Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 14. 3. 2020
Líbí se mi

Postní doba jako příprava na Velikonoce

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 14. 3. 2020
Líbí se mi
Postní doba jako příprava na Velikonoce

Postní doba jako příprava na Velikonoce

Velikonoce dnes mnoho lidí vnímá jen jako dny volna a koledu, jejich skutečný význam se pozvolna vytratil. Jedná se přitom o nejvýznamnější křesťanské svátky, ke kterým se pojí také velké množství tradic.

Velikonoce jsou svátky pohyblivé, slaví se vždy v neděli po prvním jarním úplňku a předchází jim čtyřicetidenní půst. Postní doba začíná Popeleční středou a měla lidem každoročně připomínat Kristovo utrpení. Každá ze šesti neděl tohoto období má své označení spojené s určitou symbolikou.

1. neděle postní

První neděle postní se nazývá černá, liščí či pučálka. Každé z těchto označení má své opodstatnění. Černá je odvozena od skutečnosti, že se ženy v tento den oblékaly do černých šatů. V některých oblastech nazývaly tuto neděli Liščí, neboť maminky v noci tajně pekly preclíky, které navlékly na vrbové proutky a zavěsily na stromy v zahradě. Dětem ráno řekly, že tudy běžela liška a nadělila jim je. Třetí označení, Pučálka, bylo odvozeno od tradičního pokrmu z naklíčeného hrachu.

2. neděle postní

Druhá neděle postní bývá označována jako Pražná. Své pojmenování získala podle dalšího tradičního postního pokrmu tzv. pražmy. Jedná se o upražená obilná zrna, ze kterých se také připravovala polévka "praženka".

3. neděle postní

Třetí neděle postní je známá jako Kýchavná a opravdu své označení získala po kýchání. Traduje se, že kolikrát kdo kýchl o této neděli, tolik roků byl ještě živ.

4. neděle postní

Čtvrtá neděle postní neboli Družebná. Její název vychází pravděpodobně ze zvyku, kdy ženich chodíval s družbou do domu, kam se chystal na námluvy. Neděle je také někdy označována jako Středopostní (tvořila pomyslný střed půstu), nebo Růžová (Růžebná) podle barvy bohoslužebných rouch a také proto, že se v tento den světí v Římě zlatá růže.

5. neděle postní

Pátá neděle postní, zvaná též Smrtná, bývala dnem, kdy lidé vynášeli ze vsi slaměnou smrt (Mořenu, Mařenu, Morenu), symbol zimy. Šlo o figurínu oděnou do ženských šatů, kterou vhodili za vsí do vody. Zpět se pak vraceli se zeleným stromkem a chodívali s ním za hlasitého zpěvu od domu k domu.

6. neděle postní

Šestá neděle postní je rovněž známá jako Květná (Květnice, Beránková, Palmová). V tento den se slaví vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali palmovými ratolestmi. Celá neděle se nese ve znamení svěcení kočiček (větviček jívy), popřípadě palmových listů,  a žehnání beránků. Ale pozor, nemělo by se nic péct, neboť by se zapekl květ na stromech a nebyla by úroda ovoce.

Týden následující po Květné neděli nazýváme Pašijový (také svatý či velký). O tom ale zase někdy příště.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 16. 3. 2020

Těším se na velikonoce

Odpovědět
lemur
lemur 16. 3. 2020

Velikonoce mám také ráda.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 3. 2020

Těším se na 4 dny velikonočního volna, jinak Velikonocemi nijak nežiji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 118
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.