Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 3. 3. 2021
Líbí se mi

Zvláštní kráska - Strelicie královská

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 3. 3. 2021
Líbí se mi
Zvláštní kráska - Strelicie královská

Zvláštní kráska - Strelicie královská

Exotická, extravagantní, jednoduše čarovná. I tyto přívlastky klidně můžeme strelicii přiřadit. Svůj původ má v tropickém podnebí, ale postupem času si našla svoje místo na každém kontinentu. Výjimkou není ani ten evropský.

Svoje specifické jméno dostala od anglického krále Jiřího III. Konkrétně toto pojmenování získala strelicie podle jeho manželky Sophie Charlotte von Mekelenburg-Strelitz. Do Evropy se rostlina dostala ve druhé polovině 18. století. Původem je rostlina z Jihoafrické republiky, kde roste ve volné přírodě. Patří do rodu strelicií, kde existuje 5 druhů rostlin, avšak všechny jsou vyšlechtěné právě ze strelicie královské.

Výrazná je především svým vzhledem a tvarem květů. Mnohým připomíná ptačí krk a hlavu. V Holandsku si proto vysloužila i několik pojmenování, jako například ptačí zobák nebo hlava rajky, v Anglii ji nazývají rajský pták, v Južní Africe zase květ jeřábu. Její vzhled je skutečně exotický a ojedinělý. Na jednom stonku mívá obvykle 2 pestré květy najčastěji oranžové barvy.

Pěstování strelície v zahradě

Strelicie je druh rostliny, kterou si se žádnou jinou nezaměníte. První květy přináší až po 3-5 letech pěstování. Dorůstá do výšky 1–1,5 metru (některé druhy až 2 metry). Listy vyrůstají už od země v listové růžici. V jižní Evropě se strelicie dokonce pěstují v parcích nebo na záhonech hradů a zámků.

Ideální podmínky a pěstování

Exotický druh rostliny si logicky vyžaduje také o něco exotičtější podmínky. První podmínkou je dostatek slunečního světla. Dokonce jako jedné z mála rostlin jí nepřekáží ani přímé sluneční záření. V našich končinách jde čistě o pokojovou rostlinu. Umístění by tedy mělo být na okně nebo v části, kde je dostatek slunečního světla. Ideální místo je východní okno.

Zálivka není nijak specifická. Půda by nikdy neměla úplně přeschnout. V závislosti na velikosti rostliny stačí zalévat každých 10–12 dnů. Dobré však je, abychom strelicii čas od času orosili rozprašovačem.

Půda a přihnojování

Pro dostatek živin je podstatné, aby rostlina měla půdu s ideální kyselostí. Pro strelicie je doporučené pH 6,5. Skvělou volbou je směs rašeliny a písku. Na spodek nádoby je vhodná i drenáž. Volte raději vyšší a širší nádobu.

Nádherná květina se kterou se dají vytvářet zvláštní vazby. V Monastiru jsem se kochala nádherně kvetoucími strelíciemi...fantasticky  vyniknou ve větších uskupeních

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 6. 3. 2021

krásná, jen ne domů

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 6. 3. 2021

Moc pěkná

Odpovědět
kosanka
kosanka 4. 3. 2021

ty mám ráda

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 3. 2021

je nádherná, roste na Madeiře , třeba také

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 3. 2021

Opravdová kráska.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 086
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.