Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Veronika Petrová
Veronika Petrová
Vloženo 13. 10. 2018
Líbí se mi

21 dní v buddhistickém chrámu s meditací Vipassana

Veronika Petrová
Veronika Petrová
Vloženo 13. 10. 2018
Líbí se mi
21 dní v buddhistickém chrámu s meditací Vipassana

21 dní v buddhistickém chrámu s meditací Vipassana

Meditace. Už to slovo samo o sobě může u někoho vyvolávat pochybnosti. To přece provozují jen blázni?! Pamatuji si svoje první myšlenky, když jsem se o meditaci před lety začala zajímat. Začala jsem více a více číst o východní filozofii a náboženství a vše mě směřovalo právě k tomu, abych začala meditovat. Ale jak? Vždyť já nevydržím posedět. Nezastavím myšlenky, nejde to! Bolí to! Nevydržím to! Je to pro mě utrpení!

Trvalo mi to 3 roky, než jsem se dostala k řízené hinduistické meditaci a to asi už jen proto, že nebylo jiné východisko. Po pár měsících této hinduistické meditace jsem přešla na buddhistickou meditaci Vipassana, o které jsem dříve točila reportáž a která mě zaujala ještě o něco více. Asi proto, že se v ní i chodí, takže je dynamičtější než meditace, při kterých jen sedíte. Momentálně mám za sebou 21 denní meditační retreat na severu Thajska u města Chiang Mai. A jak to všechno probíhalo?

Když jsem přijížděla, měla jsem velké obavy. Co mě čeká? Jak zvládnu vstávat ve 4h ráno?! Jíst jen dvakrát denně?! Zvládnu tolik hodin přes den meditovat? Já, která nevydrží 5 minut někde sedět, teď budu sedět hodiny a hodiny?! Naštěstí jsem před příjezdem necelý rok každé ráno pár minut meditovala, takže nějakou přípravu jsem již měla.

U Vipassany mě zaujalo to, že mi odpověděla na otázky, které jsem v tu chvíli hledala a osvětlilo to mojí další Cestu. Je zde charakterizováno 5 hlavních překážek člověka – 1. Craving senses – Žádostivost, Touha,  2. Anger – Hněv, 3. Sloth torpor – Lenost, 4. Worry, restless – Obavy, Neklid, 5. Doubts – Pochybnosti. 5 překážek, které sužují každého člověka, každý den, každou hodinu, každou chvíli jeho nepozornosti. 

Do chrámu jsem dorazila s obavami, jak drsný začátek to pro mě bude, ale potěšilo mě, že mi řekli, ať začnu hezky pomalu, v klidu. Jsem tu 3 týdny, tak ať to nepřeženu. Ze zkušeností z minulých let, kdy jsem do všeho šla po hlavě, jsem si dala na čas a opravdu to vzala klidně a relaxačně. Meditace Vipassana spočívá v tzv. mindfull prostration, což je takové úvodní cvičení, které vás má připravit na další cvičení. To je walking a sitting meditation. Tedy chodící a sedící meditace. Podstata je v tom, že chodíte a sedíte stejně minut. Např. já začala na 15min.Tedy 15 minut chodíte / 15 minut sedíte. Na závěr se ještě dělá tzv. meditace Mettá, což je buddhistický termín pro nepodmíněnou a nesobeckou milující laskavost. Přesně tak je tento termín překládán. Co se týče minut, tak ty se postupně zvyšují. Všichni jsme směřovali k 60/60. To je nejvíc, co se medituje a ani mniši nemeditují víc. I když ti by určitě vydrželi sedět a chodit mnohem déle. Fascinovaně jsem je pozorovala, jak jsou trpěliví, disciplinovaní a tiše jim záviděla. 

Tak jsem se postupně dostala až na 60 min. walking meditation a 60 min. sitting meditation. To už je pořádná porce, když 2h meditujete, pak si dáte pauzu 15 - 25min. a jdete na to znova. Celkově jsem to ale vzala relaxačně a řekla si, že udělám, co bude v mých silách, ale na pohodu. Tak moc jsem se poslední roky honila a byla k sobě tvrdá, že už si na to dávám velký pozor. BALANC, HARMONIE, VYROVNANOST. To jsou slůvka, která jsem si téměř vytetovala na čelo… 

Celý retreat probíhal celkem v poklidu. Ráno kolem 4h vstávat (tedy až na to ranní vstávání), udělat ranní hygienu, sprchu a samozřejmě meditaci. V 6:30 snídaně, to byla většinou taková rýžová polévka se zeleninou. Výborná. Pak jsme šli cvičit do meditační místnosti, kde jsme mohli být až do 19h, ta se pak zavírá. Mezitím v 11h oběd. Opět výborný. Všeobecně z jídla jsem byla nadšená, jedla jsem po celé 3 týdny vegetariánskou stravu, i když tam bylo možné jíst maso. Nicméně, já moc masa nesním, takže mi určitě nechybělo. No a po poledni je už zakázáno konzumovat jakoukoliv pevnou stravu, pouze tekutou. Čili můžete např. jogurt, mléko, sojové mléko, čokoládu bez oříšků – ta je brána, že se rozpustí na jazyku a je tedy tekutá. Takže já jsem k večeři většinou měla 2 kostičky čokolády a trochu mléka. Dodržovala jsem to, i když cca od 10. dne jsem měla k večeru stále větší a větší hlad. Více informací ZDE.

Pobyt pokračoval celkem beze změn cca do 14. dne, pak se začali měnit podmínky pro meditaci a už to začalo být i dlouhé a těžší, ale vydržela jsem. Nikdy v životě jsem nic nevzdala, ani teď k tomu nebyl důvod, i když poslední 3 noci byly zase na pokraji lehkého šílenství. Nebudu dále mluvit o tom, jak to probíhalo, je to tajné pro každého účastníka, ale vím, že jsem tam hodně přemýšlela o mojí účasti v reality show Operace Izrael na Stream.cz a stále si to v hlavě porovnávala. Nebojte, taková fyzická dřina to ale rozhodně nebyla. Každopádně další výzva, kterou jsem si stanovila a kterou jsem dotáhla do konce. 

Pamatuji si, když jsem se ještě skoro nedávno rozčilovala kvůli překážce, která mi přišla do Cesty a říkala si: Proč zrovna já? Proč zase já a ne někdo jiný?! Teď už to chápu a nerozčiluji se. Já, protože přesně tuhle zkoušku právě teď potřebuji! Já, protože mám být zase o něco silnější! Já, protože jsem možná něco nepochopila, tak je tady nová zkouška a já mám novou šanci se zachovat jinak a postoupit dál! Všeobecně teď jakýkoliv problém, beru jako výzvu. A asi jsem blázen, ale já už se na další výzvy těším. Vím, že se něco nového opět přiučím a posunu se zase o stupínek výše. A jak se říká: What doesn´t kill you makes you stronger! Co tě nezabije, to tě posílí! Je to 100% pravdivé a každá zkouška, každý problém, každá výzva, kterou překonáte, z vás udělá lepšího a silnějšího člověka!

Všeobecně hodnotím meditaci Vipassana jako takový malý zázrak. To, co s vámi udělá, jak vás zklidní, posilní, zmírní pochybnosti, strach, obavy, hněv a touhu je až neuvěřitelné. Samozřejmě kurz je jen začátek, pak je na vás, abyste pokračovali a svoje schopnosti a možnosti rozvíjeli dál. Pokud byste si to chtěli sami vyzkoušet, můžete přijít do meditačního centra Tisarana v pražské Tróji, který je provozován zdarma a funguje na základě dobrovolných příspěvků. Pokud se pro to rozhodnete, slibuji, že nebudete litovat. Pokud vám to přijde crazy a nedokážete si představit, že byste mohli někdy meditovat, možná ještě není čas a možná ani nebude. Každý máme jinou Cestu…

Tak jako tak vám na vašich Cestách přeji hodně síly, zdaru a štěstí

Vaše Veronika Nikita

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 14. 5. 2020

krása

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 1. 2020

paráda

Odpovědět
Teska
Teska 18. 8. 2019

Paráda! Jestli si to chcete také zkusit naživo, nemusíte jezdit až do Thajska. Krásné meditační centrum je Polsku https://www.cz.dhamma.org/cs/mista-kurzu-10d-dhamma-pallava/. Kurzy 2x ročně pořádá česká vipassana. Učí se v češtině a angličtině. Další info můžete načerpat z knížky Umění žít od Williama Harta - také v češtině. Podívejte se na https://www.knihaumenizit.cz. Buďte štastné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 657
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.