Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Hana Rozenska
Vloženo 23. 6. 2019
Líbí se mi

Jaký tvar bazénu? Těžký výběr

avatar
Hana Rozenska
Vloženo 23. 6. 2019
Líbí se mi
Jaký tvar bazénu? Těžký výběr

Jaký tvar bazénu? Těžký výběr

Na českých zahradách se často setkáte s kulatým tvarem bazénu, protože levné nadzemní bazény se vyrábí převážně v kulatém tvaru. Pro sportování, a hlavně plavání není tento tvar vhodný – i když zabírá větší plochu, místa na plavání moc neposkytuje (jedině, že byste chtěli pořád zatáčet). Hodí se tak spíš pro osvěžení a hry s dětmi nebo přáteli. Oproti tomu bazény zabudované do země jsou nesporně výhodné v tom, že jejich velikost i tvar můžete přizpůsobit svému pozemku a vkusu.

Podle zvoleného typu umístění a materiálu si můžete vybrat nejrůznější tvary:

  • Obdélník: klasický tvar bazénu umožňuje jeho plné využití, včetně dobrého prostoru pro plavání. Zabírá málo místa. Díky pravidelnému tvaru v něm dobře cirkuluje voda, což umožňuje její snadné čištění. Ostré hrany stěn ale můžou dělat problém automatickému vysavači a budete je muset vyčistit ručně.
  • Římské a řecké: upravují vzhled klasického obdélníku přidáním zrcadlových prvků, inspirovaných antickým uměním, do rohu bazénu. Římský typ má stylizované rohy s oválným zakončením, řecký má rohy naopak zkosené a bazén má tvar osmiúhelníku. Jejich funkce je čistě vizuální, řecký typ může být obtížnější na čištění.
  • Ovál: má pro využití podobné vlastnosti jako obdélník, jde u něj spíše o vizuální dojem.
  • Tvar L: poskytuje prodloužení klasickému obdélníku. Má víceúčelové využití díky tomu, že jeho vizuální rozdělení na dvě části nabízí stejné zpracování: větší část bývá hlubší a je vhodná pro potápění a plavací kolečka, zatímco menší část je mělčí a ideální jako hrací zóna. Tvar L se snadno vejde na zahradu díky tomu, že může kopírovat půdorys domu.
  • Ledvina: pomáhá navodit přírodní vzhled bazénu, ale funkčně se podobná oválnému tvaru. Do prohnuté části je možné umístit vířivku nebo zeleň, případně vám zbyde víc místa pro lehátka.
  • Tvar 8: nabízí využití velmi aktivním rodinám. Zúžení mezi oběma částmi dokáže velmi jasně vymezit přechod z mělké do hluboké části, takže si děti budou bezpečně hrát v té mělké. Obě části tvaru 8 nemusí být zrcadlově stejně velké, čímž můžete využít místo na atypických zahradách. Stejně jako u tvaru ledviny, i prohnuté části ve tvaru 8 můžete využít k umístění vířivky, lehátek nebo zeleně.
  • Volný tvar: pokud máte na zahradě atypický prostor nebo chcete co nejvíc napodobit přírodní vzhled bazénu, volný tvar bazénu je ideální. Obvykle se vytváří tak, aby jeho tvar kopíroval okolní přírodní prvky, jako jsou velké kameny nebo stromy.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 10. 4. 2020

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 19. 3. 2020

My máme kulatý nadzemní bazén a je super. Děti se v něm vyblbnou a nestane se, že by se bouchly o hranu bazénu. Můžou do něho i bez problému skákat. Tím, že do něho skáčou, tak tam natahají hodně trávy a hlíny, proto jsem vloni objednala chlór do bazénu z https://www.asekopool.com/cs/chlor-do-bazenu/ a bazén byl celé léto krásně čistý.

Odpovědět
avatar

No, my bohužel zjistili, že náš syn je na chlor alergický. Vždy se mu z něj dělá nehezká vyrážka, takže nic takového používat nemůžeme. Koukala jsem ale, že existují i bezchlorové přípravky na čištění bazénu, viz třeba https://www.detskebazenky.cz/kategorie/bezchlorova-dezinfekce-bazenove-vody-38/ Nemáte náhodou zkušenost?

avatar
Daniela Labužíková 27. 2. 2020

No podle mě čím víc komplikovanější tvar bazénu, tím více komplikací při jeho údržbě. S manželem jsme si proto vybrali z https://www.albixon.cz/bazeny/ naprosto klasický bazén a jsme nadmíru spokojeni. Účel plní dokonale a údržba není nijak složitá.

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 24. 2. 2020

My máme klasický kulatý. Pamatuji si ale, že minulý problém jsme řešili problém, že nám do něj neustále padaly nějaké nečistoty. Právě proto přemýšlíme nad tím, že bychom si letos pořídili takový ten vysavač bazénu. Něco jako mají třeba tady: https://www.vysavacebazenu.cz/

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 30. 1. 2020

Já si tedy myslím, že mnohem lepší řešení, než bazén je třeba koupací jezírko, viz https://www.zahradnijezirka.net/koupaci-jezirka_k262/ Podle mého totiž není nad přírodní koupání. Na druhou stranu je ale pravda, že je to oproti klasickému bazénu trochu dražší záležitost.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 137
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.