Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Mišel
Mišel
Vloženo 19. 5. 2018
Líbí se mi

Kompostujme - má to smysl :-)

Mišel
Mišel
Vloženo 19. 5. 2018
Líbí se mi
Kompostujme - má to smysl :-)

Kompostujme - má to smysl :-)

Dostala se mi do ruky brožurka o kompostování, a protože jsem se díky ní dozvěděla zajímavé informace, chtěla bych se o ně s Vámi podělit.

Biologicky rozložitelné odpady, například odpady z údržby zeleně a z kuchyní, tvoří až 40% odpadu. Na skládkách tak bohužel končí surovina, kterou by bylo možné dál využívat.

Kompostování je dnes považováno za jeden z nejlepších způsobů zpracování bioodpadu. Při rozkladu bioodpadu na skládkách (bez přístupu vzduchu) dochází k úniku skládkového plynu obsahujícího velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Takto uložený odpad výrazně přispívá k dnes často diskutovaným klimatickým změnám. 

Bioodpad zpracovaný kompostováním naproti tomu prochází rozkladem za přístupu vzduchu, který atmosféru nezatěžuje. 

Dalším důvodem pro kompostování bioodpadu je skutečnost, že jeho produktem je kvalitní surovina použitelná při zlepšování vlastností půdy. Zemědělské půdy trpí nedostatkem organické hmoty a klesajícím množstvím základních živin, hlavně fosforu a draslíku, což bývá řešeno zvyšováním dodávek minerálních živin, které jsou však v půdě špatně vázány a jsou rychle splachovány do povrchových vod.

Ideálním řešením je přitom použití kompostu, který výrazně zlepšuje půdní vlastnosti. Půda s kompostem obsahuje ve vhodné formě živiny nezbytné pro rostliny a nahradí tak umělá hnojiva. Kompost zadržuje vodu a tím snižuje zvětrávání půdy. jeho vysoká výměnná kapacita pro živiny, které postupně rostlinám uvolňuje, napomáhá tomu, že se do spodních a povrchových vod živiny z rostlin nevyplavují. 

Nezanedbatelným důvodem pro podporu kompostování je jeho ekonomická výhodnost. Pokud je bioodpad zpracován kompostováním, dochází k výraznému poklesu jeho množství ve směsném komunálním odpadu. Sníží se tak celkové množství odpadu, jehož odstranění je pro města a obce velmi nákladnou záležitostí. 

Poslední z argumentů na podporu kompostování je splnění zákonných předpisů. Podle evropské směrnice, která je pro nás závazná, musíme velmi výrazně snížit množství bioodpadu ukládaného na skládky. Díky domácímu kompostování pomáháme tento cíl splnit. 

Některá města dokonce poskytují svým občanům zápůjčku/darování kompostérů, nabízí kompostovací popelnice nebo je umisťuje na vybraných místech. Informujte se prosím.

A víte, co všechno lze kompostovat?

- posekaná tráva, listí, sláma

- spadané ovoce, zbytky z ovoce a zeleniny (slupky, natě, listy, okrojky brambor, okusky jablek)

- sedlina kávy a čaje

- rozdrcené skořápky z vajíček

- okrasné rostliny, květy

- kousky dřeva, větví a kůry

- třísky, piliny, hobliny

- popel ze dřeva, zemina

 

Více informací o kompostování naleznete např. na:

www.kompostuj.cz

www.kompostery.cz

 

Jak jste na tom Vy? Už kompostujete nebo se chystáte?

Já do tajů kompostování zapojila svého 7letého syna a moc ho to baví

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 5. 6. 2020

Odpovědět
Tamara
Tamara 20. 5. 2018

Kompostujeme, třídíme, bereme to jako samozřejmost.

Odpovědět
Mišel
Mišel 20. 5. 2018

Já také, jsem ráda, že je nás víc

hudlenka
hudlenka 20. 5. 2018

my nekompostujeme, jsme v paneláku, ale poctivě třídíme, a to i biologický odpad. Naštěstí máme hnědou nádobu kousek od vchodu, takže žádný problém...doma jsem zavedla krabičku, v ní je sáček, kam dáváme odpad a denně se vynáší (a vysypává) do bio kontejneru...

Odpovědět
Mišel
Mišel 20. 5. 2018

To ráda slyším. Někteří moji známí z paneláku vůbec netřídí, přestože mají snad všechny existující kontejnery na třídění kousek od vchodu

hudlenka
hudlenka 21. 5. 2018

Třídíme už od školy, tam jsme za nás nosili noviny a papír, ale jinak co si pamatuji, tak do barevných kontejnerů třídíme už asi 15 let...a do těch bio, od té doby, co nám je sem přistavili. Je pravda, že u nás v malém městě máme tolik nádob na třídění, že jsem to snad nikde neviděla. Opravdu skoro na každém rohu...(bydlím na sídlišti) a každý týden je vyvážejí, protože jsou prostě plné. A přesto potkávám plno lidí, kteří netřídí a vhodí svůj odpad tam, kam je napadne...Děti (těch je ale málo) napomenu a dospělých se někdy zeptám, proč netřídí...sice mi odpoví, že ¨to pak stejně jde do jednoho odpadu", ale možná se nad tím zamyslí a začnou třídit...

avatar
Zdeňa Slimáčková 20. 5. 2018

My kompostujeme poctivě, veškeré slupky a podobně skončí vždy na kompostu

Odpovědět
Mišel
Mišel 20. 5. 2018

Skvělé, to jsem ráda, že nejsem sama

sipeji
sipeji 20. 5. 2018

kompostovali už naši dávní předkové

Odpovědět
Mišel
Mišel 20. 5. 2018

Ano, naši předkové dělali a vymysleli spoustu užitečných věcí, ale bohužel doba moderní na to zapomíná. Naštěstí se k některým z nich vracíme

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 140
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.