Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Etiketa - Oslavy narozenin a svátků: Na co nesmíme zapomenout?

Iva/KUCHAŘI DO DOMU.cz
Iva/KUCHAŘI DO DOMU.cz
Vloženo 18. 4. 2017
Líbí se mi
Etiketa - Oslavy narozenin a svátků: Na co nesmíme zapomenout?

Etiketa - Oslavy narozenin a svátků: Na co nesmíme zapomenout?

Důležité otázky, které řešíme :
• První otázku je – Seznam hostů - Koho pozvat?
Je potřeba zvolit správné složení společnosti. Můžeme pozvat jenom rodinu nebo jen přátele nebo pouze spolupracovníky. I když máme snahu dát dohromady hosty nesourodých skupin, je výsledek často rozpačitý. Pozvané lidi pak spojuje jen to, že se znají pouze s námi.
Pokud pozveme stejnorodé skupiny hostů, lidé se vzájemně znají, odpadá seznamování a počáteční ostych. Ovšem čím větší je počet pozvaných hostů, tím méně je důležité, zda se všichni znají.
Nezapomeneme pozvat přátele, kteří umí držet zábavu, aby společnost nebyla sestavena jen z introvertních profesorů.
• Druhá otázka - Pozvánka
Na oslavu životního jubilea bychom měli zvát písemně. Nemusíme tisknout oznámení, stačí mailem popsat charakter oslavy, místo a čas akce, návod pro oblečení a požádat pozvané o potvrzení účasti (R.S.V.P.). Případně přiložíme popis cesty, adresu nebo souřadnice GPS.
• Třetí otázka – Program a zábava
Může spočívat jen v jídle, pití a konverzaci. Je ovšem užitečné si připravit několik zábavných momentů, protože se hosté po několika hodinách mohou začít nudit. Můžeme pozvat k tanci kapelu, uspořádat originální barmanské nebo kulinářské show, zajímavé kuchařské soutěže. Pokud nejde o menší partu kamarádů, měli bychom požádat dobrého známého, aby se ujal role manažera oslavy. Může jím být i pronajatý kuchař do domu. Ten během oslavy bude sledovat, jestli je dostatek jídla a pití, příborů, sklenic, židlí, servírovat i organizovat zábavu. Můžete se rozhodnout pro cateringovou společnost, která Vám pronajme svého profesionálního kuchaře do domu, který se o Vás a Vaše hosty kompletně postará.
Podle hostů a prostředí volíme žánr oslavy. I parta přátel může překvapit oslavence.
• Čtvrtá otázka - Menu
Při sestavování menu opět bereme v úvahu věk, pohlaví a chutě hostů. Víme, zda parta přátel upřednostňuje víno nebo pivo, rožnění selete nebo rodina, kolegové mají raději tradiční českou kuchyni se svíčkovou omáčkou nebo kulinářské delikatesy moderní gastronomie. Pořádáte-li oslavu doma, volte potraviny, které vydrží nějaký čas ležet na stolech. Kuchař do domu Vám může navrhnout a sestavit nejvhodnější typ menu, množství jídel dle počtu hostů (pro jistotu připočteme kolem deseti procent navíc), udělá cenovou kalkulaci a po dohodě se stará i o servírování jednotlivých chodů. Pokud si zajišujeme servírování sami, měli bychom volit například nejjednodušší studený bufet, abychom se mohli plně věnovat svým hostům.
 
• Pátá otázka – Důležité maličkosti

Inventář Spočítáme skleničky, příbory, talíře, židle a jiné nádobí pár dní předem. Kuchař do domu nebo cateringová společnost může tyto zapůjčit včetně grilu a jiných.

Vázy – Připravíme si dostatek váz pro přinesené květiny...DALŠÍ DŮLEŽITÉ MALIČKOSTI V ČLÁNKU.

Odkládací prostor – Zádveří nebo předsíň upravíme pro kabáty, čepice, deštníky (vysoký tubus pro mokré deštníky).

Vymezený prostor pro program a dary – Rozmyslíme, odkud se bude pronášet projev a zda ho každý uslyší a kde bude prostor pro program. U vchodu bývá připraven stůl pro dary oslavenci.

Děti a psi - Pokud jsme pozvali na oslavu hosty s dětmi a psy, připravíme dětský koutek, odpovídající pohoštění a také dozor, případně místnost na spaní pro malé děti. Pro psy máme misku s vodou.

Rozsvítíme všude – Zvláště na chodbách, toaletě a v koupelně. V salonku necháme svítit alespoň lampy, aby hosty nezaskočila tma a dobře se orientovali.

Parkovací místa – Dostatek parkovacího místa vymezíme a případně označíme.

                                                                                                                     
Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček                                                                                                                     
Foto: ©SAMphotostock.cz/HannaNes 
 
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy nebo párty? Záleží Vám na akci? Jste zaneprázdněni? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.

Vyberte si mistra kuchaře nebo catering na portálu: http://www.kucharidodomu.cz/ - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR. 

Jak objednat
kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého sympatického kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE            

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 19. 2. 2018

Opět skvělý a užitečný článek

Odpovědět
Iva/KUCHAŘI DO DOMU.cz

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 19. 4. 2017

Užitečné informace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 286
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.