Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hudlenka
hudlenka
Vloženo 2. 3. 2019
Líbí se mi

Pták roku 2019

hudlenka
hudlenka
Vloženo 2. 3. 2019
Líbí se mi
Pták roku 2019

Pták roku 2019

 

Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2019 hrdličku divokou. Pomyslné žezlo přebírá od sýčka obecného, se kterým sdílí jeho původní domovinu v zemědělské krajině. K vyhlášení tradičně vydáváme zvláštní číslo časopisu Ptačí svět, které si můžete zdarma stáhnout. Přejeme příjemné počtení!

Hrdlička divoká patří mezi rychle ubývající druhy naší krajiny.      V 19. století se něžný hrdliččin hlas na jaře ozýval z mnoha našich polí a remízů a inspiroval básníka Karla Hynka Máchu k básni Máj, ve které hrdliččin zval ku lásce hlas. Přesto, že básník nezmiňoval druhové jméno, jistě šlo o hrdličku divokou, její příbuzná hrdlička zahradní se na našem území poprvé objevila až v roce 1942 v Brně. Právě v této době u nás byla hrdlička divoká běžně rozšířená. Nyní je ale její vrkání stále vzácnější. V porovnání s výsledky sčítání na začátku 80. let 20. století ubyla z naší krajiny víc než polovina hrdliček. Hlavními příčinami jsou intenzivní zemědělství a také lov.

Hrdlička ke svému životu potřebuje pestrou krajinu s hustými pásy křovin. V krajině s velkými lány bez remízů a keřů nemá příležitost hnízdit. Navíc, kvůli používání herbicidů, nenajde ani dostatek vhodné potravy v podobě semen. Zásadní pro přežití hrdličky je také zásoba vody, přičemž ta ubývá jednak vysycháním krajiny, ale také odvodňováním polních mokřadů.

Hrdličce může pomoci jedině zlepšení stavu zemědělské krajinyPřispět k tomu může každý z nás. Prvním krokem je podpis petice za zdravé zemědělství na webové stránce www.birdlife.cz/petice-za-krajinu. O dalších možnostech se můžete dočíst v novém čísle časopisu Ptačí svět věnovaném hrdličce.

Kromě intenzivního zemědělství hrdličku ohrožuje také lov, legální i nelegální. Přesto, že je na evropském červeném seznamu IUCN uvedena jako zranitelný druh, v deseti státech Evropské unie se může lovit legálně. Odhady hovoří o počtu 1 425 102 až 2 245 166 ulovených jedinců ročně. Díky tlaku Evropské unie se lov postupně omezuje, je ale potřeba jej snížit mnohem víc.

Populace hrdličky divoké v Česku podle odhadů čítá 40–80 tisíc párů. Kvůli tomu, že je plachá a žije skrytě, je možné ji mnohem častěji slyšet než vidět. Zaslechnout a případně i spatřit hrdličku divokou je velký zážitek. Vydejte se 1. máje na pěší vycházku do luk a polí a pátrejte po Máchově hrdličce. Více zjistíte na webové stránce www.birdlife.cz/ptak-roku-2019-hrdlicka-divoka.

 

(Prohlášení vydal Český ornitologický svaz, se kterým již několikátý rok spolupracuji především ve sledování čápů)

 

Hudlenka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

krásná

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 1. 4. 2019

Hrdličky mám ráda

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 17. 3. 2019

pěkně sepsané, díky Leni

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 3. 2019

JÁ DĚKUJI JITUŠ

sasidlo
sasidlo 7. 3. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 4. 3. 2019

Ten je moc pěkný, Lenko.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 3. 2019

díky Nadi

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 863
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.