Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 27. 3. 2021
Líbí se mi

Nádherné krásky - LILIE

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 27. 3. 2021
Líbí se mi
Nádherné krásky - LILIE

Nádherné krásky - LILIE

Lilie v kompozici i jako solitéry

Lilie můžeme sázet na samostatné záhony nebo do různých skupinových výsadeb a mohutně rostoucí odrůdy se uplatní i jako solitéry. Ideální je, když při přesazování víceletých výsadeb sázíme po odkvětu přímo ze země do země.

Výsadba

Vysazovat nově zakoupené cibule lze ještě během září až začátkem října. Při pozdější výsadbě hrozí, že do zimy dostatečně nezakoření a vymrznou. I z toho důvodu lze doporučit jarní výsadbu. Záhon s liliemi je vhodné na podzim mulčovat.

Doporučit lze i výsadbu do dostatečně velkých květináčů, které pak můžeme libovolně rozmístit na širších chodnících okolo domu či skleníku. Do květináčů mohu doporučit sázet hlavně orienpety a orientální hybridy, pro které je to v drsnějších polohách jediná možnost. Substrát do květináčů lze připravit z kompostové zeminy, rašeliny a písku, doporučuji však použít zakoupený kvalitní zahradnický substrát. Na dno květináče je vhodné dát trochu vyzrálého hnoje a v průběhu vegetace 2–3krát přihnojit.

Hloubka sázení na záhonech je stejná jako u ostatních cibulovin. Nad cibulí má být zhruba trojnásobek průměru cibule.

 • Jedině lilie bělostná (L. candidum) se sází mělce, aby nad cibulí byly nejvýše 3 cm země, a vysazujeme ji nejpozději do konce srpna.
 • Zálivka, pletí, nemoci

  Samozřejmostí po výsadbě je důkladná zálivka. Další větší přísun vody lilie vyžadují během května a června. Pokud se zalévá i na listy, měly by do večera oschnout, jinak hrozí nebezpečí vzniku botrytidy.

  K odstraňování plevelů a event. kypření je třeba přistupovat obezřetně, aby se nepoškodily mělce kořenící nově rašící kořínky a bloudivé lodyhy a samozřejmě také nově narůstající malé cibulky.

  K virovým chorobám jsou lilie naštěstí dost odolné, některé odrůdy dokonce tolerantní. Ochrana jako u všech rostlin spočívá v likvidaci mšic, silně napadené rostliny je třeba z porostu odstranit a zlikvidovat. Z houbových chorob je třeba zmínit fuzariózu (hnilobu podpučí). I vůči ní jsou lilie dost odolné, jejímu vzniku předcházíme mořením cibulí.

  Naproti tomu botrytida často dělá zvláště po deštích velké problémy a bývá nutná fungicidní ochrana. Prevencí je řidší výsadba, rychlé oschnutí mokrých listů, které zajišťuje dostatečný pohyb vzduchu a výsadba na slunci. Ze škůdců je největším nebezpečím chřestovníček liliový, který při přemnožení dokáže zcela likvidovat listy. Naštěstí se dá lehce likvidovat pravidelným sběrem. Zářivě oranžoví brouci se za slunečného počasí pohybují na horní ploše listů, odkud je pravidelně opatrně sbíráme. Zdůrazňuji opatrně, protože při dotyku okamžitě padají na zem.

  Chřestovníček liliový je opravdu potvůrka, sbírám, sbírám a sbírám. Ovšem je hrozně rychlý...to si vždy zanadávám. Orientálky jsou náročnější, dávám přednost asijským liliím.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 4. 2021

Odpovědět
kosanka
kosanka 29. 3. 2021

Snacha je miluje, pro mne jsou moc pronikavá vuně

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 3. 2021

Krásné, miluji je, ale nemohu u nich dýchat, ta moje alergie...Takže když je dostanu, musí jít do jiné místnosti,. než jsem já. Jednou jsem dostala krásnou kytici lilií na pobytu v penzionu k narozeninám, a musela jsem ji dávat na noc ven za dveře, ale tam zase vadila lidem, co chodili okolo. Celá chodba voněla...

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 29. 3. 2021

Naštěstí na alergie nějak zásadně netrpím.

Kahomar
Kahomar 29. 3. 2021

Lilie mám moc ráda

Odpovědět
lemur
lemur 29. 3. 2021

Nádherné květy.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.