Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Afrodita
Afrodita
Vloženo 17. 5. 2015
Líbí se mi

Kdo umí, ten umí ....

Afrodita
Afrodita
Vloženo 17. 5. 2015
Líbí se mi
Kdo umí, ten umí ....

Kdo umí, ten umí ....

"Obdivuji každého, kdo něco umí. Ne v tom smyslu, že zvládne dokonale řemeslo. To nestačí. Obdivuji tu třešničku na dortu. Něco navíc. Originalitu. Jedinečnost."

Jako malá jsem se učila leccos. Umím šít, plést, háčkovat, patchworkovat, malovat vajíčka voskem, hrát na klavír, psát všemi deseti naslepo, těsnopis, malovat pokoje, natírat fasádu, péct chleba a piškot, co je jako dech, vařit nejlepší rajskou na světě, recitovat básničky (Máj jsem uměla od začátku, od konce i od prostředka) ..... nic z toho se ale nestalo mou životní posedlostí. Šila jsem leccos včetně plesových šatů a zimních kombinéz, co se pletení týče, umím i složité norské vzory, vajíčka a kahany s voskem vytahuji jednou ročně na velikonoční dílničky. Štětku jsem měla v ruce nedávno, když jsem předělávala ložnici .... a zjistila jsem, že některé věci jsou jako jízda na kole - nedají se zapomenout . Pečení chleba jsem za ta léta vypilovala k naprosté dokonalosti a rajská s karlovarským knedlíkem a luxusními masovými kuličkami se u mě objednává dlouho dopředu.  

Všechno to dělám ráda a s láskou a poznámky typu, že bych se tím mohla živit, přecházím s úsměvem. Vím totiž s naprostou jistotou, že nemohla. Od nadšeného amatéra k profíkovi je cesta dlouhá jako odsud na Mars. Zvládnutí řemesla fakt nestačí. Člověk musí disponovat něčím výjimečným. Talentem, nadšením, posedlostí, vkusem, kreativitou, espritem, protože jenom tehdy, když jeho výrobky mají jiskru, šmrnc, nadčasovost, lehkost .... jen tehdy o ně bude zájem a budou se kupovat. Pořád. A řemeslná poctivost? Tak to je naprostá samozřejmost. Fádnost, šeď, průměr, nuda .... řekněte mi, proč by si to někdo pořizoval? 

Jak jsem řekla, moje životní posedlosti jsou úplně někde jinde, než je handmade, ale na druhou stranu mám štěstí, že mi do života přišly jak bohem nadané profíčky, tak nadšené a posedlé amatérky. Rozdíl mezi nimi není v kvalitě výtvorů, ale v tom, že pro ty první je jejich životní posedlost současně prací, která je musí uživit a ty druhé ji mají jako koníčka. Teda vlastně koně, kterému se věnují vedle svého zaměstnání po večerech, nocích, o pátcích, svátcích .... prostě furt. U obou skupin je tahleta nimračka vykoupena nekonečným množstvím drahocenného času. Hodně času + kvalitní materiál = ve finále vysoká cena (jsem ekonom, a tohle si vážně umím dát dohromady  ). No ..... a kdo je toto dneska ochoten zaplatit? V době rozmachu obchodních řetězců narvaných levným zbožím, kdy se na nás shora, zdola, zleva, zprava valí čínské šitky, v čase internetu, kdy jsme denně atakováni "tvorbou", za kterou se považuje už zvládnutí hladce a obrace, udržení lepící pistole v ruce či prosté navlékání čehokoliv. Jsou takoví lidé. Existují. A nejsou to Marťani  . Vtip je v tom, že za vysokou cenu se prodá opravdu jenom kvalita. Neviditelná ruka trhu se tomu říká. A protože existuje také něco jako marketing, na což švadlenkám, pletařkám a fimařkám většinou už čas, energie ani finance nezbývají, tak vám dneska chci ukázat, že se vážně vyplatí dát penízky za něco s láskou tvořeného a být originál.  

Šité oblečky: zakázkové krejčovství COTTA MODEL Zlín Zdeňka Konečná

Pletené a háčkované kousky: Jitka Mráčková

Bižu: Petra Schneiderová, Jitka Mráčková, Alena Madejová

Fotky: Pavlína Gelnarová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 16. 12. 2016

Přesně tak

Odpovědět
Amanda
Amanda 14. 11. 2015

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 29. 8. 2015

teprve teď jsem se sem dostala (v květnu jsem byla v lázních a tam mi nešel internet) = krásné kousky, určitě bych si vybrala. Také mám své koníčky, háčkuji zvonečky a vločky, dělám originální kraslice=jezdila jsem předvádět do Rokycan, do muzea. Ruční práci dokáže ocenit jedině ten, kdo sám něco vytváří.

Odpovědět
Afrodita
Afrodita 30. 8. 2015

V lázních bych internet zakázala . Tam se má člověk uklidnit, relaxovat a léčit se a ne lelkovat na internetu . Toho je dost přes celý rok.

hnědovláska
hnědovláska 20. 5. 2015

Super modely a super kočka........ Ty snad vůbec nestárneš

Odpovědět
Afrodita
Afrodita 20. 5. 2015

Noooo .... ještě tak kdybych věděla, kdo se skrývá pod Hnědovláskou . Ale takové krásné komenty můžeš psát i anonymně

Petra H.
Petra H. 20. 5. 2015

Krásné kousky ... , parádně odprezentované ... a s citem nafocené Klobouk dolů!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 737
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.