Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zuzka Procházková
Zuzka Procházková
Vloženo 11. 3. 2017
Líbí se mi

Jarní detox šatníku

Zuzka Procházková
Zuzka Procházková
Vloženo 11. 3. 2017
Líbí se mi
Jarní detox šatníku

Jarní detox šatníku

Jaro už je v plném proudu a kromě očisty organismu nastává pravý čas pustit se i do očisty šatníku. Odměnou pro vás bude lepší přehled v šatníku, rychlejší  příprava out-fitu a hlavně odstranění pocitu,  že zkrátka nemáme co na sebe

 

balloon-1283080

 

Jaké jsou základní kousky šatníku, najdete v eBooku Velmi ženský tahák. Ale jak na jeho správnou očistu? Inspirujte se dvěma zásadami:

 

1. Pravidelná detoxikace šatníku

 

Detox šatníku je třeba provádět pravidelně. Já jej provádím 1-2 krát do roka. Pokud neprovádím pravidelně, oblečení se kupí a každé další třídění je náročnější a méně přehledné.

 

2. Detoxikace šatníku krok po kroku

 

Při třídění šatníku, a tedy jeho odlehčování, mě ještě občas popadají pocity, že se právě tohohle kousku přece nechci zbavit a potutelně bych nejraději nějaký kousek schovala, s omluvou že tuto košili přece nevyhodím. Abych se těmto pokoutným myšlenkám vyhnula, cíleně jsem na sebe ušila bič  Postupuji tedy podle následujících kroků:

 

Zkouším, zkoušíš, zkoušíme…

 

Pro zodpovědné roztřídění šatníku je potřeba poctivě zkoušet, jeden kousek po druhém. Abych si byla jistá, co se kterým kouskem šatníku. Tento krok jednoznačně prověří, zda se v daném kousku cítíte dobře,  zda jste z něj nezhubly/nepřibraly/nevyrostly  Každý kousek, který vyzkoušíte, následně dejte do některé z těchto tří skupin:

 

1. Skupina: Kousek oblečení, který jsem na sobě neměla více jak půl roku(případně ani minulou sezonu). Důvody jsou většinou prosté: už se v tomto kousku z nějakého důvodu necítíme, není nám už velikostně, nebaví nás, je sepraný…= jakýkoliv defekt, který nás vede k delšímu nenošení. Prozradím, že kousky této skupiny budou kandidáty na vyřazení ze šatníku.

 

 Buďte upřímné

 

…a při rozhodování, zda kousek zařadit do této skupiny nedělejte kompromisy. Pokud oblečení neobléknete delší dobu, většinou už jej v šatníku v tuto chvíli nepotřebujete a skutečně si jej znovu nevezmete. Tyto kousky jsou pouze zaplnění šatníku a ztrácíme díky nim přehled a dosah na ty , které bychom rády nosily. Ty dobré a oblíbené kousky pak v přehršli oblečení zapadají..

 

 2. Skupina: Nákupní omyly  čili takový kousek šatníku, který nás většinou v obchodě zaujal, tím že byl dobře vystavený, že jsme se nechaly unést náladou, nerespektovaly náš styl, slušel kamarádce,  ale nám vlastně asi tolik ne… Zkrátka koupily jsme něco mimo. Na což přijdeme většinou až doma, či při prvním nošení.

 

 „Určitě do toho zhubnu!“

 

Musíme si také přiznat, že některý kousek ze skupiny nákupních omylů jsme koupily myšlenkou Do toho určitě zhubnu! (vy šťastnější vymněte za přiberu . Takový kousek, buďme upřímné,  nemá význam ponechávat. Platí to stejné jako o bod výše: tyto kousky jsou zaplněním šatníku, zabraňující přehledu a rychlé orientaci. Skupina 2 bude opět horkým kandidátem na vyřazení.

 

3. Skupina: Oblečení, co mi sedí. Takový kousek oblečení nesplňuje ani jednu z vlastností předchozích dvou skupin. Nosíme jej rády, případně často, víme s čím a jak kombinovat, cítím se v kousku dobře. Kousky ve skupině 3 respektují náš vlastní styl. Pokud ve svém stylu tápete a nevíte, jak jej objevit, dopomůže vám v tom v konkrtních krocích  eBook Chytrý šatník aneb Pomoc, nemám co na sebe! (eBook právě v přípravě)

 

 A co dál..?

 

S každou kupkou oblečení naložíme jinak.

 

light-bulb-487859Verdikt pro skupinu 1 a 2 je, že musí jít mimo šatník. Abyste se u odložení necítily tak radikálně, přesto splnily účel, nabízím vám níže několik řešení, které se mi osvědčily.

 

Skupina 3 bude tvořit jádro vašeho šatníku, který ponecháte. Jak jádro svého šatníku po očitě ještě vylepšit vám prozradím za chvíli.

 

Řešení pro kousky skupiny 1: Kousky, které z nějakého důvodu už delší dobu nenosím

 

S kupičkou této skupiny nakládám následovně: Znovu ji v rychlosti projdu. Ty kousky, o kterých si myslím, že bych je snad mohla nosit (měly by tvořit ale opravdu menší část), uschovávám do krabice (na půdu/do sklepa, kamkoliv mimo šatník…), kam napíšu datum uložení. Touto dočasnou úschovou zabráním pocitu okamžité ztráty  .  Za rok nejpozději si krabici  projdu.  Pokud mi v průběhu roku některé z oblečení z této krabice nechybělo (věřte, že si na většinu ani nevzpomenete), případně mě znovu při procházení nezaujalo, znamená to, že oblečení může putovat o dům dál. Dejte je své kamarádce/mamince/charitu. Komukoliv.V tuto chvíli už budete mít jistotu,  že už opravdu není pro vás a je ve v šatníku zbytečné.

 

Řešení pro kousky skupiny 2 : Nákupní omyl.

 

U těchto nákupů nás často pálí, že šlo o  pěkný /drahý kousek, měly jsme jej jednou na sobě a je nám líto jej vyhodit. Abyste zalepily finanční díru po nevhodné koupi, zkuste tento kousek prodat/vyměnit v rámci různých projektů podporujících prodej či výměnu oblečení, např. votocvohoz.czaukro.cz apod.Vašemu šatníku se uleví a peněžence pomůžete.

 

Řešení pro kousky skupiny 3:  Oblečení co sedí

 

..čili ta část šatníku, která po očistě zůstává. Tu si vraťte zpět do šatníku, tvoří váš základ. Pokud můžete, roztřiďte si jej podle barev. Případně pokud máte kam, odložte mimo šatník mimo-sezónní věci. Bude v něm tak ještě více místa. Pomůže to vaší orientaci v něm a lepší dennodenní přípravě out-fitu.

 

girl-305371

 

Mít či nemít chytrý šatník? To je oč tu běží.

 

 

 

Pro ještě větší spokojenost se svým šatníkem je důležité vytvořit si chytrý šatník. Chytrý šatník  je takový, který vyjadřuje nás samotnou, cítíme se ve svých kouscích příjemně, žensky a za každé situace máme a víme kam sáhnout. Takový, který nás na vždy zbaví myšlenek  „Já prostě nemám co na sebe“!  Jak vytvořit takový šatník je obsahem jiného eBooku, protože se jedná o téma, které si samotný eBook zaslouží.  Nemusíte se ale obávat, pokud člověk dodržuje určité zákonitosti, není to žádná věda. Naopak, můžete se tím bavit.

 

Pokud po takovém šatníku toužíte a  nevíte jak na to, pomůže vám krok za krokem eBook, který právě připravuji. Tento eBook vás k vašemu chytrému šatníku dovede tak, abyste se cítily spokojené. (eBook právě v přípravě)  Nezapomeňte totiž, spokojené jsme krásné, krásné jsme spokojené! 

 

Přeji vám krásné jarní dny! 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Clairest
Clairest 12. 3. 2017

Naposledy jsem dělala detox šatníku před několika dny, ale už by to zase potřeboval.

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 12. 3. 2017

hehe, Kláry, chápu taky mám někdy náběh udělat si v tom nepořádek nedávno po té, co jsem uklidila

moravačka aja
moravačka aja 12. 3. 2017

Máte pravdu,dělám to každý rok a co jsem na sobě neměla rok,nemilosrdně odložím.Později dávám na charitu.

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 12. 3. 2017

tak to jste ájo uvědomnělá každým coulem, já tam mám tu etapu ještě meziodkládání, jak píšu.

moravačka aja
moravačka aja 13. 3. 2017

Zuzi,já tu etapu meziodkládání dělala taky,co kdyby,ale ono to stejně nemá cenu.Zase to tam jen celý rok zabírá místo místo.

sipeji
sipeji 12. 3. 2017

také se na to chystám

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 12. 3. 2017

tak ať to jde dobře od ruky přeji a žádné slitování

gustawka
gustawka 11. 3. 2017

hotovo

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 12. 3. 2017

já nestačím zírat, jak jste tedy všechny jarního úklidu uvědomnělé

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 221
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.