Astra čínská (Callistephus chinensis)
Oblíbené letničky pocházejí z Číny a ve 30. letech 18. století byly přivezeny do Evropy. Byly to rostlinky s keřovitým vzrůstem, čistě bílé, ale ve své genetické výbavě měly zakódované i další barvy, a tak se postupem času přeměnily ve skupinu velmi rozmanitou a bohatou.
Astry dorůstají do výšky od 20 do 70 cm a i velikost a tvar květního úboru je velmi proměnlivá. Nižší odrůdy, které se hodí dokonce i do skalky, jsou bohatě větvené a kompaktnější, větší rostliny bývají větveny jednoduše a i olistění bývá řidší. Květní úbory mohou být jednoduché, poloplné i plné, jehlicovité nebo kulovité a v různých barvách. Od bílé přes jemně růžovou k výrazně růžové, fialové až červené a vínové, a někdy můžeme vidět dokonce i téměř modré květní úbory. Nechybějí ani dvoubarevné kultivary. Zajímavostí jsou pak astry zeleně kvetoucí, odrůda ´Hulk´, které patří ke kuriozitám.
Astry většinou vykvétají, podle jednotlivé odrůdy, v době od Aničky po Václava, tedy od 26. července do 28. září.
Kapkovité semeno se vysévá od poloviny března do pařeniště nebo doma za oknem, ale v chladnější místnosti. Semeno nejlépe klíčí při teplotách 15–18 °C. I semenáčky je lepší uchovávat při podobné teplotě, při teplotách vyšších mají sklon k vytahování. Astry jsou velmi náchylné k napadení houbovitými chorobami, proto by se měly vysévat do propařené půdy. Velkým nepřítelem aster je právě houbovité onemocnění zvané fuzarióza, které napadá rostlinky ve všech stadiích vývoje a ty pak velmi rychle hynou.
Astry mají rády slunné místo a výživnou, dobře propustnou a sušší půdou. Nesnášejí čerstvé organické hnojení. Vyšší odrůdy vyžadují také místo chráněné před větrem, protože mají sklon k polehávání a vylamování. Astrám prospívá častější okopávání a provzdušňování půdy.
Astra čínská Pompon směs v Balení 100 semen - Semena-sazenice.cz
Astra čínská
 

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account