Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 23. 12. 2017
Líbí se mi

Jolabokaflod - vánoční knižní záplava na Islandu

Amanda
Amanda
Vloženo 23. 12. 2017
Líbí se mi
Jolabokaflod - vánoční knižní záplava na Islandu

Jolabokaflod - vánoční knižní záplava na Islandu

Islanďané patří k nejnáruživějším čtenářům na světě. Podle Mezinárodní asociace vydavatelů Island publikuje nejvíce knih na obyvatele na světě s výjimkou Británie. Nepřekvapí proto, že každý člen rodiny dostane na Islandu o Vánocích knihu a většina lidí prý stráví Štědrý večer četbou. Pro tuto tradici mají na Islandu dokonce vlastní termín - jólabókaflód, což v překladu znamená vánoční záplava knih.

Ačkoli se pojem jólabókaflód vztahuje především k darování knih na Štědrý večer, v širším slova smyslu zahrnuje i několikatýdenní období před Vánoci.

 

 

 

Jeden z deseti Islanďanů vydá za svůj život minimálně jednu knihu. Většina vydavatelů počká s knižními novinkami právě na začátek listopadu, aby měly knížky větší šanci dostat se v podobě dárku pod vánoční stromeček. Podle nepsaného pravidla by totiž každý Islanďan měl dostat k Vánocům alespoň jednu knížku, aby ji mohl ještě během vánočních svátků přečíst a poté také na začátku nového roku kriticky zhodnotit.

 

Obliba literatury na Islandu vychází již ze 13. století, kdy vznikaly celosvětově známé islandské ságy. Právě ságy a vyprávění příběhů pomohly Islanďanům udržet si pocit nezávislosti a národní hrdosti i v těžších obdobích historie. V dobách, kdy byla země chudá a sužovaly ji dlouhé, temné a drsné zimy, zkracovali si lidé ze sousedství čas pletením, předením vlny nebo vyráběním nástrojů a přitom si vyprávěli různé příběhy, recitovali básně anebo si četli z knih.

 

Tradice vánoční záplavy knih se na Islandu datuje od druhé světové války. Papír byl tehdy jedním z mála druhů zboží, které nebylo na příděl, takže Islanďané ještě více živili svou lásku ke knihám, píše se na stránkách jolabokaflod.org.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 8. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
Amanda
Amanda 8. 1. 2018

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 24. 12. 2017

Spoust nových inforamcí, ok terých jsem neměla ani páru

Odpovědět
Clairest
Clairest 24. 12. 2017

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 238
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.