Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JOUE
JOUE
Vloženo 25. 10. 2015
Líbí se mi

Jak vybrat smuteční květiny?

JOUE
JOUE
Vloženo 25. 10. 2015
Líbí se mi
Jak vybrat smuteční květiny?

Jak vybrat smuteční květiny?

Jednou se mi stalo, že jsem ráno vázala květiny na svatbu, v poledne přišel jiný pán, že chce pro manželku kytici do porodnice k narození dcery a k večeru přišla paní pro smuteční vazbu. Říkala jsem si, jak je život zvláštní. Každého z nás se jednou dotknou smutné chvíle, kdy se musíme s někým rozloučit. I k této příležitosti patří květiny. Při výběru smutečních květin je třeba zvážit několik věcí:

1) Jak blízký nám byl člověk, se kterým se loučíme?

Obecně platí, že čím bližší, tím větší a honosnější květiny. Tradicí je dávat od rodiny věnce se stuhami. Na stuhách bývá uveden krátký text, kterým se loučíme a naše jména. Druhou možností jsou velké kytice aranžované v piafloru (zelená hmota). Moderní floristika nabízí i jiné tvary aranží  (křížek, srdce, medvídek). Jako vzpomínku od vnoučat dáváme bílé květiny, které se umísťují na vršek rakve. Ostatní pozůstalí dávají svázané kytice a menší kytičky. Při ukládání do země se hází jedna růže, někdy také kala, většinou v bílé barvě.

2) Kdo byl člověk se kterým se loučíme?

Při výběru květin popřemýšlíme o věku, pohlaví a povaze. Mladému člověku vybíráme světlé barvy, staršímu můžeme zvolit tmavší. Pro ženy se hodí růžové tóny, mužům i ostřejší barvy, jako červená či žlutá. Také přihlédneme k povaze, jakou člověk měl: optimistickou, romantickou, vážnou. Nezapomeneme také na kulturní aspekty a náboženství. V České republice je tradicí dávat smuteční květiny v sudém počtu.

3) Kde květiny objednat?

Smuteční květiny tradičně nabízejí pohřební ústavy při sjednání pohřbu. Takovéto květiny většinou bývají dražší a nebývají hezké, protože ústavy se na smuteční květiny nespecializují a květiny nakupují od externích dodavatelů.  Vše však pořídíte v balíku na jednom místě. Květiny se také dají zakoupit/objednat ve většině normálních květinářství. Na smuteční vazby se pak specializují květinářství u hřbitovů. Tyto květiny bývají hezčí, občas jsou ale vyvázané ze starších květin a zbytků. Někdy si lze objednat květiny dle vašeho přání, jindy lze pouze vybrat dle katalogu. My smuteční květiny, tak jako všechny ostatní, objednáváme dle vašeho přání přes holandskou burzu. Aranžujeme a čerstvé dodáváme většinou do druhého dne, podle velikosti zakázky. Možnost volby z celé škály květin, ochota a pomoc při výběru jsou u nás samozřejmostí.

Jak postupovat při objednání květin?

Je dobré se domluvit s rodinou a objednat celou výzdobu najednou. Práci vám usnadní sepsání seznamu.

1) Kolik věnců a kytic budete objednávat?

Za každou část rodiny by měl být jeden věnec, nebo jedna kytice. Velikost věnce volíme dle uvážení. Velké věnce mají v průměru metr, běžně se používají 80 cm, ale lze použít i menší 60 cm, případně jejich kombinace. Nezapomeňte na samostatné květiny pro poslední rozloučení při ukládání do země.

2) V jakých barvách a z jakých květin?

Dříve se věnce dělaly z jehličí, do něhož byly zapíchány živé, ale častěji umělé květy. Dnes lze díky aranžérské hmotě vyrobit překrásné květinové aranže. Cena takovýchto aranží nemusí být vysoká, stačí správně zvolit druh květin. Nejčastěji se používají lilie, kaly, růže, chrysantémy a gerbery. U nás lze objednat i věnce z netradičních květin, jako jsou kosatce, hortenzie, ornitogala, eryngia apod.

3) Jakou barvu stuhy a jaký text si bude kdo z rodiny přát?

Poznamenejte si, jaký kdo bude chtít věnec, barvu stuhy a text, aby nedošlo k  záměně. Barvu stuhy a textu vybíráme dle barvy květin. K dostání jsou stuhy ve všech odstínech: od bílé, žluté, růžové, stříbrné, fialové, až po hnědou, zlatou a černou. Texty na věnce volíme kratší kvůli délce stuhy. Tradiční texty jsou: S láskou, Se vzpomínkou, Loučí se, Poslední sbohem, Na rozloučenou, Drahému dědečkovi apod. Můžete samozřejmě zvolit libovolný text, který vyjadřuje váš vztah k člověku, se kterým se loučíte.

4) Od koho který věnec či kytice bude?

Druhá část textu na stuze bývá jméno člověka, případně rodiny, za kterou se věnec dává. Nezapomeňte, že by text neměl být příliš dlouhý. Při dlouhém textu se dávají místo dvou stuh pruhy tři.

Pokud si nejste jistí, jak věnce a kytice budou vypadat, vygooglujte si obrázky a ukažte květinářce, co se vám líbí. Dobrý florista by si s vámi měl popovídat, vše si ujasnit, poradit vám a zapsat si, co a za kolik jste vybrali. Nezapomeňte si domluvit datum vyzvednutí květin, případně jejich odvoz na místo obřadu. Nechte si vystavit fakturu kvůli dědickému řízení. V případě úmrtí někoho blízkého si s sebou vezměte někoho, kdo vás podpoří a pomůže s výběrem a objednávkou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tamara
Tamara 19. 3. 2018

Dobré toto vědět. pro informaci. Život je nevyzpytatelný.

Odpovědět
Glady
Glady 19. 2. 2018

smutný ale prospěšný článek

Odpovědět
Theoterapeut
Theoterapeut 15. 2. 2018

I to je dobré vědět.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 5. 2. 2018

Jsem ráda za tento článek, člověk nikdy neví, co bude a je fajn mít přehled

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 5. 2. 2018

Jsem ráda za tento článek, člověk nikdy neví, co bude a je fajn mít přehled

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 567
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.