Kolik podob tato oblíbená pokojová rostlina může být, to by se člověk snad ani nedopočítal. Rozmanité tvary listů, celých keřů a barev! Dokonce i spirálově točené listy! Její pěstování je ale docela oříškem. Mít opravdu krásný kroton znamená se o něj pečlivě starat. Jak je krásná, tak je náročná. Pochází z Malajsie a jihovýchodní části Indie.
Kroton patří do čeledi pryšcovitých, takže jeho mléčná šťáva je jedovatá. Pozor tedy na domácí zvířata a děti!
Nikdy nesmí zažít průvan!
krotonZásadní chybou při pěstování krotonu je jeho umístění někam, kde je průvan nebo jen silný tah vzduchu od okna. Kroton je milovník stojatého vzduchu a pokud náhodou uděláte podobnou chybu, odvděčí se vám rychlým opadem listů a jejich usycháním. Nehodí se tedy pro balkonové pěstování. Druhým zásadním požadavkem na úspěšné pěstování je vysoká vlhkost vzduchu.
Ovšem také platí, že nejchoulostivější jsou mladé rostliny a rostliny, které si právě přinesete z obchodu. Aklimatizované kusy už občas nějaké to otevřené okno a závan vzduchu či sušší vzduch snesou. Čím déle si u vás bude kroton úspěšně „vegetovat“, tím více si k němu můžete dovolit hříchů. Ovšem, nepřehánět to. Stále jde o jednu z choulostivých rostlin pro pokojové pěstování.
Světelné podmínky: Světlo a slunce
Miluje slunce a potřebuje světlé místo už jen proto, aby se správně vybarvil. Kroton snáší plný sluneční svit, ale musíte ho na něj již od jara postupně zvykat. Odměnou budou krásně zbarvené a rostoucí listy. Ideálně se mu daří na západním nebo východním okně, přímo u jižních oken se postarejte alespoň o částečné zastínění před letním úpalem.
V místech, kde kroton nebude mít dost slunce a světla, bude sice uspokojivě růst, ale jeho listy budou dostávat obyčejnou zelenou barvu.
Teplota: teplomilný a zimomřivý
kroton pokojova rostlinaKdepak na kroton s nějakým extra přezimováním. Je to ryze teplomilná rostlina a plně mu vyhovují pokojové podmínky. I v zimě potřebuje teplotu kolem 18 °C, minimálně alespoň 16 °C.
Vlhkost: vysoká
Tato velkolepá pokojovka vyžaduje vlhčí vzduch. Je základní podmínkou jejího úspěšného pěstování. Máte-li slunečnou koupelnu, bude se mu tak skvěle dařit. Jinak se postarejte o to, abyste rostlinu alespoň jednou denně porosili z rozprašovače nebo mu otřeli listy vlhkým hadříkem. Výborně snáší i občasné sprchování ve vaně. V zimě, při použití ústředního topení, rosení přidáme nebo postavíme květináč na misku s vlhkým keramzitem. Naopak, pokud máme kroton v chladnější místnosti s nižší teplotou, kolem 16 °C, nerosíme vůbec.
Hnojení: každé dva týdny od dubna do srpna speciálním minerálním hnojivem nebo hnojivem pro rostliny s barevnými listy.
Rozmnožování: řízky z konců výhonů na začátku jara. Pro úspěšné zakořenění musí nejprve řezná část zaschnout, ošetřit se heteroauxinem a zasadit do substrátu pro množení. Aby řízky zakořenily, potřebují vysokou vzdušnou vlhkost, tedy zakrytí sklenicí nebo fólií a dolní ohřev zeminy (třeba na topení).
Zemina musí být lehká a propustná
Drnovka, rašelina, listovka, písek – to je lehké a propustné složení substrátu, do kterého jednou za rok přesazujeme mladé rostliny, ty starší pak stačí přesadit jednou za dva až tři roky. Tady stačí pozorovat květináč, pokud kořeny vyplní celý květináč, je čas na přesazení.
Škůdcům chutná
Záliba krotonu ve vlhkém vzduchu přímo nahrává suchomilným škůdcům, kteří si rádi přijdou smlsnout, když nepříliš pečlivě dodržujeme pěstební podmínky. Svilušky a červci patří mezi nejčastější příživníky, ale v tuhle dobu je rostlině už příliš „sucho“ a patrně už díky přesušení i shazuje listy nebo špičky listů hnědnou. Při příliš nízké teplotě v místnosti zase hnědnou okraje listů.
Přeháníme-li to s vlhkostí příliš, kroton napadá také hniloba.
Zdroj: Receptář

1 Komentář
  1. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    Krásná květina, vždy, když někde čtu kroton, nevěděla jsem, jaká je to kytka, ale už to vím. díky

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account