Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 4. 2020
Líbí se mi

Dagmar Hilarová - Nemám žádné jméno

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 4. 2020
Líbí se mi
Dagmar Hilarová - Nemám žádné jméno

Dagmar Hilarová - Nemám žádné jméno

Knížka, kterou jsem před pár lety vyhrála v internetové soutěži a před časem jsem se k ní znovu vrátila.

Neuvěřitelný příběh o osudu české básnířky a spisovatelky Hilarové, která jako patnáctiletá strávila dva roky v terezínském ghettu.

Knihu vydala pod svým jménem nizozemská spisovatelka Miep Diekman, která si autorství neprávem přisoudila poté, co jí skutečná autorka důvěřivě svěřila svůj rukopis, za tuto knihu pak získala několik významných mezinárodních ocenění. Příběh, který na vydání v českém jazyce čekal více než 30 let.

Tato útlá, jen 117 ti stránková knížka v sobě nese tak obrovské poselství a sílu, že vydá ze několik set stránkový román. Velmi mě zaujala skutečnost, že se v životě Dáši objevila rodina Popperových, které jsem vždycky považovala za románové postavy z knížek Oty Pavla, ale teď se pro mě stali skutečnými.
Z počátku jsem trochu nechápala, proč se vede tak obrovský boj o autorství, vždyť moc nezáleží na tom, kdo je uvedený na obálce jako autor, jde přeci především o to, aby se příběh dostal mezi čtenáře a tak se mohla šířit osobní zkušenost přeživší holokaustu. Až po dočtení poslední stránky jsem pochopila, jak moc to pro paní Dagmar bylo důležité, opakovalo se přesně to, co ji kdysi udělali nacisti, sebrali jí jméno. Když už v životě ztratíte domov, vzdělání, rodinu, to poslední co z Vás dělá člověka je Vaše jméno. A když ztratíte jméno, už prostě nejste!!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 5. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 27. 4. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 25. 4. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 24. 4. 2020

super tip

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 774
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.