Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 12. 12. 2014
Líbí se mi

Květiny do ložnice nepatří!

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 12. 12. 2014
Líbí se mi
Květiny do ložnice nepatří!

Květiny do ložnice nepatří!

Maximálně romantické okvětní lístky růží. Víte, jak se o květiny v zimě starat nejen v ložnici? A které květiny vydrží téměř jakékoli zacházení? Nejsem žádný velký zahradník, spíš ten pověstný kozel v zahradě. Pokojové květiny v bytě nějaké mám - celkem čtyři. Dvě na skříních, jednu na parapetu nad topením - jak jinak, a jednu pěkně u okna na podlaze. Zatím přežívají a nestěžují si, ale jestli je to správně či by náhodou nemohlo být lépe, se za vás zeptala teta Eva majitelky květinového studia FLOWERS & MORE Mgr. Zdeňky Charbuské

Květiny na okenním parapetu nad radiátorem ústředního topení, ano či ne? A co větší vzdálenost právě od onoho okna?

Přestože je dostatek světla nezbytnou podmínkou pro růst rostlin, málokterá pokojová rostliny snáší přímý sluneční úpal. Pro většinu druhů je nejvhodnější světlé místo s rozptýleným světlem. Avšak existují i druhy, které dokáží žít i v prostorách s velmi omezeným osvětlením, např. Zamioculcas zamiifolii, Aglaonema, Spatiphyllum, palma Kentia, palma Chamaedora, Dracaena fragrans, Fittonia, Asplenium, Helxine, Sansevieria, Scindapsus, Ficus pumila, Tolmiea, Hedera helix, Dracaena marginata, pepperomia a kapradiny.

Asi každá občas zatoužíme být v ložnici mírně zasypána okvětními plátky růží, ale co pokojové rostliny a ložnice?
Během dne za přítomnosti slunečního zářené zkvalitňují pokojové rostliny vzduch v místnostech snižováním CO2 a produkcí kyslíku během fotosyntézy. V noci je to přesně naopak, rostliny dýchají a kyslík naopak spotřebovávají, proto je vhodné do ložnice umísťovat jen omezené množství rostlin.

Zima je v plném proudu. Platí pro interiérovou floru také vegetační období klidu? Hnojit přes zimu a čím? A kdy nejlépe přesazovat, na podzim či na jaře?

Během zimy prožívá mnoho rostlin období vegetačního klidu, kdy odpočívají a nabírají na síle až do jara. V této době omezujeme zálivku a obvykle nepřihnojujeme, nebo jen ve velmi omezené míře. Zálivku přizpůsobujeme také teplotě místnosti, ve které rostlinu pěstujeme. Platí, že čím chladnější stanoviště, tím mírnější zálivka.Není rovněž vhodné v zimě rostliny přesazovat, pokud to není nezbytně nutné. Rostlinám naopak prospívá přesunutí za světlem, a umístění v chladnější místnosti , např. na světlé chodbě či zimní zahradě. Ne všichni však máme tuto možnost, a tak rostliny často umísťujeme na okenní parapety, kde sice mají dostatek světla, ale na druhou stranu jsou často vystaveny suchému proudícímu vzduchu od těles ústředního topení. Výsledkem bývá usychání listů a chřadnutí celé rostliny. Suchý a teplý vzduch totiž nedělá mnoha květinám dobře – většina pokojovek potřebuje -60-70% vzdušnou vlhkost. V důsledku příliš suchého proudícího vzduchu jim pak usychají listy. Velmi citlivě reagují na vytopené a přetopené interiery citrusy, bramboříky, azalky a třeba také kamélie. Jejich listy a květy zde rychle hnědnou a opadávají. Pomoci může např. velká podmiska s vodou, která umožňuje odpařování vody a tím zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí rostliny, nebo pravidelné rosení.

A co vy? Jaké květiny máte doma? A přiznejte se, kolik květin máte v ložnici?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 12. 10. 2020

Já mám také v ložnici pokojové květiny a nevidím v tom problém. Do ložnice máme otevřené dveře a od jara do podzimu i otevřenou ventilačku u okna, takže tam máme dostatek vzduchu. Řezané květiny tam ale nedávám, i když máme v ložnici chladněji, tak by se jim tam dařilo víc, ale zase bych si je neužila. Mám je v kuchyni, protože tam trávím nejvíc času . Naposledy jsem dostala od manžela krásné růže. Na internetu si objednal rozvoz květin u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ceska-republika , protože mi prý chtěl udělat radost, což se mu povedlo na výbornou .

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 2. 7. 2020

Odpovědět
adelaidefromprague
adelaidefromprague 11. 1. 2016

V ložnici mám parapet plný kytek a všem se úžasně daří

Odpovědět
Trendy Rendy
Trendy Rendy 11. 1. 2016

Já je v ložnici mám a vůbec to nevadí, neboť stejně větrám

Odpovědět
k.eva
k.eva 11. 1. 2016

Nevím proč, ale ložnice je jediná místnost, kde nemáme květiny.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 176
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.