
Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis L., je hojně rozšířená léčivá bylinka, která pochází z jižní Evropy. Měsíček má výrazné žluté až oranžové květy a ačkoliv zdobí mnoho záhonů a zahrádek, většina lidí jeho léčivých účinků nevyužívá. Přitom o jeho pozitivním vlivu na náš organismus věděli již staří Římané, Egypťané či Peršané.
Měsíček lékařský se v lidovém léčitelství těší oblibě již od 12. století. Sice nedokáže nahradit moderní medicínu, je však skvělou alternativou pro ty, kteří chtějí zkusit i přírodní léčbu nebo hledají další způsoby, jak zmírnit průběh svého onemocnění. Bylinku je také ideální využít jako prevenci, protože s tou vám většinou léky nepomohou.
Při vnitřním užívání můžeme měsíček lékařský doporučit na problémy se žlučníkem, s játry a s trávící soustavou. V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku a pití měsíčkového čaje čistí krev. V oblasti trávení je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva nebo vnitřním parazitům. Doporučit ho můžeme také na záněty trávícího ústrojí a vředy. Celkově harmonizuje trávení.
Ženy trpící silnou menstruací a menstruačními bolestmi jej mohou vyzkoušet na jejich zmírnění. Rovněž působí proti křečím nebo zlepšuje krevní oběh. Dokonce může pomoci od vysokého krevního tlaku, což se odrazí i v kondici vašeho srdce. Měsíček obecně působí na záněty v těle a špatně se hojící rány. Proto ho můžete využít i jako kloktadlo, pokud trpíte zánětem v ústní dutině. Je účinný také na záněty očí a uší. Měsíček lékařský je de facto přírodní antibiotikum, která v našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Je prevencí před vznikem nádorů - dělohy, prsou nebo v trávícím ústrojí.
Měsíček lékařský můžete vyzkoušet i zevně. V tomto případě je vhodný na urychlení hojení pooperačních jizev, omrzlin, spálenin, ekzému či akné, plísní, podlitin, popraskané kůže, řezných ran nebo hemeroidů. Blahodárně působí na pokožku, která je poškozená. Můžete ho použít dokonce i na hnisající rány nebo na bércové vředy. Měsíček totiž obsahuje rostlinná antibiotika, tak zvané fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.
Kromě antiseptických účinků se s ním pojí účinky spasmolytické, které se projevují uvolňováním křečovitého stažení svalstva. Jeho použití také vede k vyšší sekreci žluči. Své místo má také v kosmetice, kde se využívá na zjemnění a zvláčnění pleti a pokožky. Je rovněž účinný na celulitidu a strie.
Při přípravě čaje použijete jednu vrchovatou lžičku měsíčku na 250 ml vody a vypijete 1 až 2 šálky denně, jestliže jej využíváte pouze jako prevenci. Pokud měsíčkem už léčíte konkrétní problémy, můžete množství vypitého čaje zvýšit na 3 až 4 šálky za den. Dávkovat jej můžete klidně v průběhu celého dne po lžících.
Při přípravě domácího kloktadla přijde jedna čajová lžička sušeného měsíčku na 100 až 150 ml vody a krátce se povaří. Doba varu by neměla být delší než 2 minuty (to platí i při přípravě čaje, který můžete nechat také odstát). Tento odvar pak můžete využívat vnitřně. Jestliže ho chcete použít na zevní obklady, doporučuje se ještě zvýšit koncentraci měsíčku dvakrát až třikrát.
Na vnitřní použití je vhodná také tinktura z měsíčku lékařského, na jejíž přípravu budete potřebovat 1 litr pálenky. V něm necháte po dobu 14 dní louhovat měsíčkové květy. Lahev byste měli postavit na slunce nebo do místnosti s teplotou přes 20 stupňů.
Jestliže chcete využívat měsíček lékařský zevně, můžete ho buď zakoupit ve formě oleje nebo masti. Mast si však doma můžete i sami vyrobit. Budete potřebovat 4 hrsti čerstvého měsíčku lékařského a 500 g sádla, kokosového oleje, olivového oleje, bambuckého másla nebo jiného základu pro výrobu domácí masti.
Květy měsíčku vhodíte do horké vody, necháte 2 minuty povařit a odstavíte. Scedíte je a smícháte s tukem či olejem. Druhý den ráno mast rozehřejte a přes plátno přefiltrujete. Podobným způsobem je možné si připravit i domácí olej s měsíčkem. Tuto mast následně uchováváte v chladu, aby se vám nezkazila. Do masti můžete přidat také včelí vosk, levandulovou nebo jinou rostlinnou silici. Mast pak bude nádherně vonět směsí několika bylin.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Bylinky mám rád
kdysi dávno, v mém minulém životě, mi jeden starší pán vyráběl měsíčkovou mast ze sádla a měsíčku, byla perfektní na kolena, klouby...,a le to je už fakt více jak 20 let
Babička jí také vyráběla...když kvete, to je pastva na oči.
Těch mívala babička plné záhonky, kdeže ty časy jsou...
Ano, ano...oranžovo bylo všude.
Měsíček je jedna z mých oblíbených bylinek.
Už jsem koupila semena.
Používám čaje, je výborný
Květ usuším a je z něj "falešný šafrán"....