Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Katka parfémy
Katka parfémy
Vloženo 6. 11. 2016
Líbí se mi

Vůně Kleopatry

Katka parfémy
Katka parfémy
Vloženo 6. 11. 2016
Líbí se mi
Vůně Kleopatry

Vůně Kleopatry

Parfémy jsou staré jako lidstvo samo, ale nikdo přesně neví, kdy kultura parfémů vlastně vznikla. Původně sloužily ke smiřování bohů, vůním se přisuzovala božská hodnota. Například když v době kamenné objevili lidé oheň, vůni hořícího dřeva odevzdali bohům. Není proto náhodou, že slovo parfém pochází z latinského ‚per fumum‘, což znamená kouř.

 

Pakleopatrarfém jako potěšení v době starého Egypta
Egypťané byli první, kdo použil parfém pro své osobní potěšení, ale samotná výroba parfémů byla vyhrazena pouze kněžím. Jen jim bylo umožněno pracovat s parfumerií. Z tohoto důvodu byly v chrámech vystavěny speciální laboratoře. O mnoho let později bylo dovoleno vyrábět parfémy i královnám a císařům. Egypťané mumifikovali mrtvá těla a k balzamování používali myrhu a kasii, druh skořice. Pouze vysoce postavení lidé měli tu čest přijmout voňavou vodu na cestu na onen svět. To zjistili archeologové až v roce 1992, když otevřeli Tutanchamonovu hrobku a kromě jeho mumifikovaného těla vedle něj našli i několik džbánků s olejíčkem. 40 let př. n. l., pod vedením Kleopatry, dosáhla výroba parfémů svého vrcholu. Když hrozilo, že Kleopatra ztratí svou moc, požádala o pomoc římského císaře Julia Caesara. Sváděla ho nejen svou krásnou, ale také velkým množstvím parfému. Po její smrti skončila éra, v níž byly krása i luxusní život vysoce oceňována.

Zajímavost: Oblíbená Kleopatřina vůně byla z myrhy, skořice, kardamomu, kosatce, lotosu, šafránu a majoránky. Přesně tyhle ingredience tvořily parfém, kterým okouzlila i Caesara!

Řekové chtěli omezit prodej parfémů dekretem
Parfém dorazil do Řecka díky Féničanům. To byl národ, který hned po Egypťanech ovládal obchod ve Středozemním moři. Ženy starého Řecka vylepšily techniky Egypťanů. Řekové používali enormní množství parfémů a na každou část těla jinou vůni. Asi 640 let př. n. l. politik a básník Solón rozhodl, že takové používání parfémů je přehnané, a omezil jejich prodej dekretem. Nicméně neuspěl, jelikož parfémy i nadále zůstaly nejprodávanějším produktem.

Zjistěte, která vůně je pro Vás pravá. Test vůní ZDE

Arabové přimíchávali pižmo a růže do cementu
Vzestup křesťanství na Blízkém východě učinil používání parfémů náhlý konec. Ať už v osobním, nebo křesťanském životě, používání parfémů se ukázalo zbytečné.ruzove-kvitka
Nicméně Arabové si vztah k parfémům zachovali. Následovníci Mohameda měli rádi vůni pižma, ale také růže a jantar. Tyto substance přimíchávali i do cementu, který pak použili ke stavbě mešit. Jeden z největších objevů pochází z 10. století, kdy byl vynalezen destilační přístroj. Díky němu se zlepšila technika výroby parfémů.
Díky Španělům a křižákům se parfém dostal znovu do Evropy.

Lidé ve středověku byli mistry v koupání
Pád říše římské, invaze barbarů a nekonečné války v Západním světě započaly období, kdy nebylo pro parfémy místo. Situace se změnila ve 12. století, kdy se rozvinul obchod. Díky univerzitám ve velkých městech si mohli lidé zlepšit znalosti o výrobě parfémů. Napomáhali také zasvěcení alchymisté a použití destilačního procesu, zavedeného Araby. Myrha a kadidlo byly stále svaté vůně.

Na rozdíl od toho, co si lidé často myslí, v období středověku byli lidé mistry v koupání.

 

Lahvičky ve tvaru ovoce
Když vznikl pomander, lahvička na parfém ve tvaru ovoce, zachoval si pižmo, jantar, pryskyřici i voňavý olej. Kovové kuličky měly malé otvory, kterými mohl parfém pronikat ven. Těmto vůním byly přisuzovány léčivé síly, které by dokázaly vymýtit mor a jiné epidemie a stimulovat trávení a potenci. Brzy se staly hlavním městěm parfémů Benátky. Uvnitř městských hradeb se obchodovalo s kořením z Dálného východu. Marco Polo přivezl ze svých cest pepř, muškátový oříšek a hřebíček. Arabští námořníci přivezli koření z Indonésie a Cejlonu. Ve druhé polovině 14. století se objevily voňavky na bázi alkoholu a éterických olejů. Těmto vůním se říkalo „toaletní voda“.

koreni-skorice

Toaletní vody nejen k vonění, ale i k léčebným účelům
V důsledku objevení Ameriky v 15. století ztratily Benátky své významné postavení. Portugalci a Španělé rozšířili svůj obchod. V 16. století sehrálo v této oblasti velkou roli Holandsko. Na rozdíl od svých předchůdců se kromě obchodu zaměřilo i na zlepšení zemědělské techniky. Vzrostlo množství toaletních vod, a to nejen těch, které obsahovaly jen jednu ingredienci, ale těch, jež obsahovaly různé květiny, bylinky, pižmo, jantar apod. Používaly se k léčebným účelům, ale také aby pohltily lidské pachy. Přestože ve středověku kladli důraz na hygienu, voda byla stále považována za přenašeče moru a různých epidemií. Parfém byl uchován v lahvičkách, ampulích nebo foukaném skle. Kromě toho tu bylo také benátské sklo, křišťálové a mléčné sklo, připomínající starou východní Čínu. Lahviček bylo několik tvarů z jednoduchých nebo drahých materiálů. Pomander dostal mezitím tvar pomeranče, vždy plněného jinou vůní.

Je pro Vás vhodnější spíše vůně květinová, citrusová nebo dřevitá. Jestli si nejste jistá, rozluštění najdete ZDE

Hygiena na druhé koleji – důležitý byl parfém!
V 17. století zaznamenaly parfémy obrovský úspěch. Lidé byli parfémy natolik posedlí, že odsunuli hygienu na druhou kolej! V roce 1656 se objevily parfémované rukavice. V 17. století byly ingredience pro parfém rozšířeny o jasmín, cibulovité rostliny a růže. Také byl pestřejší výběr flakonů.

Lidé byli parfémy natolik posedlí, že odsunuli hygienu na druhou kolej!

 

Dějiny osvícenství – vinný ocet a kolínská voda
Dějiny osvícenství jsou věkem filosofů a parfémů. Vláda Ludvíka V. získala přezdívku voňavá vláda, protože každý den kropila toaletní vodou své posluchače a následovníky, nábytek i oblečení. Toaletní voda byla stále hojně používaná, i když získala konkurenci v podobě vinného octa, který měl jedinečné dezinfekční účinky. Nejznámější z nich je „vinaigre des quatre voleurs“, jenž během moru v roce 1720 dělal hotové zázraky. Skutečná revoluce přišla v 18. století. Rozhodující vylepšení přišlo v podobě kolínské vody. Tuto osvěžující vodu používali ve vaně, vínu, s trochou cukru také jako ústní sprej.
V 18. století byly také zavedeny toaletní tašky, které obsahovaly lahvičky naplněné éterickými oleji. Tato balení často obsahovala také zubní kartáčky, tužky, vatové tamponky a malé trychtýře pro plnění lahví.

Dějiny parfému ve 20. století

Na konci 19. století pracovaly ve Francii téměř 2000 lidí ve výrobě parfémů. V roce 1900 proběhla v Paříži světová výstava, která se stala klíčem k úspěchu. Pavilon s parfémy byl nádherně nazdoben, a na výsledku se podílel i český malíř Alfons Mucha. Postupně získalo vnímání parfémů novou podobu. Kromě samotné vůně byla důležitá i lahev, obal či reklama. Výrobci parfémů začali spolupracovat s významnými výrobci skla, např. Baccaratem nebo Lalique, i s odborníky ze světa reklamy. Parfémy se stále vyvíjely. Francois Coty byl první voňavkář, který smíchal přírodní a syntetické vůně. Jeho L’Origan z roku 1905 je první známý parfém. Roku 1917 vytvořil parfém, který stál v čele všech ostatních a vynikal nádechem dubového mechu, opiové tinktury, pačuli a bergamotu. Vytvořil tak smyslné, jemně pikantní aroma.

V dnešní době patří výroba parfému mezi nejluxusnější průmyslová odvětví.

zdroj: marianne.cz

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

Odpovědět
Katka parfémy
Katka parfémy 9. 11. 2016

http://katerinapekarkova.cz/test_vune/

Odpovědět
Katka parfémy
Katka parfémy 9. 11. 2016

TEST VŮNÍ si můžete vyzkoušet i Vy ostatní

Odpovědět
Katka parfémy
Katka parfémy 9. 11. 2016

Tenderko, test vůní jsem Vám před chvilkou vyhodnotila a zaslala vyhodnocení. Sama jsem zvědavá jak jsem trefila

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 174
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.