologii Diveye bylo možné závody sledovat v přímém přenosu i následně v záznamu. Opět padla řada světových rekordů jak u žen, tak u mužů a např. u konstantní váhy s monoploutví se ukazuje, že výkon 100 metrů už dnes nestačí na „bednu“ ani u žen. Úžasnou podívanou předvedly závodnice Alessia Zecchini a Alenka Artnik, když v této disciplíně obě potopily hloubku 113 metrů a společně tedy drží světový rekord. Alexey Molchanov z Ruska posunul světové rekordy ve všech disciplínách. Nataliia Zharkova z Ukrajiny také prokázala perfektní formu, posbírala medaile všech barev a na své konto si připsala světový rekord v disciplíně konstantní váha se dvěma ploutvemi s hodnotou 93 metrů.

Podmínky ve vodě byly trochu náročnější, na hladině to houpalo a pod hladinou byly chvílemi ne úplně příjemné proudy. Čeští reprezentanti měli na místě nejméně času na trénink, přesto hájili naše barvy s ohledem na obrovskou konkurenci více než důstojně. Disciplínu konstantní váha s monoploutví zvládla Jarmila Slovenčíková technicky i divácky parádně, předvedla krásný ponor do 80 metrů s velkou rezervou a v celkovém pořadí skončila sedmá. Pavel Soukup v této disciplíně předvedl výkon v hodnotě 88 metrů a přesto, že tento výkon stačil na celkové deváté místo, potvrdil, že je aktuálně v ČR nejlepším mužem s velkým potenciálem do budoucna. Další disciplínou s českou účastí byla konstantní váha s dvěma ploutvemi, která je fyzicky náročnější a ve které Pavel Soukup posunul stávající národní rekord o čtyři metry na 76 metrů a skončil sedmý v celkovém pořadí. Jarmila Slovenčíková překvapila snad úplně všechny tím, že pro svůj ponor do 62 m nepoužila extra dlouhé freedivingové ploutve, ale jen krátké „najády“. Poslední den závodu pak v disciplíně free immersion Pavel Soukup opět posunul národní rekord, tentokrát o krásných 7 metrů na hodnotu 82 metrů, což stačilo na celkové osmé místo v pořadí. Oběma závodníkům patří velký dík za reprezentaci České republiky.

Výjezd na mistrovství světa by nebyl možný bezvýznamné podpory Svazu potápěčů České republiky, kterému patří obrovský dík za důvěru a perfektní spolupráci.

Výsledky CMAS MS v hloubkových disciplínách nádechového potápění 2019

CNF ženy                                                                   CNF muži

1. místo: Alessia Zecchini (ITA)            72 m WR          1. místo: Alexey Molchanov (RUS)       85 m WR

1. místo: Nataliia Zharkova (UKR)        67 m                2. místo: Abdelatif Alouach (FRA)         82 m

3. místo: Jessea Lu (PRC)                    60 m                3. místo: Thomas Bouchard                 80 m

CWT ženy                                                                  CWT muži

1. místo: Alenka Artnik (SLO)              113 m WR        1. místo: Alexey Molchanov (RUS)       125 m WR

1. místo: Alessia Zecchini (ITA)            113 m WR        2. místo: Andrey Matveenko (RUS)      115 m

3. místo: Nataliia Zharkova (UKR)        102 m              3. místo: Daniel Koval (USA)               108 m

7. místo: Jarmila Slovenčíková (CZE) 80 m           3. místo: Samo Jeranko (SLO)             108 m                                                                                                                                               9. místo: Pavel Soukup (CZE)          88 m

CWT BI-FINS ženy                                                   CWT BI-FINS muži

1. místo: Nataliia Zharkova (UKR)        93 m WR          1. místo: Alexey Molchanov (RUS)       110 m WR

2. místo: Alenka Artnik (SLO)             88 m WR          2. místo: Abdelatif Alouach (FRA)         103 m

3. místo: Chiara Obino (ITA)                 85 m                3. místo: Vincenzo Ferri (ITA)             98 m

12. místo: Jarmila Slovenčíková (CZE) 62 m         7. místo: Pavel Soukup (CZE)          76 m NR

FIM ženy                                                                   FIM muži

1. místo: Alessia Zecchini (ITA)            92 m WR          1. místo: Alexey Molchanov (RUS) 118 m WR

2. místo: Nataliia Zharkova (UKR)        90 m                2. místo: Samo Jeranko (SLO)             105 m

3. místo: Jessea Lu (PRC)                     88 m                2. místo: Andrey Matveenko (RUS)     105 m

8. místo: Pavel Soukup (CZE)         82 m NR

Disciplíny zařazené do programu CMAS MS

CNF – konstantní váha bez ploutví – fyzicky nejnáročnější disciplína, při které závodník sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

CWT – konstantní váha s monoploutví, kdy potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

DYN Bi-Fins – konstantní váha se dvěma ploutvemi, při které potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí dvou ploutví, delfíní kop není povolen. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

FIM – free immersion - závodník se snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, monoploutev). Přitahování za sestupové lano je povoleno.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Eva K.
Eva K. 21. 8. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 21. 8. 2019

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 586
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.