Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 20. 4. 2019
Líbí se mi

Máte rádi tulipány? Právě všude kvetou

KamilaK
KamilaK
Vloženo 20. 4. 2019
Líbí se mi
Máte rádi tulipány? Právě všude kvetou

Máte rádi tulipány? Právě všude kvetou

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžete je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Jak je vysazovat, množit a jak se o ně starat, aby do krásy rozkvetly každým rokem?

Tulipán patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), odkud se některé druhy postupně rozšířily i do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Několik endemických (jinde na světě se nevyskytujících) druhů najdeme i na Kypru a Krétě. Pěstovány byly již ve staré Číně...

Většina lidí si produkci tulipánů spojuje hlavně s Holandskem. Avšak i u nás jsou zahrady, kde se pěstováním a šlechtěním tulipánů zabývají instituce i soukromí zahradníci.

Poměrně rozsáhlou sbírku tulipánů mají již několik desítek let například v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy, kde vypěstovali i několik nových kultivarů, patřících k nejkvalitnějším na světě (např. „Gavota“, „Rajka“, „Havran“, „Antarktica“ a další). V jarních měsících můžete v Průhonicích obdivovat rozsáhlé plochy osázené různobarevnými tulipány a dalšími cibulovinami. Zdejší zahrada, byť v menším vydání, připomíná proslulé holandské zahrady.

Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada je nádherným místem v Průhonicích u Prahy, ležící kousek od nákupní zóny Čestlice na opačné straně dálnice, než se nachází Průhonický park se zámkem. Zahrada se bude líbit  jak dospělým, tak dětem a díky její rozmanitosti a rozloze se v ní dá strávit skoro celý den.

Jedná se o ojedinělý druh zahrady, která byla založena v polovině 70 let minulého století. Zahrada je ojedinělá především svým uspořádáním, střídají se tu upravené louky s úseky listnatých i jehličnatých dřevin, které jsou seskupeny do tematických celků. U dřevin jsou popisky s jejich českými i latinskými názvy. Najdeme tu několik různě velkých rybníčků s lekníny, potůček a žabinec s malebným okolím.   Celá zahrada je velmi pečlivě celosezónně udržovaná a probíhá tu řada zajímavých vzdělávacích aktivit a výstav. My se do Dendrologické zahrady vydáváme celkem pravidelně a když byli děti menší trávila jsem tu s mini času opravdu hodně.

Za návštěvu rozhodně zahrada stojí  například v době výstavy tulipánů, při které jsou po zahradě vysázeny obrovské plochy tulipánů, různých barevných kombinací a barev o které se nám ani nesnilo. Opravdová nádhera. Také období kvetoucích Rhododendronů je v zadní části zahrady nádherné. A podobných výstava a akcí  je tu více.

Celá zahrada je protkaná spoustou upravených cest a pěšinek, podél kterých jsou vytvořena útulná relaxační místa vhodná k odpočinku, malé svačině nebo k hodince strávené v klidu s knihou. Tím, že je zahrada rozlehlá a krásných relaxačních míst je tu opravdu hodně, tak si tu své klidné místečko najde opravdu každý.

V přední části zahrady, naproti vchodu je vytvořeno krásné atypické dětské hřiště z přírodních materiálů, které je umístěno pod vzrostlými stromy, takže je tu příjemný chládek i v horkých letních dnech. U dětí velmi je tu i dětské bludiště z keřů, které je hned vedle hřiště.

Díky své kráse se v zde konají i svatební obřady, které mají díky kráse zahrady nezapomenutelnou atmosféru. I my jsme tu měli tu naši, takže místo s altánky, kdy se obřady konají při své návštěvě obvykle navštívíme.

Hned vedle vchodu jsou nezbytné toalety a v současné době je kousek od vchodu i velmi pěkná restaurace s možností příjemného občerstvení.

Dendrologická zahrada je otevřená od dubna do října, každý den kromě pondělků.

Vstupné: pro dospělého 60,-Kč, malé děti mají vstup zdarma a větší se slevou. Funguje zde i rodinné vstupné nebo celoroční neomezené permanentky.

 

Zdroj obrázků: pixabay.com

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
janinkad
janinkad 21. 4. 2019

Tulipány jsou nejkrásnější na záhonku , ve váze dlouho nevydrží ...díky za tu jarní krásu

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 22. 4. 2019

Pravda. Na záhonku též dlouho nevydrží, když na ně praží slunce.

hudlenka
hudlenka 21. 4. 2019

Nádhera, tulipány jsou krásné, nejkrásnější v Holandsku

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 21. 4. 2019

Jarní krása.

Odpovědět
lemur
lemur 21. 4. 2019

Krásné barvy tulipánů. Tulipány mám ráda. V Průhonicích jsem byla.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 21. 4. 2019

Docela mě to tam láká. Že bych příští tok vyrazila!

KamilaK
KamilaK 20. 4. 2019

Nádhera.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 001
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.