Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 2. 8. 2019
Líbí se mi

Chudá svobodná máma začala vařit za třicet korun. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 2. 8. 2019
Líbí se mi
Chudá svobodná máma začala vařit za třicet korun. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat

Chudá svobodná máma začala vařit za třicet korun. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat

Jack Monroe začala blogovat o své chudobě. Teď je kuchařskou hvězdou.

Její příběh se jeden čas valil z každých novin a z každého časopisu. A není divu. Jméno mladé svobodné matky Jack Monroe se skloňovalo v britském tisku skoro stejně často jako Kate Middleton, ovšem z úplně jiného důvodu. Není to tak dávno, co Jack byla chudá jako kostelní myš. Když zaplatila nájem, elektřinu, složenky a dětské potřeby pro svého syna, zbylo jí pouhých deset liber na týden.

Prodávala, co mohla, a začala u toho psát. Že chudoba není jen fakt, že vám vypnou topení nebo odpojí lednici. Že mnohem víc než vlastní kručící žaludek bolí, když lžete svému synovi, že večeři, snídani, oběd už jste snědla, a přitom hladovíte. A že když vaše dítě dojí cereálie a prosí vás o toast s džemem, který nemáte, bolí to jako žádné jiné utrpení. Nejprve se přestanete stříhat a chodit na pedikúru, pak ztlumíte topení, začnete prodávat nábytek, talíře, hrnky, lžičky, až vám od každého zbydou jen dva kusy. Přestáváte možná věřit, ale váš život pokračuje dál, protože… protože musí. Jack o všem psala tak upřímně, že její příběh vás prostě nemůže nerozplakat.

Chudoba ji donutila přemýšlet, jak žít a hlavně jak nakrmit svého syna i sebe za málo peněz. Začala vymýšlet „levné“ recepty a přidávala je ke svému příběhu na blog. Receptář úsporného vaření se stal hitem internetu a ve Velké Británii vyšla v knižní podobě v nakladatelství, které za to autorce zaplatí tisíce liber.

Recepty se proslavily nejen díky silnému příběhu autorky, ale také z toho důvodu, že odkryly realitu současného světa – stoupající chudobu v bohaté Velké Británii na počátku 21. století. Příběh Jack ukazuje, že statistiky o chudobě nejsou jen čísla, ale že se týkají konkrétních lidí. Ale taky že kritické momenty života se dají zvládnout. Když máte přátele, kteří vám pomohou, a schopnost vytrvat, nevzdat se, i když je nejhůř, dostaví se nakonec i tolik potřebné štěstí. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
Anaja
Anaja 14. 10. 2019

Silný příběh.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 15. 8. 2019

Dobrá práce

Odpovědět
Svata
Svata 12. 8. 2019

Realita v každé zemi

Odpovědět
janinkad
janinkad 4. 8. 2019

Bohužel taková je skutečnost

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 290
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.