Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cloe19
Cloe19
Vloženo 10. 9. 2019
Líbí se mi

Fenomén tanečních na vzestupu

Cloe19
Cloe19
Vloženo 10. 9. 2019
Líbí se mi
Fenomén tanečních na vzestupu

Fenomén tanečních na vzestupu

Taneční často představují vstupní bránu do života dospělých. Pro Čechy běžná věc je však světovým fenoménem. Nikde jinde na světě se taneční v takové míře neučí. Kromě základů společenských tanců, jako je valčík, waltz, polka, chacha nebo jive, si zde účastníci kurzu osvojí také základy společenského chování a etikety, jejímž základním prvkem je vhodný oděv.

Česká specialita, jejíž vznik se datuje na začátek 19. století

Historie tanečních v podobě, jakou dnes známe, sahá až do roku 1830. Kurzy podobné těm, které pořádáme v České republice, probíhají jen na Slovensku a v Polsku.  V trochu jiném stylu pak částečně v Německu a Rakousku. Někteří dokonce tvrdí, že absolvování tanečních a zvládnutí tance patří ke všeobecnému vzdělání. „Je to součást naší kultury, jak poznamenal jeden můj kolega: Součást našeho dospívání. Nejde jen o tanec, ale i o naučení se základních pravidel chování se ve společnosti. Kromě toho je to možnost seznámení se s novými lidmi. A hlavně tím vzniknou vzpomínky na dlouhá léta,“ uvádí Jiří Plamínek ze Svazu učitelů tance ČR a zmiňuje, že dnes zájem o taneční neklesá, ale spíše je lehce na vzestupu. Co se týče poměru mezi počtem přihlášených dívek a chlapců, je to nyní zhruba nastejno. „Reprezentuje to statistický poměr zastoupení mužů a žen v populaci.  Chodí spíše gymnazisté, z obchodních akademií, z průmyslovek také, ale méně, málo z učňáků. To je ale tím, že je tam v současnosti velmi málo žáků obecně,“ doplňuje Plamínek.

Vedle tance také osvojení základů etikety

Možná zrovna pro vás byly taneční utrpením, ale musíte uznat, že společenská pravidla, která jste si tam osvojili, pamatujete dodnes. Ať už se jedná o správné oblečení nebo držení těla při tanci, kdy pánova ruka nikdy nesmí klesnout do společensky nepřípustných míst. Základním prvkem etikety je vhodný oděv. Výsledkem nevhodně zvoleného oblečení může být trapná situace, proto se určitě vyplatí se předem o vhodném oblečení informovat. U chlapců je přípustný tmavý oblek, kravata či motýlek a společenská obuv. Často se jedná o zakoupení prvního obleku vůbec. Dříve byly součástí tradičního slavnostního oděvu také bílé rukavičky, dnes už to není ve většině tanečních školách požadováno. Nicméně jedná se o vhodný prvek, který ocení zejména mládenci, kterým se potí ruce. Dívky to mají o něco jednodušší z toho pohledu, že obvykle už nějaké vhodné šaty v šatníku mají. Do tanečních by měly mít jedny krátké šaty, jejichž délka by však neměla být nad kolena. Na prodlouženou či závěrečný věneček jsou pak vhodné šaty dlouhé.

První seznámení s oblekem

Pro chlapce bývají taneční často první příležitostí k zakoupení obleku. Ten by měl být nejen slušivý, ale také pohodlný, aby se tanečník cítil komfortně. Rodiče často kvůli ceně sáhnou po oblecích z podřadných materiálů, které nejsou prodyšné. V takovém se tanečník při tanečních kreacích pořádně zapotí a zároveň ho to může od nošení obleku v budoucnu odradit. „Doporučuji oblek z vlny, která je prodyšná, příjemná na tělo a dobře absorbuje pot. Případné pomačkání se navíc samo vyrovná. Navíc se jedná o materiál vhodný pro celoroční nošení,“ radí Petra Koutná z oděvní rodinné firmy Koutný. Nešlápnete vedle, pokud zvolíte modrou barvu, ta se totiž hodí také pro většinu dalších

společenských událostí, jako je například maturitní ples. Oblek tak chlapec využije nejen do tanečních. Při výběru dbejte na to, aby sako nebylo příliš těsné. „Často se chybuje i v délce rukávů košile, ta by měla být o centimetr delší než rukáv saka. Zkrátka oblek by měl perfektně sedět, a pokud chlapci nesedí konfekční velikost, doporučuji zvážit pořízení obleku na míru, u kterého se cena od obleku z dobrého materiálu v konfekci příliš neliší,“ doplňuje Koutná. Oblek by měla doplnit kvalitní kožená formální obuv, která zamezí nepříjemným otlakům a puchýřům.

Nejčastější chybou dívek jsou vysoké podpatky a upnuté šaty

Nejčastěji dívky chybují ve volbě obuvi, konkrétně ve výšce podpatků. Neuvědomují si totiž, že ve zvolených botách budou při tanci trávit desítky hodin. Vhodná výška podpatku jsou tři až čtyři centimetry. Doporučuje se též pásek kolem kotníku, který zajistí, že obuv z nohy nesklouzne. Příliš upnutý střih šatů v kombinaci s nepružným materiálem představuje další nešvar. Takové totiž neumožňují volný pohyb pro všechny taneční kreace. Nejvhodnějším střihem je áčkový s rozšířeným střihem sukně. Přestože jsou dívky ve věku, kdy by rády ukázaly své přednosti, nesluší se do tanečních volit příliš hluboký výstřih a zcela odhalená záda. Korzetové šaty pak mohou sjíždět, ramínka by tak měla být podmínkou.

 

Zdroj fotografií: KoutnýBernard-Verougstraete z Pixabay

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 12. 9. 2019

Odpovědět
Tamara
Tamara 10. 9. 2019

Tehda to bylo pomalu utrpení, nějak jsme to nedokázaly docenit. Švagrová se švagrem se dali na taneční pro dospělé u Chlopčíka. Švagrová září, švagr úpí. Ale co by pro ni neudělal.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 10. 9. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
2 922
testovaných produktů
87 359
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.