Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová
Vloženo 19. 3. 2018
Líbí se mi

10 věcí, které jste nevěděli o... DIÁŘI

Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová
Vloženo 19. 3. 2018
Líbí se mi
10 věcí, které jste nevěděli o... DIÁŘI

10 věcí, které jste nevěděli o... DIÁŘI

Astronom Ibn al-Banna pozoruje hvězdy a výsledky si zapisuje na papír. Každý údaj nezapomene opatřit datem a zmínkou o svých denních činnostech, což činí jeho diář pokrokovým! Píše se 13té století.

Slovo diář pochází z latinského diarium a znamená denní záznamy. Proslulé jsou diáře Leonarda da Vinciho, který za život popsal desetitisíce papírových listů. Ty si svazoval do desek z látky či kůže. Mezi texty o přírodních vědách, filozofií nebo letectví popisoval i to, co si dal k večeři. Pozpátku!

Anglická spisovatelka Virginia Woolf si deník začala vést ve svých 33 letech. V zápiscích rozmlouvaa sama se sebou nebo se ptala, jestli vůbec umí psát. Popsala 26 svazků. Poslední poznámku udělala čtyři dny před smrtí.

Zápisník Fridy Kahlo, mexické malířky a revolucionářky z počátku 20. století, hýřil místo slov symbolickými obrázky aztéckéch bohyn s obřími prsy, opic, duchů nebo Fridinými autoportréty.

Brit Frank Smythson, zakladatel společnosti Smythson Company, si během schůzky v restauraci na papírovou účtenku poznamená termín příštího setkání. V kanceláři datum přepíše do objemného bloku a přitom mu bleskne hlavou, že by jeho firma mohla začít vyrábět diáře z jemné kůže o velikosti peněženky. 1908 se začaly prodávat.

12.6.1942 dostala židovská dívka Anne Frank k 13. narozeninám zápisník s červeno-bílou čtverečkovanou vazbu. Svěřovala mu pocity, psala o rodině, místech, která by chtěla navštívit, ale i o životě v úkrytu před nacisty. Poslední zápis pořídila 1.8.1944 - nacisté jí ten den našli a odvezli do koncentračního tábora, kde zemřela.

Cestovatel a spisovatel Bruce Chatwin v Paříži kupoval ručně vyráběné diáře v černých deskách a říkal jim moleskines - krtčí kožíšky. Když Marta Sebregondi, spoluzakladatelka značky Modo & Modo, četla jeho román The Songlines, napadlo jí, že by mohla začít vyrábět diáře v černých deskách. Kultovní diář Moleskine je na světě od roku 1997 a zahrál si ve filmu Dábel nosí Pradu či Amélie z Montmartru.

Nejdelší deník? Má 151 svazků, 21 000 stran, čtyři miliony slov, váží 500 kg a najdete v něm 33 000 fotografií, ilustrací a výstřižků. 87letý John Gadd ho začal psát v roce 1947.

Muzeum diářů Piccolo museo del diario sídlí v toskánském městě Pieve Santo Stefano. Najdete v něm diáře, dopisy a autobiografické vzpomínky obyčejných lidí.

Spoléháte na diář v telefoně? Papírová varianta, i když vám připadá zastaralá, představuje osobnější doplněk a ozdobu do kabelky. Nehrozí technická závada a hlavně si zápisky vedete svým stylem. A nebo zvolte motivační diář. Dle vědců vzrůstá produktivita práce při stanovení cílů 10 až 25 %.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 6. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Clairest
Clairest 22. 3. 2018

Zajímavé, to jsem opravdu nevěděla

Odpovědět
avatar
Zdeňa Slimáčková 20. 3. 2018

Znám jen Annu Frankovou, děkuji, už jsem zase chytřejší

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 21. 3. 2018

Děkuji za váš názor, chystám víc takových blogů, snad se vám zalíbí i ty ostatní Momentálně si na mém profilu můžete přečíst 10 věcí o makronkách a o kufru !

sipeji
sipeji 20. 3. 2018

zajímavé

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 20. 3. 2018

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 519
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.