V rámci dnů otevřených dveří v pasivních domech v listopadu 2019 jsem se rozhodla navštívit na první pohled zajímavý dům v Krakově u Rakovníka. S paní majitelkou byla skvělá domluva ohledně času návštěvy. Na místě byla velmi sdílná a s nadšením odpovídala na dotazy.
 
Jsem ráda, že se mohu detailněji rozepsat zde, do recenze se toho bohužel mnoho nevešlo.
 
Majitelé a zároveň manželé Žákovi měli pozemek dlouho před tím, než samotná stavba začala. Zamilovali se do jeho polohy a výhledu do okolí, který z něj je. Čekání na finální projekt u kterého strávili roky se vyplatilo. Dům je opravdu krásný a perfektně řešený. Použití přírodních materiálů se mi velmi líbí. Dům je celkově velmi hospodárný a ekologický. Doufala jsem, že na nízké části domu budou mít “zelenou střechu“ a dozvím se o tom nějaké informace, bohužel ji ale neměli.
 
Dům v Krakově je dřevostavba rozdělená na dvě bytové jednotky. Prakticky všechna okna jsou orientována na jihozápad, což snižuje náklady na vytápění. Slunce dokáže takový dům krásně vytopit. Aby v létě nedocházelo k přehřátí interiéru, jsou na oknech v patře externí žaluzie a nad přízemními okny stříška, která chrání okna před letním sluncem, které je v tu dobu vysoko. Naopak v zimě je slunce nízko a do interiéru pod stříškou krásně dosvítí, není tam tedy tma a pomůže tak tepelnému čerpadlu dům dohřívat. V takové dny se topení může vypínat úplně. Jako pasivní dům má takovou izolaci na zdech, v podlaze i na střeše, že má jen minimální tepelné ztráty, snadno se tak vyhřeje a teplo udrží (taková termoska). Například paní majitelka tohoto domu má zkušenost s vytopením obývací místnosti spojené s kuchyní pouhým vařením. Sama projektantovi nevěřila, že takové vytopení je možné, protože byla zvyklá ze starého domu, ale tato vlastnost domu ji velmi baví a různě zkouší, čím vším si může “topit“. Chlazení domu by se v létě běžně řešilo klimatizací, jakmile se takový dům vyhřeje, hůře se ochlazuje. Jednou z možností ochlazování je aktivní rekuperace. Rekuperaci má každý pasivní dům kvůli nucené výměně vzduchu stejně jako námi navštívený dům v Krakově, zde ale stačí pouze rekuperace pasivní, ta stále mění vzduch a v zimě ho doohřívá. Aktivní k tomu ještě v létě vzduch i ochlazuje. Majitelka domu si velmi vychvalovala, že u dřevotavby na rozdíl od zděného domu je účinější v létě ochlazování nočním vyvětráním okny, protože dřevo nedrží teplo tak dlouho. Je velmi spokojená také s rekuperací, hlavně v noci. Prý je přísun čerstvého vzduchu znát a lépe se tak spí. Vytápění tepelným čerpadlem, které tento dům má, je velmi praktické, pohodlné a šetří náklady. My byli na návštěvě začátkem listopadu, počasí nebylo zrovna nejkrásnější a topení bylo vypnuté. Občasné slunce přes den a vaření domek vyhřálo tak, že topit opravdu nebylo třeba a i tak bylo uvnitř příjemně. Díky tomu všemu, co pasivní dům splňuje, jsou roční náklady na vytápění velmi nízké. Někdy až tak, že člověk, který si to sám nezažije, nevěří. Sama majitelka nás o tom přesvědčila.
 
Jediné dvě “nevýhody“, které takový dům podle mě má, jsou absence krbu a digestoře s odtahem ven. Kvůli rekuperaci je lepší použít digestoř recirkulační. Kvůli vzduchotěsnosti je to zbytečný zásah do izolace. Také pokud v takto izolovaném domě chcete pustit digestoř s odtahem ven, musíte otevřít okno, aby měla kde brát vzduch. V případě, že by digestoř byla velmi výkonná, mohla by dokonce rozhodit chod rekuperace. Krb použít lze, ale nejlépe dekorační na elektriku. Vypadají hezky a umí i přitápět v případě potřeby. Klasický krb nebo krbová kamna mají pro takové domy přílišný výkon a v případě, že se zatopí v krbu v PD, nezbývá než otevřít okna a větrat. Dům se totiž pomění na saunu.

Žití v takovém domě je velmi pohodlné a komfortní. Není třeba lítat ke kotli a přikládat uhlím. I když odjedete na několik dní pryč je uvnitř stále příjemně. Bát se plísní také nemusíme, protože se větrá, i když jsou okna zavřená. Pokud bych měla někomu po takové zkušenosti doporučit jak stavět, pasivní dům bych určitě doporučila.
Na konci prohlídky jsme dostali speciál časopisu PASIVNÍ domy. Musím říct, že je tam velká spousta zajímavých informací, například jak využít teplo z odpadní vody. Určitě je důležité před tím, než se někdo pustí do stavby pasivního domu, aby vše řádně nastudoval a našel osvědčené odborníky, kteří vše provedou bez chyb a se zárukou. Podcenit takovou stavbu by se nemuselo vyplatit a chyby, které by mohl někdo nezodpovědný napáchat, by se jen těž napravovaly. Vše zde má svoji logiku a důvod.
Fotografií bohužel moc pořízených nemám. Respektuji soukromí a tak jsem si v interiéru vyfotila pouze hezky řešený detail okna. Na focení exteriéru jsme dorazili na prohlídku pozdě, přikládám alespoň dvě fotografie, které mi poskytla majitelka.

Informace o domě, kontakt na majitele a více fotografií zde: https://www.pasivnidomy.cz/domy/certifikovany-pasivni-dum-krakov-234

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account