Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Klára Bílá Jewellery
Klára Bílá Jewellery
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi

Jak se starat o šperky? I jeden domácí recept.

Klára Bílá Jewellery
Klára Bílá Jewellery
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi
Jak se starat o šperky? I jeden domácí recept.

Jak se starat o šperky? I jeden domácí recept.

Péče o zlaté a stříbrné šperky

V prvé řadě doporučujeme si nechat zakoupený šperk nechat porhodiovat. Tuto službu nabízíme a můžete si ji zakoupit v naše eshopu, zde.

Nový šperk je krásný, třpytivý, bez škrábanců a deformací. Aby byl takový i po měsících a letech nošení, vyžaduje péči. Je to jednoduché, stačí dodržovat několik základních rad.

  • K čištění šperků používejte prostředky k tomu určené. Existuje velký výběr speciálních hadříků, roztoků nebo krémů vyrobených právě na čištění šperků.
  • Při domácích pracích, sportování, sprchování a na noc šperky odkládejte.
  • Chraňte je před nárazy, kontaktem s tvrdými předměty, chemickými látkami, kosmetikou a agresivními čisticími prostředky.
  • Platí zásada: šperky nandavejte jako poslední, ale jako první je sundejte po návratu domů. Lak na vlasy, parfém či lidský pot jsou pro šperky nepřátelské.
  • Šperky nenoste do bazénu, sauny ani do moře.
  • Vyhněte se vodě, pokud jsou kameny na vašich špercích lepené.

Čištění šperků

Šperky je možné čistit více způsoby. Nejjednodušší je leštění speciální utěrkou. Zvláště u jemných šperků či řetízků je potřeba čistit s citem. Dejte si pozor i na stříbrné šperky, které jsou měkké a mohly by se vyvinutou silou snadno poškodit.

 

Pokud potřebujete vyčistit šperk důkladněji, můžete použít chemické čističe, které se prodávají ve formě lázně či pěny. Při jejich použití vždy dbejte pokynů uvedených na obalu výrobku. Ne každý čistič je vhodný například pro šperk s perlami nebo s lepenými kameny.

Na stříbrné šperky je úžasná čistící lázeň od Hagerty.
Na zlaté šperky má firma Hagerty speciání lázeň, která má jednoduché použití.

Černání (oxidace) šperků

Černání neboli oxidace se týká většiny šperků. Hlavně stříbrné šperky časem oxidují, přičemž matní a černají. Jedná se o přirozený proces. Neznamená to, že materiál šperků je nekvalitní. Vysoká vlhkost vzduchu nebo kyselé prostředí (např. pH pokožky) oxidaci zrychlují.

 

K černání zlata dochází jen ve výjimečných případech, nejčastěji při užívání specifických léků jejich nositelkou či nositelem. Bohužel častěji dochází k černání dětských náušnic ze žlutého zlata, kdy kov není chráněn rhodiem a reaguje s dětským potem. V případě, kdy se toto stane, doporučujeme pořízení šperku z bílého zlata, případně počítejte s častější nutností čištění.

Domácí čištění stříbra neboli babská rada

  1. Šperky zabalte do alobalu a vsypte do něj jeden sáček kypřícího prášku.
  2. Vložte do porcelánové misky nebo hrnečku, zalijte horkou vodou.
  3. Do alobalu propíchejte jehlou malé dírky. Tím spustíte chemickou reakci.
  4. Šperky v nálevu nechte zhruba deset hodin, pak propláchněte studenou vodou a nechte usušit.

Pozor: Tato metoda se hodí jen pro čisté stříbro.

Pokud se vám nebude chtít čistit šperky tímto způsobem, zakoupíte již v každé drogerii čistič stříbra a zlata. Šperky, který neobsahuje perlu, do něj ponořte a poté opláchněte vodou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
pavlinka14
pavlinka14 10. 6. 2021

Docela dlouhou dobu jsem hledala nějaký takový článek, kde by bylo všechno tak hezky shrnuto a navíc s tipy na konkrétní přípravky nebo postupy Před nedávnou dobou jsem se zasnoubila, manžel kupoval o něco dražší snubní prsteny z https://www.marre.cz/snubni-prsteny-s22CZ , a tak bych ráda, aby stále vypadaly jako nové!

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 28. 4. 2021

Domácí recepty jsou nejlepší . Já mám babské rady nejraději. Jsou účinné a na přípravu jednoduché. Já mám navíc stříbrné šperky, takže jejich údržba je jednoduchá. Navíc jsem si na jejich skladování koupila dřevěné krabičky z https://www.firemnikrabicky.cz/drevene-krabicky/ , takže tím, že jsou v suchu a nepráší se na ně, tak se ani tak rychle nezašpiní .

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 23. 12. 2020

Děkuji za super návod jak se vlastně o takové šperky starat. Do teď jsem totiž nosila šperky jedině z chirurgické oceli. Koupila jsem si však z https://www.goldstore.cz/nausnice/ze-zlata/ zlaté naušnice, takže jsem ráda, že konečně vím jak se o zlato pořádně starat !

Odpovědět
avatar

Děkuji moc za skvělé rady, já jsem ale šperky přestala čistit po domácku, protože jsem si jich několik omylem zničila a to se mi tedy moc nevyplatilo Takže si šperky už raději jen kupuji, nejraději mám dámské šperky z https://www.sperky-beny.cz/cs/luxusni-sperky/damske-sperky/c-1/ a ty, které je potřeba vyčistit nosím k profesionálům.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 22. 11. 2020

bezva rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 307
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.