Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Mirila
Mirila
Vloženo 16. 2. 2019
Líbí se mi

Sušíte v sušičce jako lidi nebo nad kamny jako tam, kde se zastavil čas?

Mirila
Mirila
Vloženo 16. 2. 2019
Líbí se mi
Sušíte v sušičce jako lidi nebo nad kamny jako tam, kde se zastavil čas?

Sušíte v sušičce jako lidi nebo nad kamny jako tam, kde se zastavil čas?

Nikdy jsem neřešila, za jak dlouho bude prádlo suché. S dětmi jo. A je jedno, jestli mluvím o oblečení, ve kterém celé dopoledne ve školce bobovaly, skákaly v blátivých kalužích nebo se dopoledne dopralo a odpoledne musí být suché. Náhradní oblečení? Jo, to taky existuje, ale jak rychle rostou, jaksi to vždy není v mých silách.

Mokré a špinavé. Ale stále ještě šťastné a k nošení

Znáte to, vyzvedáváte děti ze školky a jsou mokré a blátivé od hlavy až k patě. Jaké máte možnosti?

Sluníčko je boží

Skvělé, to jste asi v období, které se jmenuje léto. Nebo jakékoliv jiné roční období, ale nebydlíte tady. Sluníčko je skvělé. A doufám, že letos najdu na naší po léta neudržované zahradě (s tendencí spadat do permakulturního typu) místo, kde natáhnu 5 šňůr a ty mokré svršky hodím na šňůru.

Sušení na kamnech jako před 100 lety

Řešení, které funguje na chalupách a zejména v zimě. Asi to je romantické i v létě, ale zatím jsme s mužem netestovali. Předpokládám, že z obýváku bude menší saunička. Vhodná na sušení oblečení a pocení lidských těl.

Ale předpokládejme, že je zima. U nás pořád ještě jo. Můj muž: „Přemýšlím, že pořídím do obýváku nad kamna stropní dřevěný věšák. Takový ten, který člověk může vidět na chalupách. Děckám totiž oheň vždycky velmi rychle usuší oblečení mokré od sněhu nebo deště. A věšet to na mycí stoličku je opruz. Ale teď přichází ta technická část problému. Jak to celé zavěsit do dřevěného stropu který je omítnutý. Nevím kde jsou trámy a tudíž kde to navrtat. Nebo to stačí navrtat do těch prken, které jsou zespodu stropu a na nich ta omítka? To víte, nezkušený Pražák, toho času venkovanem, chce být zároveň kutilem.“ To jen pokud byste měli zkušenosti a radu. Je to suché raz dva tři, takže boží.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Přemýšlím, že pořídím do obýváku nad kamna stropní dřevěný věšák. Takový ten, který člověk může vidět na chalupách. Děckám totiž oheň vždycky velmi rychle usuší oblečení mokré od sněhu nebo deště. A věšet to na mycí stoličku je opruz. Ale teď přichází ta technická část problému. Jak to celé zavěsit do dřevěného stropu který je omítnutý. Nevím kde jsou trámy a tudíž kde to navrtat. Nebo to stačí navrtat do těch prken, které jsou zespodu stropu a na nich ta omítka? To víte, nezkušený Pražák, toho času venkovanem, chce být zároveň kutilem. Sorry že otravuju. Nevěděl by třeba @jirkachomatcz nebo @radekhojgr ? #prazakvenkovanem #nachalupe #susitodev #kachlovakamna #heincatania1 #kamnahein

Příspěvek sdílený Adam Vrana (@avrigram), Led 14, 2019 v 10:24 PST

Právě vyprané

Čerstvě vyprané prádlo asi nerozvěsíte nad kamna a ne vždy se hodí všechno strkat na šňůry na sluníčko. Co vám zbývá?

Vytápěná podlaha (a jako bonus teplo od sauny)

Můj muž: „Hlavní výhoda podlahového topení? Tohle do marketingových příruček nenapíšou. Cirka za 5 hodin máte suché prádlo. No řekněte, kdo z vás to má. PS: sušičky si strčte za klobouk...“ Aha, má na to jasný názor. No, není to špatné, ale sušíme prádlo v technické místnosti, kde ve velkém mrazu jde sice teplo od podlahy, ale profukuje.

Sušárny a půdy

Existuje ještě v panelácích speciální místnost, zvaná sušárna? A nebo ve starých domech a old school činžácích něco jako půda, kam lidé z domu chodí sušit prádlo? Pamatuju si takové místo od babičky z Jihlavy. A litovala jsem, kolik schodů musí do takové sušárny vyjít. Tohle se už dneska asi nenosí.

Sušičky prádla

To je bílé zboží, že? Hmm, tak tu nemáme. A nevím, jestli chceme mít.  Trošku si teď připadám, jako křovák. A tak trochu tuším, že jak děti porostou, nevystačíme si v létě se sluníčkem, a v zimě si nezatopím v kamnech ani nezapnu podlahové topení.

Vše, co jsem zmínila, se dá využít jen v určitém období za určitých podmínek. Ale co v létě, když prší? A co v na podzim, když ještě kamna nepotřebujete rozpálit? Téma sušiček jsme s Adamem několikrát otevřeli. Naposledy minulý podzim. Ale pak nám (i přes podlahové topení), byla zima a koupili jsme raději kamna.

A o jakých sušičkách jsme uvažovali?

Když jsme se o tom naposledy doma bavili, tak jsme řešili několik základních věcí:

  • Co má umět? Dokáže to prádlo i složit?
  • Je to ekonomicky/ekologicky rozumné a odpovědné?
  • Podle čeho vybrat vhodnou?
  • Kdo ji doveze na venkov?
  • Bude to hodně hučet?

Kdybychom ji kupovali, tak rozhodně kvůli tomu, ať sušíme i v době, kdy nejde sušit venku, nebo nad pecí (tedy kamny... jóo, pec bych si nechala líbit). Ale chtěli bychom i aby moc nekrčila košile Pražákovi, toho času venkovanovi, aby měla rychlý program na osvěžení trička a kalhot ze včerejška, programy na dětské oblečení, programy na outdoor věci a velikost bubnu dost velkou na to, aby vysušila najednou celou dávku z pračky.

Zatím nevíme, jak moc je to odpovědné vůči životnímu prostředí. V návodech se dá dočíst jen jak recyklovat obaly a případně vysloužilou sušičku, ale o výrobě a odpovědnosti ani čárka. Tohle mě trápí. Mě no.

Když už bychom se přehoupli přes tohle všechno, tak je třeba vybrat nějakou vhodnou. Asi nejlepší je projít testy sušiček na internetu, nebo koupit dTest. Koukla jsem zatím jen zběžně na recenze sušiček a dneska sušičky už umí kde co a vypadají být celkem úsporné - cena za sušení je dneska už docela nízko - u těch lepších jde o 1,1 KWh - což je tak kolem 4 - 5 Kč za jedno běžné sušení.

Když už budeme vědět kterou, tak bude záležet na dovozu - třeba Datart má dobré služby dovozu včetně toho, že sušičku připojí a odvezou obaly. To by asi šlo.

Veřejné prádelny

Mnohem víc než vlastní sušička se mi líbí filozofie veřejných prádelen. Ale myslíte si, že moderní samoobslužné prádelny jsou na jihu Čech. Ne, nejsou. No a kdyby byly, jezdila bych třeba do Tábora? Ne, nejezdila. Nedávalo by to žádný ekonomický nebo ekologický smysl. Jo Pražáci, ty se maj! Najdete tu třeba ANDY´S LAUNDROMAT nebo Quickwash.

Jak sušíte prádlo Vy? Postaru? Ponovu? Řekněte mi prosím ženy. Jsou sušičky věc, bez které se neobejde vaše domácnost?

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 31. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Nina Červenková 11. 5. 2020

No, já v současné době prádlo suším klasicky na sušáku, ale přemýšlím nad tím, že bych si sušičku pořídila. Jen teda nevím jakou vybrat. Co jsem se tak dívala, tak třeba tato nevypadá vůbec špatně: https://yeselektro.cz/78408-klarstein.html

Odpovědět
Mirila
Mirila 11. 5. 2020

Tak to asi máte vybráno, ne, Nino?

avatar
Alena Otilová 19. 12. 2019

Já už konečně také suším prádlo v sušičce. Mám sušičku značky Lord, kterou jsem si koupila z https://mctree.cz/katalog/kategorie-susicky/41#pg=1 a jsem ráda, že ji konečně mám. Přes léto budu prádlo sušit venku, ale v zimě jsem ho vždy sušila nejdřív venku a pak dosoušela doma. Díky sušičce je pro mě teď sušení prádla jednoduché i v zimě.

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 19. 2. 2019

najlepšie je von pokial je to mozne, ta sila snka dokaze urobit na bielom prade tiez svoju robotu

Odpovědět
Linvitra
Linvitra 17. 2. 2019

Sušička mi nechybí. Suším na balkoně nebo na dvorku. Ve dvorku se nám točí vítr a za hoďku - dvě je usušeno. A té vůni venku sušeného prádla se nic nevyrovná.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 002
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.