Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Milena Kohoutová
Vloženo 11. 9. 2020
Líbí se mi

První udržitelný obchoďák pro Česko aneb Týdenní swap

avatar
Milena Kohoutová
Vloženo 11. 9. 2020
Líbí se mi
První udržitelný obchoďák pro Česko aneb Týdenní swap

První udržitelný obchoďák pro Česko aneb Týdenní swap

Rádi obměňujete svůj šatník, pořizujete vychytávky do domácnosti, ale někdy se trochu ztratíte v materiálech a nakoupíte ukvapeně? Zároveň máte pocit, že už je věcí všude dost? Pak se vydejte ve dnech 5. až 11. října do Pražské tržnice v Holešovicích do Prvního udržitelného obchoďáku! Pod střechou kryté haly si vyberete ze zboží v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé – oblečení, různých domácích potřeb, knih a jiného umění, dekorací nebo dokonce pokojových květin. Nebudou chybět ani šperky, dětské hračky nebo kosmetika.

Všechny tyto věci přinesou lidé, kterým už posloužily, a je na čase, aby uvolnily místo v jejich domácnosti a udělaly radost dalšímu majiteli. To samé můžete udělat i vy a přinést cokoliv, co už nepotřebujete, přitom je to stále v dobré kvalitě. Organizační tým vše roztřídí, aby si mohli návštěvníci pohodlně a přehledně vybírat. Je to hravý způsob pořizování věcí a velkou výhodou je, že se neplatí za jednotlivé kusy. Prostě si koupíte vstupné, které jde na organizační náklady, a pak už je na vás, co si odnesete – to je swap, neboli vzájemná výměna.

„Navazujeme tak na úspěšné akce Týdenní swap z minulých let. Tentokrát ale bude vedle swapu ještě více zastoupen doprovodný program odpovídající spíše spektru nákupních center - proto jsme zvolili komplexnější název: Týdenní Swap: První udržitelný obchoďák”, vysvětluje Kristýna Holubová, spoluzakladatelka kolektivu SWAP Prague, který tyto výměnné akce v Praze organizuje.

Kristýna také přibližuje, jak celý nápad vznikl: „V roce 2016 jsme udělaly první swap jen tak pro zábavu a dnes to jsou nejen akce, ale také aktivní online komunita více než sedmnácti tisíc lidí, kteří mezi sebou denně vyměňují spoustu krásných a užitečných věcí. Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní – a kdy jindy, než právě v tento přelomový rok.“

Její kolegyně Lucie Poubová dodává: „Během celého týdne čeká na návštěvníky také bohatý doprovodný program. Udržitelný přístup totiž spočívá nejen ve vzájemné výměně věcí, ale především v postupném přetváření spotřebních návyků, aby byly funkční a praktické. Nenakupováním, rozumným nakupováním, tříděním, recyklací a posíláním věcí dál šetříme své peníze, energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků. Právě o tom budou workshopy a diskuse na týdenním swapu.“ 

 

Výběr z doprovodného programu:

  • Dětský koutek s hlídáním od pondělí do pátku vždy 10:00 – 13:00
  • Opravárna oblečení a drobných spotřebičů v sobotu 10:00 – 20:00

 

Workshopy:

  • Upcycling – vyrob si čepici z vyřazených svetrů 
  • Tour Swapem aneb Jak efektivně swapovat
  • Dílna pro děti s Green Cat
  • Základy šití – Strojovna


Přednášky a diskuse:

 

Pro podrobnosti o doprovodném programu sledujte událost na Facebooku, kde budou postupně přibývat detaily. 

 

Nad akcí převzal záštitu Úřad městské části Praha 7 a podporuje ji Magistrát Hlavního města Praha.

 

Kdy:

5. – 11. října 2020 vždy od 10:00 do 22:00

Kde:

Pražská tržnice, hala číslo 13
https://goo.gl/maps/ZaLHgnB9qx4zDBtFA

Předprodej vstupenek:

https://goout.net/cs/jine-akce/tydenni-swap-prvni-udrzitelny-obchodak/mcevf/+gcetq/

1 den – 150 Kč
3 dny – 400 Kč
5 dní – 600 Kč

O SWAP Prague

SWAP Prague je kolektiv a od roku 2020 i nezisková organizace pořádající od roku 2016 akce pro přímou výměnu věcí mezi lidmi, sdílení, vzdělávání a setkávání. SWAP Prague také pořádá worskshopy o textilu, udržitelném životě a módě s různými odborníky, a to nejen pro jednotlivce, ale také pro firmy a neziskové organizace. Součástí SWAP Prague je také živá online komunita sloužící pro praktickou výměnu věcí přes internet.  

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 12. 9. 2020

Užitečné.

Odpovědět
Nika 2019
Nika 2019 11. 9. 2020

Super nápad...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 9. 2020

zajíamvé, nové

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 108
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.