Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 28. 6. 2016
Líbí se mi

"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 28. 6. 2016
Líbí se mi
"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

"Problémové" květiny aneb znáte příběh, který se skrývá za těmito dovezenými kráskami?

Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc. Nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a barevných pentlí.

Je těžké vybrat - zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: Jde přece o kytky - součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.

ŠKODY NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ..

Realita do romantických představ o pěstováních krásných květin má hodně daleko. Většina negativních dopadů se týká převážně zemí třetího světa, který nabízí levnou pracovní sílu a energii. Produkce květin má svůj podíl na zvyšujícím se počtu hladovějících obyvatel a nedostatku potravin. Expanze květinového průmyslu způsobuje narušení potravinové bezpečnosti v zemích subsaharské Afriky, souvisejícím problémem je i extrémní náročnost na vodu a odlesňování. Pěstování květin je založeno na intenzivním používání pesticidů, fungicidů, a fumigantů plus dalších agrochemikálií. Počínaje dezinfikováním půdy, aplikováním nejrůznějších preventivních postřiků proti škůdcům a chorobám, podpůrných postřikům k růstu a konče aplikací ochranné lázně před převozem k udržení čerstvosti květin. Bývají dokonce používány takové chemikálie, které byly v Evropě a USA už před lety zakázány, protože způsobují rakovinu. Pracovníci často nejsou vybaveni ochrannými pracovními pomůckami a nejsou dodržovány předpisy bezpečnosti.

..A SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ

Květinový průmysl je náročný i na dopravu a s ní spojenou zátěží životního prostředí. Závažné jsou ale i lidsko-právní souvislosti. Je odhadováno, že 20% z 60 000 zaměstnanců pracujících na květinových farmách v Ekvádoru tvoří děti do 15let! A 90% žen pracujících na farmách v Keni bylo sexuálně obtěžováno a 10% žen znásilněno svými nadřízenými nebo spolupracovníky.

 Možná si řeknete, že o těch pár kytiček, co koupíte jednou za "uherký" rok neubude. Podívejme se tedy o jak velkém obchodě se bavíme. Český statistický úřad nabízí tyto údaje o dovozu za loňský rok. Růží se dovezlo nejvíce 38 milionů kusů, karafiátů 19 milionů, chryzantén 12 milionů, 4 miliony orchidejí a milion gladiol.

Květiny k životu patří, okrašlují jej, dramatizují, rytmizují čas, omlouvají hříchy, vyjadřují lásku, vyslovují touhu, vítají i sbohem dávají...

proto bychom měli aktivně, totiž nekupováním, protestovat proti celoročně dováženému sortimentu květin nejen Keni a Ekvádoru, ale i Holandska, Kolumbie, Německa, Velké Británie, Španělska a dalších. O to cennější květina přicházející ve svůj čas příslušného ročního období, kterou jsme natrhali/vypěstovali sami s úsilím větším, než je potřebné na vydělaní stokoruny. O samozřejmnostech, jako že nebudeme trhat vzácné a chráněné druhy, je zbytečné mluvit.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 18. 9. 2020

Je to strašné, co se ve světě děje, ale určitě to není jen v květinovém průmyslu, ale i v ostatních odvětvích. Já bych také byla ráda za vlastní květiny, ale bohužel bydlíme ve městě, takže nemám zahrádku, kde bych mohla květiny pěstovat. Jsem tak ráda, když mi manžel koupí nějakou do vázy. Naposledy si pro mě přichystal překvapení a objednal si rozvoz květin u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ceska-republika , čímž mě příjemně překvapil .

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 24. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 7. 7. 2016

já mám květiny ze zahrádky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.