Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 16. 12. 2016
Líbí se mi

Make-up mág Ondra Porubský: 10 jednoduchých tipů, jak si vytvořit dokonalý make-up

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 16. 12. 2016
Líbí se mi
Make-up mág Ondra Porubský: 10 jednoduchých tipů, jak si vytvořit dokonalý make-up

Make-up mág Ondra Porubský: 10 jednoduchých tipů, jak si vytvořit dokonalý make-up

Jaké jsou tipy vizážisty Ondry Porubského z Make-Up Institute Prague pro dokonalé líčení? Možná se vám tenhle seznam bude zdát dlouhý, vězte ale, že po jeho přečtení už nebudete potřebovat nic jiného. Je tam prostě vše. 

Každá žena se chce cítit krásnou, připadat si dobře a mít také trochu obdivu, že její make-up vypadá dobře. Make-up nikdy nemá ženu změnit. Má pouze zdůraznit její krásné křivky a ty, se kterými není zrovna spokojena, může jednoduše zakrýt. Je mnoho looků, kterými se dá inspirovat. Já zastávám make-up přirozený, ale zároveň živý a rozzářený.

Zde je pár tipů, jak se můžete udělat krásnou

1. Priming – příprava pleti

Příprava pleti je nezbytným základem v každodenní péči o pleť (přestože neaplikujeme make-up). Vždy je základem její hydratace. Hydratovat musíme i tehdy, pokud máme pleť smíšenou či mastnější. Před samotnou hydratací nesmíme zapomenout pleť řádně odlíčit (a nezapomínáme ani když přijdeme pozdě domů, např.: z firemního večírku).

Vždy je dobré (dle typu pleti) vybrat správné produkty (např.: matující pro mastnou pleť, hydratující pro sušší typ pleti). Já doporučuji lékárenské značky, zejména La Roche-Posay, Biodermu nebo Vichy. Jsou to produkty cenově dostupné a skutečně fungují.

Po samotné hydrataci pleti můžeme rovnou aplikovat foundation, ale chceme-li si make-up udělat svěžejší a jasnější, využijte podkladovou bázi (primer). Většina značek nabízí k samotné foundation i primer. Moje doporučení? Primer od značky MUD – Face Primer Base de Teint.

TIP: Hydratační krém aplikujte prsty a dobře rozmasírujte. Pokud se místy pleť zdá stále suchá, aplikujte další vrstu (krému není nikdy dost ). Krém ponechte působit ještě alespoň 1-2 minuty. Poté aplikujte podkladovou bázi. Postup je stejný jako u krému.

EXTRA TIP: Pro skutečně zářící pleť aplikujte na takto připravenou pleť rozjasňující vody (např.: růžová voda, fixátory make-up obsahující mikroglitry, atd.)

 2. Foundation – make-up

Základem správně naneseného make-upu jsou tři věci – správný odstín, správná aplikace a správný produkt. Odstín foundation Vám poradí make-up artistky v parfurmeriích. Vždy je dobré vyzkoušet alespoň tři odstíny a zvolit správný podtón. Využíváme hrany dolní čelisti a sledujeme, zda-li se nám netvoří výrazný barevný přechod (lidově mapa) mezi obličejovou a krční částí. Je dobré si nechat poradit, jaký druh foundation je pro vás vhodný – například projasňující, matující, vysoce krycí nebo lehce krycí, atd.

Samotná aplikace je stěžejní částí. Nejlevnější metodou jsou prsty. Elegantnější metodou jsou štětce, avšak za kvalitní štětec na make-up si připlatíme. Houbičky nebo beauty blendery jsou také metodou volby, avšak jejich použití je trochu složitější. Já doporučuji aplikaci štětcem duofibre. Kvalitní duofibre štětce nabízí firma Zoeva, MUD nebo třeba M.A.C.

TIP: Foundation v malém množství (cca velikosti hrášku) aplikujte na hřbet ruky a mírně rozetřete (docílíte tím zahřátí na teplotu těla). Štětec namočte do foundation a otřete o suchou část hřbetu ruky, poté aplikujte na obličej. Postupujte od středu obličeje směrem ven a aplikujte na celou plochu obličeje. Pohyb štětce duofibre je mírně krouživý, krátký, s mírným tlakem.

EXTRA TIP: Štětec namočený ve foundation musí působit, že je téměř suchý. Tím docílíte rovnoměrné vrstvy. Nezapomeňte aplikovat také na oční víčka a pod obočí – sjednotíte tím celý obličej.

Face Chart

 3. Correcting, highlighting

Highlight, nebo-li prosvětlení, společně s contouringem, nebo-li tvarováním, a správným rozpracováním dokáží obličeji dodat správný rys, tvar a dokáží dokonce přetvořit obličej. Highlighter nám obličej krásně projasní. Korektor nám dokáže zakrýt problematické části obličeje (např.: výrazné zarudnutí, akné, pigmentace nebo tzv. kruhy). Korektory máme v mnoha odstínech, ideální je mít alespoň o odstín světlejší než je odstín foundation a korektor oranžový nebo červený a zelený. Moje doporučení? Korektory od značky MUD, kde si sama můžete vybrat jednotlivé odstíny. Highlightery s poměrně jednoduchou aplikací a nádherným finishem nabízí NARS nebo NOTE. Aplikace korektorů je možná opět prsty nebo štětci s malým průměrem. Doporučuji aplikaci prsty.

TIP: Korektor pomocí prstů aplikujte na problematická místa (akné, začervenání, kruhy). Lehce zapudrujte fixačním pudrem. Pokud je třeba, aplikujte další vrstu a opět zapudrujte. Prsty jsou lehké, pohyb je „klepavý“. Pokud je korektor mírně krycí, aplikujte jej na T-zónu (prosvětlíte tím obličej) a dobře rozpracujte. Highlighter aplikujte opět prsty do oblasti T-zóny, avšak jen mírně (ideálně na rty, nad lícní kosti, nad kořen nosu a pod obočí).

EXTRA TIP: Highlighter aplikujte do vnitřního koutku oka – krásně ho projasníte a opticky otevřete.

 4. Trochu pudru  

S pudrem to nikdy nepřeháníme, pokud chceme docílit efektu skutečně rozzářené pleti. Opět máme spousty druhů pudrů – fixační, tónované, projasňující, make-up pudry, atd. Doporučuji využívat pudry fixační, bez pigmentu. Můj oblíbený fixační pudr? Od značky ARTDECO. Pudr nanášíme štětcem na pudr, opět s přírodním vláknem.

TIP: Pudr aplikujeme na T-zónu a mírně rozprášíme po celé ploše obličeje. Poté štětcem „jezdíme“ po obličeji a pudr tak hezky rozpracujeme. Štětec vždy po namočení do pudru otřete o ruku a mírně oklepejte – nebudete zbytečně aplikovat velké množství.

EXTRA TIP: Pokud po aplikaci pudru použijete fixátor make-upu, váš look vydrží po celý den.

Ondra v akci

 5. Contouring 

Konturování dodává obličeji výraznější tvar, ostrost a dokonce jej dokáže totálně přetvořit. Jemného konturování docílíme bronzerem, ideálně o 2 odstíny tmavším, než je odstín foundation. Bronzery doporučuji v pudrové formě, tekuté bronzery jsou složitější na aplikaci. Je také dobré mít správný štětec pro aplikaci bronzeru – tedy zkosený a z přírodního vlákna. Bronzer doporučuji od značky MUD, M.A.C. nebo NARS.

TIP: Štětec namočte do bronzeru a opět otřete o ruku. Pohyb štětce je mírně klepavý a velmi lehký. Aplikujte pod lícní kosti, mírně nad spánky a k hraně dolní čelisti. Vše potom hezky rozpracujte.

EXTRA TIP: Pokud aplikujeme bronzer, musíme si uvědomit, že tím ztmavujeme obličej a opticky mu ubíráme – takže ty oblasti, které chceme potlačit, tam aplikujeme bronzer. Pokud máte například klenutější bradu, přidejte trochu bronzeru na její okraje. Bude poté definovanější.

 6. Oční stíny, linky a řasenka

Líčení očí je základem pro dotvoření dokonalého looku pro váš den. Oční stíny doporučuji pudrové, ideálně dobře pigmentované a neprášící. Pro běžné denní nošení doporučuji paletku očních stínů v tzv. NUDE (nahých) odstínech. Jsou to zpravidla teplé a studené odstíny hnědé, šedé, tělové, oranžové nebo růžové barvy. Pro denní nošení doporučuji spíše matné oční stíny. Perleťové a třpytivé stíny mohou při špatné aplikaci a fixaci nadělat pěknou neplechu. Oblíbené NUDE oční stíny jsou pro mě paletky od URBAN DECAY – NAKED 1 a 2, nebo Too Faced – Chocolate Bar. Jsou dobře pigmentované a nepráší. Stíny aplikujeme vždy štětci. Doporučuji štětec plochý pro aplikaci stíny na pohyblivé víčko a pod obočí a štětec kulatý (blender), do očního záhybu.

Oční linky vytváříme hlavně pro pohled a jako takový základ pro řasenku. Pro denní nošení doporučuji linky vytvářet tužkou, hnědé nebo černé barvy a precizně rozpracovat do stínu. Pokud se chceme „rozšoupnout“ a udělat si definované oko, použijeme gelovou linku (která je ovšem velmi složitá na aplikaci).

Řasenka je základ pohledu. Vždy doporučuji používat řasenku černou. Ideální řasenka je cenově dostupná a s dobrým kartáčkem. Můj tip jsou rozhodně řasenky od Max Factor (např.: Masterpiece nebo False Lash Efect). Pokud bychom chtěli větší luxus, doporučuji také řasenky od Lancome.

TIP: Na pohyblivé oční víčko aplikujte odstín tělové barvy nebo se pusťte do barev. Do očního záhybu kulatým štětcem lehce nanášejte stín hnědé barvy. Pokud jste teplý typ, volte odstíny teplé, pokud studený, tak odstíny studené. Nad oční záhyb a pod obočí můžete aplikovat odstín tělové a těsně pod obočí bílé barvy. Nezapomeňte vše krásně rozpracovat štětcem (blending). Oční tužku aplikujte cca od poloviny oka směrem do vnějšího koutku na pohyblivém víčku a také na spodní lince. Poté štětcem opět rozpracujte nejvíce ven a nejméně dovnitř. Před použitím řasenky, řasy vždy nakleštičkujte. Kleštičkuje se vždy před použitím řasenky (v opačném případě si můžete řasy polámat). Řasenku aplikujte vždy od začátku řas, směrem ven, z horní i spodní strany řas. Pohyb je mírně do stran a nahoru. Spodní linii řas aplikujte vždy rovnoběžně s růstem.

EXTRA TIP: Pokud chcete skutečně dlouhotrvající stíny, které nestečou, použijte před aplikací stínů bázi pod oční stíny. Bázi rozetřete po pohyblivém víčku a přes ni aplikujte tělový oční stín (báze je lepivá, takže pokud byste aplikovali stíny rovnou, již je nerozpracujete do ztracena). Chcete-li zdůraznit barvu čočky oka, používejte kontrastní barvy stínů (u modrých očí jsou to například oranžové stíny).

Stíny

7. Obočí 

Obočí je základ tvaru obličeje. Velmi módní je obočí přirozené, pouze doupravené do ideálního tvaru. Začátek obočí je vždy rovnoběžně s chřípím nosu, konec se pozná přiložením například tužky kolmo se spodním úhlem spodní linky. Zlom obočí je cca v polovině a protíná zornici oka. Obočí dokreslujeme pouze do ideálního tvaru (vždy individuálně dle našeho tvaru obočí). Doporučuji využívat pudrové produkty a zkosený, syntetický štěteček na obočí s krátkými štětinami. Barva stínu je ideálně do barvy obočí, maximálně o odstín tmavší. V Inglotu si můžete sestavit paletku z produktů přímo na obočí. Nejsou tolik pigmentované – což ideálně zabraňuje přehnané aplikaci.

TIP: Obočí pročešte spirálkou, směrem nahoru. Štětec namočte do stínu a zapracujte do ruky. Poté aplikujte do míst, kde potřebujete. Nejvýraznější část by měla být ve středu obočí, začátky jsou nejméně výrazné a konec je definovaný do špičky.

EXTRA TIP: Takto zvýrazněné obočí můžete zafixovat gelem na obočí, který zároveň vytvoří přirozenější splynutí stínu.

8. Rtěnka 

Aplikace rtěnky je nejvíce choulostivá záležitost, vždy by měla být téměř před finishem looku. Pro efekt nahého líčení využíváme opět nahých odstínů (nebo žádnou rtěnku), pokud se chceme odvážit, nebojíme se třeba ani červené rtěnky nebo tmavších odstínů (přesto je doporučuji spíše k večernímu líčení). Jako podklad pro rtěnku můžeme využít tužky na rtěnku, kterou zároveň můžeme upravit samotnou konturu rtů (optické zvětšení, dorovnání tvaru, atd.). Opět dbáme na naše proporce a musíme si uvědomit, že tma ubírá a světlo přidává (čili obecně pro ženy s menšími rty doporučuji spíše světlejší odstíny). Rozhodně fungující a dlouhotrvající (a také neotírající) jsou rtěnky od značky M.A.C. Lesk na rty můžeme přidat dle libosti.

TIP: Tužkou na rty vytvořte konturu. Vyplňte také celou plochu a nezapomeňte na koutky rtů. Poté aplikujte rtěnku. Pokud se například dostanete rtěnkou mimo vykreslenou konturu, použijte tampon do uší a krouživým pohybem setřete.

EXTRA TIP: Pokud chcete docílit skutečně opticky větších rtů, přidejte trochu bílé tužky do středu rtů, rty důkladně promněte se zbytkem rtěnky a natřete leskem.

 9. Tvářenka

Tvářenka nebo lidově zdravíčko je neodmyslitelná součást každodenního make-upu. Tvářenky doporučuji opět pudrové, aplikujeme je opět zkoseným štětcem z přírodního vlákna. Odstín tvářenky volíme opět dle typu světlosti obličeje, dbáme na odstíny rtěnky a očních stínů. Proto doporučuji aplikovat ji až nakonec. Všímejte si také proporcí obličeje. Pokud máte například baculatější tváře, nikdy ji neaplikujte na jablíčka (přidáte si tím ještě víc). Oblíbené pudrové tvářenky? Pro mě rozhodně od značky NARS (konkrétně orgasm a superorgasm) a KRYOLAN.

TIP: Štětec namočte do tvářenky a opět otřete o ruku. Pohyb štětce je velmi lehký a klepavý. Tvářenku u ideálního tvaru obličeje aplikujeme na jablíčka, směrem dolů k vytvořeným konturám a hezky rozpracujeme.

EXTRA TIP: Pokud chcete skutečně rozzářený look, aplikujte velmi „suchým“ štětcem lehce přes špičku nosu, přes bradu a přes čelo.

 10. Fixace a Finish  

Fixátor make-upu nám dokonale zafixuje make-up a brání jeho otírání o oblečení. Některé fixátory obsahují mikroglitry a celý look nám krásně projasní. Fixátory jsou v tekuté formě a na obličej se rozprašují. Můj nejoblíbenější fixátor make-upu je od značky M.A.C. – FIX+.

TIP: Fixátor aplikujte cca z 10 cm počkejte, než zaschne. Poté postup opakujte. Váš make-up vydrží a zůstane po celý den.

EXTRA TIP: Fixátor make-upu aplikujte před a po nanesení foundation. 

Zeny sro a Make-up Institute

ŽENY s.r.o. si otestovaly Make-Up Institute Prague a Ondru Porubského hezky v praxi. Jaké to bylo? Čtěte tady. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 12. 7. 2017

Super.

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 9. 7. 2017

Taky se hodně zajímám o líčení a kosmetiku . Musím říct, že je ti velice pěkný článek

Odpovědět
Vesmírná kočka
Vesmírná kočka 19. 12. 2016

Líčení mě baví a je to můj koníček už delší dobu, ale kdybych tohle měla dělat denně, strávím u toho hodinu a půl

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 251
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.