Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 10. 4. 2020
Líbí se mi

Tak trochu jiná skalka a pro každého!

evabel
evabel
Vloženo 10. 4. 2020
Líbí se mi
Tak trochu jiná skalka a pro každého!

Tak trochu jiná skalka a pro každého!

Osázená nádoba na zahrádce či terase, která vypadá pěkně po celý rok, a přitom se o ni nemusíte nijak starat? Žádný problém!

Muškáty a begonie se musejí každý rok znovu vysazovat, navíc je v létě nemůžete nechat ani týden „bez dozoru“, tedy bez péče konvičky s vodou. Ani oleandry a bugenvileje vám delší dovolenou, kdy zůstanou bez zálivky, neodpustí. Na podzim je navíc musíte uklidit do domu, a tak na čas zmizí a nechají vaši terasu prázdnou.
     
Základem je kámen

Zkuste si v nádobě vytvořit osázení, které snese horké léto i chladnou zimu a přitom vypadá pořád krásně – miniaturní skalku. Potřebujete k tomu jen málo. Kromě kamenů a rostlin už jen nádobu, trochu substrátu a trochu štěrku. Nádoba by měla splňovat dvě podmínky. Musí být mrazuvzdorná a v jejím dnu nesmí chybět odtokový otvor. Pak už záleží jen na vašem vkusu, zda zvolíte kameninové nebo betonové korýtko, pevný květináč či vykotlaný kámen.

Spodní část nádoby, asi tak čtvrtinu její výšky, vyplňte štěrkem, keramzitem nebo kamínky. Ty nám vytvoří důležitou odvodňovací vrstvu, protože vlhko je pro většinu skalniček větším nebezpečím než sucho nebo mráz. Drenáž zakryjte netkanou textilií a nasypte na ni trochu substrátu. Pak začněte umísťovat kameny, ale nemíchejte různé druhy, aby aranžmá nepůsobilo neuspořádaně. Ploché kameny je lepší umísťovat do nádoby nastojato, zbude tak mezi nimi dost místa pro rostliny. Ty by měly být ze dvou třetin „ponořené“, aby pevně držely. Prostor mezi kameny ještě dosypte substrátem.

Květiny, které vydrží

A přichází na řadu nejkrásnější práce – samotná výsadba rostlin. Počítejte s tím, že jak se budou květiny rozrůstat, zaberou větší prostor a nesázejte je proto příliš blízko sebe. Na okraj nádoby jsou nejvhodnější převislé druhy jako třeba mateřídoušky.

Mezi kameny můžete umístit rozchodníky, netřesky a další nenáročné skalničky jako je hořec, chudina, lewisie, lomikámen, silenka i zakrsle rostoucí jehličnany. Skalničky s „tlustými“ listy napovídají, že vydrží dlouho bez zálivky. Záleží na vás, jestli v nádobě necháte volné místo i pro sezónní květiny, jako jsou prvosenky, plazivé zvonky či vřesovce a budete je po odkvětu vyměňovat. Pokud se bez nich neobejdete, počítejte však s tím, že bude nutné skalku častěji zalévat.

Teď už zbývá jen poslední krok. Zakryjte holou půdu kamínky nebo oblázky a zalijte čerstvě vysazené rostliny. Pokud jste je dobře vybrali, máte, co se týče údržby, na několik let dopředu vystaráno. Skalky právem patří mezi jedny z nejkrásnějších ozdob zahrádek a skalky v nádobách umí pěkně ozdobit i vaši terasu.
 
Hodně zahrádkářských úspěchů

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Monulka
Monulka 20. 5. 2020

Pěkné

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Pekne

Odpovědět
Denča75
Denča75 3. 5. 2020

už jsem také přemýšlela o nějaké podobné nádobě s více druhy květin

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 29. 4. 2020

zajímavé

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 21. 4. 2020

super, květiny miluji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 113
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.