Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Kateřina Kateřina
Vloženo 15. 5. 2020
Líbí se mi

Jak se starat o svou Orchidej?

avatar
Kateřina Kateřina
Vloženo 15. 5. 2020
Líbí se mi
Jak se starat o svou Orchidej?

Jak se starat o svou Orchidej?

12 zásad pro pěstování orchideí

1.       Zjistěte si, jaký máte druh orchideje a zkuste jí podle toho přizpůsobit teploty v létě i zimě, světlo, zálivku a hnojení.

2.       Používejte speciální substráty pro orchideje. Ale pozor, ne všechny jsou stejné. Některé obsahují jen kůru (moje oblíbené, ale vyžadují častější zálivku). Jiné i rašelinu, rašeliník či mechy a drží déle vodu, kořeny však mohou uhnívat.

3.       Většina orchidejí má ráda světlo, ale nemá ráda přímé sluneční světlo. Sluníčko listy často spálí. Proto je nejlépe umístěte na východní parapet, nebo na stůl kousek od okna.

4.       Orchideje nesmí stát ve vodě nebo být neustále v mokrém a vlhkém substrátu. Než orchidej znovu zalijete, sáhněte si na substrát, jestli už proschl. Jinak počkejte se zálivkou. Já zalévám v rozmezí cca 1-2týdny. V zimě i jen jednou měsíčně. Dlouhé sucho ale také škodí, protože rostlina vysychá.

5.       Zalévejte ponořením květináče do kýble s odstátou vodou s pokojovou teplotou. Když bude dešťová, tak to je to nejlepší co můžete pro své miláčky udělat.

6.       Přihnojujte hnojivem na orchideje podle návodu. Podle druhu jednou za 14 dní v létě a v zimě jednou měsíčně i méně. Mezi hnojením musí být závlaha bez hnojiva.

7.       Přesazujte, až když rostliny prorostou kořenový bal. Např. u Phalaenopsis staré hnědé suché kořeny odstřihnu, a dávám si pozor na ty tlusté silné, abych je nepolámal (jenže je VŽDY polámu J). Buď použiji ten samý květináč, nebo větší či menší. To podle velikosti rostliny a jejího kořenového balu.

8.       Používám zásadně průhledné květináče a obaly pro epitifické druhy orchidejí (ty co mají ty zelené silné kořeny), aby se ke kořenům dostalo světlo.

9.       V zimě rostliny jednou měsíčně sprchuji vlažnou vodou, v létě je dávám na déšť, aby se z listů smyl prach a rostlina mohla dýchat. Voda se ale NESMÍ dostat na květy, jinak se poničí.

10.   Rostliny alespoň jednou denně rosím. Jenom listy, květy by se vodou poškodili. Mám připravený rosič s odstátou vodou a když jdu kolem, porosím je. Vodu kolem setřu, aby se neničil nábytek. Je to vše otázka minuty.

11.   Je-li možnost, letním co to jde. Jinak řečeno, vynesu je ven hned, jak to teploty povolí a uklidím dovnitř, až se teploty zase sníží. Podle druhu od jara do podzimu, nebo jen v létě. Některé ale neletním vůbec (ty hodně teplomilné). Rostliny zavěsím do stromů. Dešťová voda tak odtéká od kořenů a také na rostliny nemohou slimáci. Nikdy je nedávám na přímé slunce.

12.   Pravidelně kontroluji rostliny, zda se na nich neobjevují škůdci. Jestliže se objeví, ihned zakročím a snažím se je z rostliny odstranit. Rozhodně se podívejte na obě strany listů a ke květním stvolům.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Monulka
Monulka 20. 5. 2020

Pěkné

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 18. 5. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 17. 5. 2020

s kytkami si nerozumím, s velkou radostí jsem se jich zbavila

Odpovědět
lemur
lemur 16. 5. 2020

Před několika lety jsme jich doma pěstovali hodně.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 5. 2020

mám je ráda, jsou to krásné květiny

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 265
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.