Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi

Trvalky DENIVKY...Hemerocallis

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi
Trvalky DENIVKY...Hemerocallis

Trvalky DENIVKY...Hemerocallis

Denivky pocházejí z východní Asie a nejen zde, ale i v Evropě a v Severní Americe patří k nejpěstovanějším trvalkám vůbec. Denivky se svými nádhernými květy patří do čeledí liliovité (Liliacaea) a jejich příbuznou je např. lilie královská.

 Charakteristickým znakem denivek je silný, často až hlízovitě ztloustlý kořen, pomocí kterého se i rozšiřují a rozrůstají. Denivky nejčastěji tvoří trs nebo porost listů, z nichž vyrůstá velký počet květních stvolů. Každý stvol nese množství květů, které postupně dokvétají. Denivky a jejich početné hybridy vykvétají v ohromné barevné škále včetně dvoubarevných, plných, poloplných a drobnokvětých forem.
 

Velmi zajímavé je, že žluté květy se otevírají spíše na noc a vydrží do druhého dne do odpoledne, tmavě oranžové a červené květy se naopak otevírají přes den. Malá trvanlivost jednotlivých květů propůjčila denivkám i své jméno. Krátkou životnost květů ale velmi dobře kompenzuje jejich množství.

Denivka plavá

Ze všech přibližně 20 druhů patří k nejcennějším denivka plavá (Hemerocallis fulva), která je u nás také nejčastější. Její vysoká hodnota spočívá zejména v jejím šlechtitelském přínosu, protože dala vznik velké řadě krásných moderních hybridů. Její barva je tmavě rezavohnědá a často ji můžeme zplanělou vidět růst volně v příkopech nebo i na okrajích lesa.

V posledních padesáti letech se denivky dostaly do popředí zájmu šlechtitelů a vzniklo kolem 20 000 odrůd a každoročně jich přibývá.

Použití

Denivky představují jeden ze základních trvalkových druhů všech zahrad a parků. Zařazujeme je jak do trvalkových záhonů, tak do samostatných větších ploch. Květy lze použít i k řezu do vázy, kdy vybíráme stonky s více nakvetlými poupaty. Své místo má i v krátkodobých aranžmá (např. letní oslavy, party). Pro nás možná kuriózním, ale pro Číňany běžným doplňkem mnoha pokrmů jsou poupata denivek.

Hemerocallis 'Frances Joiner' | Recepty prima nápadů

Denivky – Príma receptář.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
kosanka
kosanka 9. 4. 2021

Takové barvy denivek jsem ještě neviděla

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Prodávají se...

hudlenka
hudlenka 9. 4. 2021

Denivky jsou krásné a jsou ozdobou každé zahrady...mám je ráda

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

ano...

lemur
lemur 9. 4. 2021

Nádherné květy.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 4. 2021

krásná květina

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.