Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 14. 7. 2017
Líbí se mi

Jak se kočky domlouvají

k.eva
k.eva
Vloženo 14. 7. 2017
Líbí se mi
Jak se kočky domlouvají

Jak se kočky domlouvají

Naše Micka se již aklimatizovala na naší zahrádku a tak se podíváme, jak se kočky mezi sebou domlouvají.....

Je známým faktem, že kočka neumí mluvit. To ostatně neumí žádné zvíře. Ale jako ostatní zvířata používají i kočky zvuky vyjadřující jejich náladu a snahu něco sdělit jiným.

Výzkum také prokázal, že tyto zvuky mají jiný význam.

Mňoukání

Většinu každodenních zvuků vydávaných kočkou lze zařadit pod široký pojem „mňoukání“. Tento zvuk je dospělou variantou mňoukavého zvuku, jaký koťata vydávají téměř od narození. Vydávají ho proto, aby na sebe upoutala pozornost  a má různé významové gradace. Mohou vydávat určitý zvuk, očekávají – li, že je budete krmit, nebo když chtějí, abyste je pustili ven popřípadě pohladili.

Stejně se veškeré mňoukání nakonec scvrkne na jediný vzkaz : „ Udělej, co po tobě chci, a udělej to hned.“

 

Předení

Ze všech zvuků, které kočka vydává, je předení nejpříjemnější a lidskému ucho nejlahodnější. Je zřejmě výrazem kočičího blaha, může však mít i další funkce. Je zvláštní, že někdy kočky předou, jsou- li ve stresu, březí kočky předou při porodu a tak jsou případy,  že kočky předly, když utrpěly vážné zranění. Bylo dokázáno, že toto nešťastné předení má terapeutické účinky. Zdá se, že určitá frekvence kočičího předení má léčivý účinek – možná podobně jako ultrazvuk používaný ve fyzioterapii.

 

Zvuková agrese

Tak například vřeštění je charakteristický a exkluzivní kočičí zvuk. Vydávají ho kočky, jsou – li rozlobené, nebo chystají –li se k šarvátce. Tento zvuk je často slyšet v období páření, kdy se z kocourů nejčastěji stávají soupeři. Zvukové projevy agrese kočky a mnoha jiných zvířat jsou znamením vyslaným protivníkům o jejich síle. Ten, kdo vrčí nejvíc, bude pravděpodobně také nejlépe bojovat. Když to uslyší slabší kocour, může svoje vřeštění zmírnit na poněkud smířlivější vytí. Je to zvuk zachovávající si tvář, jako když kocour říká : „ No dobrá, tentokrát jsi vyhrál, ale rozmysli si, než mi znovu zkřížíš cestu.“

 

Spokojené tlachání

Příjemnější kočičí zvuk je mírně se zvyšující trylek nazývaný „ cvrlikání“. Tento zvuk vydávají kočičí matky, aby svolaly svá koťata, nebo aby ohlásily svůj návrat. Mnohé dospělé kočky tímto zvukem vyjadřují, že berou na vědomí přítomnost svého majitele, jehož coby svého živitele považují za něco jako vlastní matku. Pokud vám kočka přinese jako dárek mrtvého ptáka nebo myš, tak tento zvuk také uslyšíme. V tomto případě to znamená : „ To je pro tebe, protože tě mám ráda.“

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 16. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 26. 4. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 27. 5. 2020

Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
moravačka aja
moravačka aja 16. 7. 2017

Naše kočka je prostě ukecaná až hrůza.Někdy si nás nevšimne vůbec a z toho kecá a kecá.Je to sranda.

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 7. 2017

opět článek, který budu muset přečíst Emičce

Odpovědět
k.eva
k.eva 15. 7. 2017

to mě moc těší

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 193
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.