Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 18. 4. 2021
Líbí se mi

Lesní pažitka - znáte ji?

Kahomar
Kahomar
Vloženo 18. 4. 2021
Líbí se mi
Lesní pažitka - znáte ji?

Lesní pažitka - znáte ji?

Přiznám se, že až do letošního jara, jsem vůbec netušila, že něco jako Lesní pažitka, či divoký šnytlík vůbec existuje. Ale člověk se stále učí.

Když jsem jí asi před 3 týdny poprvé objevila na okraji mokřin u rybníku nedaleko našeho bydliště, myslela jsem si zprvu, že v daném místě bude nějaká navážka a roste tam tudíž klasický šnytlík, jen mi bylo divné, proč u rodičů na zahrádce ho v tu dobu koukaly sotva 1-2 centimetry a zde dosahoval již výšky 10x větší. A tak mi to nedalo a nechala jsem se poučit.

Lesní pažitka v jarním období vytváří v některých lokalitách poměrně rozsáhlé porosty, takže nehrozí, že by v nich byla rozumným sběrem vymýcena. Najdeme ji ale opravdu jen zjara, v průběhu několika březnových a dubnových týdnů. A je moc dobrá.

Lesní šnytlík přitom poznáme poměrně snadno – v porostech lesních trav je na dálku patrný znatelně tmavší barvou a rovnými, úzkými a dutými stonky. Od klasické pažitky prodávané v obchodech i od té ze zahrádek se liší na pohled jen tím, že není tak mohutný, a také chutí – je jemnější, ale hodně aromatický.

Přestože je samozřejmě nejlepší konzumovat lesní pažitku zcela čerstvou (klidně i rovnou v lese), není problém uchovat si ji po celý rok, do příští jarní sezóny ve vlastní domácnosti. Stvoly šnytlíku stačí pokrájet na menší kousky, vložit do igelitového obalu a skladovat v mrazáku. Minimálně ze svého příjemného aroma neztratí takto skladovaný lesní šnytlík vůbec nic – dokonce i po dobu několika let.

Lesní pažitka patří mezi zeleninu s nízkými nároky na pěstování, protože nemá velké nároky na dodávané živin – možná i proto ji na jaře najdeme téměř ve všech lesních lokalitách. Navzdory tomu má pro lidský organismus řadu příznivých účinků – kromě toho, že podporuje chuť k jídlu, působí blahodárně při trávicích procesech, a má také protikarcinogenní a protisklerotické účinky. Je vhodnou ingrediencí prakticky do všech pokrmů, navíc snižuje krevní tlak a nemá téměř žádné kalorie.

No já mám po včerejším výletě do oblasti Holanských rybníků v mrazáku dvě velké krabičky pažitky zamražené a jak jste na tom vy? Opravdu je jí teď všude plno.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
kosanka
kosanka 19. 4. 2021

Znám, ale v přírodě se objevuje sporadicky

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 4. 2021

no já si ji nikdy nevšimla a letos jí vidím co chvíli, asi jak je více vláhy...

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 19. 4. 2021

No vida, to je novinka. Neznala jsem.

Odpovědět
sipeji
sipeji 19. 4. 2021

Já si pro něj chodím do parku každý druhý den

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 4. 2021

věřím, teď opravdu roste hojně

hudlenka
hudlenka 19. 4. 2021

divoký šnytlík, ještě jsem na něj u nás nenarazila , ale už jsem o něm četla

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 4. 2021

chce to vyrazit někde do okolí rybníků a lesních cest, věřím, že i u vás se někde dá nalézt

Svata
Svata 19. 4. 2021

Inspirace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 364
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.