V rámci akce “Dny pasivních domů” jsem si k prohlídce vybrala pasivní dům v Závětří. Do recenze se mi vešel jen zlomek toho, co mě všechno zaujalo, tak jsem ráda, že v rámci blogu mám příležitost Vám popsat všechno.
Jedná se o novou stavbu, do které se rodina teprve stěhuje. Prohlídka probíhala tak, že jsme se domluvili na čas a počkali jsme před domem. Přesně ve smluvený čas dorazil projektant a šli jsme na prohlídku. Je dobré si před prohlídkou nastudovat informace o pasivních domech, protože prohlídka neprobíhá tak, že by pan projektant vykládal jako na zámku. Je dobré říct, co Vás zajímá a klást otázky. Naopak bych doporučila prohlídku stanovit na určitý čas, aby se všichni dostavili zároveň a nemuselo se vše vykládat dvakrát i zodpovídání stále stejných otázek by se vyřešilo a majitelům by to určitě ulehčilo.
Dům je z přírodních materiálů , kde hlavní stavební prvek tvoří dřevo. Stavba je šetrná k životnímu prostředí ale zároveň jsou použity technologie 21. století.
Co mě osobně přišlo velmi zajímavé a o čem jsem doteď neslyšela jsou hliněné omítky. Omítky jsou naneseny přímo na masivní celodřevěné panely, které jsou zatepleny ne sklolaminátem, ale dřevěnou vatou – dřevovláknitá izolace. Omítka má nádhernou barvu, jde o přírodní materiál a parádně plní svoji funkci, protože pozor – vytápění není ani klasické na zdech nebo podlahové ale vedeno ve zdech (trubičky s teplou vodou). Kde nebyla dostatečně velká zeď, je dokonce vedeno stropem. Ale nepředstavujte si horkou zeď nebo strop. Dům je tak perfektně zateplen, že téměř žádné teplo neuniká, takže je potřeba dovytápět zcela minimálně. Zdi jsou prý maximálně teplé, my jsme zažili zeď jen studenou, protože prý počasí ještě vůbec nenutí přitápět. A to, že je dům tak perfektně zateplen, se pojí s další zajímavostí a to je čidlo na oxid uhličitý, které reguluje přívod čerstvého vzduchu do domu. Vzduch je přiváděn průduchy, které jsou umístěny v každé místnosti u stropu. Je předehříván rekuperací tepla z odváděného vzduchu. Klimatizace prý není nutná ani v létě. Pro pasivní domy se sice doporučuje orientace na jih, aby tam co nejvíce proudilo teplo a světlo, ale střecha je tak dobře řešená přesahem, že v létě stíní a svítí dovnitř tak akorát. Přes noc se pak doporučuje dům co nejvíce otevřít, aby dům načerpal chlad z venku, který pak během parného dne dům udrží. Samozřejmě mají i solární panely. Majitelé přemýšleli i o krbové vložce, ale nakonec ji neuplatnili, protože dům by další teplo nespotřeboval.
Další skvělou záležitostí je zelená střecha, v tomto případě na suchomilné rostliny, i tak musela být zpočátku zalévána. Spotřebuje prý 30% vody, 30% se odpaří a zbytek odteče. A s tím je spojeno skladování dešťové vody a splachování záchodu. Voda musí být skladována v podzemí, aby se nekazila, protože tam je stabilní teplota. Rodina disponuje vlastní studnou, takže když dojde dešťovka mají automatické přepínání na studnu. Chtěli by čističku přes kořenové systémy a odvádět vodu do potoka. Zatím mají administrativní problémy, kdy jsou nuceni připojit se na obecní kanalizaci.
Na zelenou střechu nebo splachování dešťovkou je možné žádat i o dotace.
Odrazuje mě doba, kterou majitelé strávili vyřizováním všech náležitostí a to prý trvalo devět let. Mezitím se jim narodilo třetí dítě a chybí jim jeden dětský pokoj. Jinak pasivní dům rozhodně doporučuji. Moje rodina se snaží omezit plasty a celkově odpad, používat základní materiály a dřevo mě fascinuje. Plýtvání vodou je další věc, co bych se snažila nějak omezit a to především splachování pitnou vodou. Proto mě filtrace přes kořenové systémy a vrácení vody do přírody velmi oslovuje. Dále se mi líbí prosklené stěny, které přivádí do domu přirozené světlo. Je otázka, kdo Vás zase pozoruje dovnitř, ale tento dům disponuje venkovními žaluziemi.
Bohužel fotky nejsou tak pěkné jak jsem si představovala, protože dům je stále ve výstavbě a okolí ještě není upraveno. Navíc prohlídka byla až od 17 hod a to už je šero a není moc příhodné na focení. Okolí domu je však úžasné – pár kroků na MHD, do lesní školky, do Brna 3 min pěšky avšak v přírodě, obklopeni koňmi.
Na finanční stránku mi bylo trošku trapné se ptát, takže vůbec netuším v jakém finančním horizontu se tato stavbu pohybuje. Podle pana projektanta Václava Křivánka, který sám v pasivním domě bydlí, je návratnost cca 15 let.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account