Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 28. 6. 2016
Líbí se mi

"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 28. 6. 2016
Líbí se mi
"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc. Nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a barevných pentlí.

Je těžké vybrat - zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: Jde přece o kytky - součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.

ŠKODY NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ..

Realita do romantických představ o pěstováních krásných květin má hodně daleko. Většina negativních dopadů se týká převážně zemí třetího světa, který nabízí levnou pracovní sílu a energii. Produkce květin má svůj podíl na zvyšujícím se počtu hladovějících obyvatel a nedostatku potravin. Expanze květinového průmyslu způsobuje narušení potravinové bezpečnosti v zemích subsaharské Afriky, souvisejícím problémem je i extrémní náročnost na vodu a odlesňování. Pěstování květin je založeno na intenzivním používání pesticidů, fungicidů, a fumigantů plus dalších agrochemikálií. Počínaje dezinfikováním půdy, aplikováním nejrůznějších preventivních postřiků proti škůdcům a chorobám, podpůrných postřikům k růstu a konče aplikací ochranné lázně před převozem k udržení čerstvosti květin. Bývají dokonce používány takové chemikálie, které byly v Evropě a USA už před lety zakázány, protože způsobují rakovinu. Pracovníci často nejsou vybaveni ochrannými pracovními pomůckami a nejsou dodržovány předpisy bezpečnosti.

..A SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ

Květinový průmysl je náročný i na dopravu a s ní spojenou zátěží životního prostředí. Závažné jsou ale i lidsko-právní souvislosti. Je odhadováno, že 20% z 60 000 zaměstnanců pracujících na květinových farmách v Ekvádoru tvoří děti do 15let! A 90% žen pracujících na farmách v Keni bylo sexuálně obtěžováno a 10% žen znásilněno svými nadřízenými nebo spolupracovníky.

 Možná si řeknete, že o těch pár kytiček, co koupíte jednou za "uherký" rok neubude. Podívejme se tedy o jak velkém obchodě se bavíme. Český statistický úřad nabízí tyto údaje o dovozu za loňský rok. Růží se dovezlo nejvíce 38 milionů kusů, karafiátů 19 milionů, chryzantén 12 milionů, 4 miliony orchidejí a milion gladiol.

Květiny k životu patří, okrašlují jej, dramatizují, rytmizují čas, omlouvají hříchy, vyjadřují lásku, vyslovují touhu, vítají i sbohem dávají...

proto bychom měli aktivně, totiž nekupováním, protestovat proti celoročně dováženému sortimentu květin nejen Keni a Ekvádoru, ale i Holandska, Kolumbie, Německa, Velké Británie, Španělska a dalších. O to cennější květina přicházející ve svůj čas příslušného ročního období, kterou jsme natrhali/vypěstovali sami s úsilím větším, než je potřebné na vydělaní stokoruny. O samozřejmnostech, jako že nebudeme trhat vzácné a chráněné druhy, je zbytečné mluvit.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
evionka
evionka 7. 7. 2016

já mám květiny ze zahrádky

Odpovědět
menfreya
menfreya 30. 6. 2016

K zamyšlení a smutné :/

Odpovědět
4vladku
4vladku 29. 6. 2016

smutné, tak jen kytičky ze své zahrádky či louky

Odpovědět
LucieZlín
LucieZlín 29. 6. 2016

Souhlasím

Mudr.Vierka
Mudr.Vierka 29. 6. 2016

Smutne

Odpovědět
benca
benca 29. 6. 2016

nadhera

Odpovědět
LucieZlín
LucieZlín 29. 6. 2016

Nádhera ironicky? Nebo jste to nečetla?

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 202
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.