Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi

Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 7. 4. 2021
Líbí se mi
Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Podobně jako řada jiných věcí by ani Zemanovy filmy nevznikly, nebýt Tomáše Bati a jeho obuvnického impéria ve Zlíně. Vlastní filmovou techniku začaly Baťovy závody využívat pro krátké reklamy už ve 20. letech, během roku 1935 pak na zlínském Kudlově během neuvěřitelných devíti měsíců od prvního výkopu vyrostly podle návrhů architekta Karfíka filmové ateliéry. V roce 1943 sem nastoupil Karel Zeman, kouzelník filmového plátna a geniální průkopník trikových filmů, který proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech.


„Šlo mi o jedno,“
 říká Karel Zeman o svém prvním filmu kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, „ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.“ O Cestě do pravěku se říká, že předběhla dobu o několik desítek let. Film vypráví o čtyřech chlapcích, kteří se na loďce vydají 500 milionů let zpět proti proudu řeky času, protože chtějí najít trilobita v prvohorním moři. Cestou se setkávají s dávno vyhynulými zvířaty, která nikdy nikdo živá neviděl: na plátně ožívají dinosauři a ještěři, mamuti, ptáci a jiná zvířata. Českým čtenářům neunikne zřejmá inspirace ilustracemi Zdeňka Buriana, odborným poradcem filmu byl paleontolog Josef Augusta.

Jaká byla Cesta do pravěku?

Jirka, Toník, Petr a Jenda aneb Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták, hlavní hrdinové Cesty do pravěku, se po letech sešli ve Zlíně na filmovém festivalu jako pánové kolem sedmdesátky. Na natáčení vzpomínali jako na báječné prázdniny, které si užívali se vším všudy. Nemuseli chodit do školy, o pauzách se mohli dívat na grotesky a King Konga, a při natáčení se vypravili dokonce k moři na Rujanu. Výjezd z jeskyně na začátku filmu se točil na zamrzlém rybníku v Jindřichově hradci, kulisou pro scény v ledových krách byla přehrada Souš v Jizerských horách, do močálů se filmový štáb vydal na Třeboňsko. Lodička proplouvá také přírodní rezervací Osypané břehy v meandrech řeky Moravy u Strážnice, divokou řeku si zahrál slovenský Váh, klidnou vodu pak Přehrada Frašták u Zlína.

Film byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a získal řadu dalších cen. Měl velký úspěch v zahraničí a v New Yorku ho dokonce promítalo 96 kin najednou; to se žádnému tuzemskému režisérovi předtím ani potom už nepodařilo. A mimochodem, podle vzpomínek syna Pavla si profesor Augusta nechal model stegosaura z filmu přivézt po natáčení k sobě na fakultu a pak dlouhá léta zdobil jeho pracovnu.

Cesta do pravěku – program a vstupenky online | Kino Metropol

Cesta do pravěku: Jurský park vašich prarodičů | Ábíčko.cz
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 9. 4. 2021

Super, chtělo by to se znovu, po letech, podívat

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Také jsem film několik let neviděla.

Kahomar
Kahomar 9. 4. 2021

dívali jsme se před pár dny

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.