Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 24. 3. 2021
Líbí se mi

Alokázie je jedovatá, přesto velmi populární dekorativní květina.

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 24. 3. 2021
Líbí se mi
Alokázie je jedovatá, přesto velmi populární dekorativní květina.

Alokázie je jedovatá, přesto velmi populární dekorativní květina.

Je to celkem vzácná rostlina, ale v poslední době se stává stále více populární. Alokázie je dekorativní, věčně zelená rostlina s velkými, šípovitými listy ( 30 až 40 cm, někdy až 50) na velkých řapících. Velkou dekorativnost propůjčují listům tlusté žilky z obou stran. Nejoriginálnější jsou jsou pestrolisté kultivary. Alokázie je mohutná rostlina s velkými kořeny. Stonek někdy dosahuje 2 metrů , řapíky 1 metru délky. Listy mají vejčitě-srdčitý tvar a jsou velmi velké, dosahují délky 30 cm, šířky 40 cm. Vyžadují teplou místnost, velkou vlhkost půdy a vzduchu. V létě se dobře cítí při teplotách 22 až 26, v zimě 18 až 20. Ve vegetativní fázi je zapotřebí stálé vlhkosti vzduchu. Zavlažujeme hojně, ale voda by se neměla v květináči zadržovat. 2 až 3 hodiny po zalití je nutné zbývající vodu vylít. Musíme ji často postřikovat měkkou vodou pokojové teploty. V zimě ji zaléváme méně, ale musíme dávat pozor, aby půda nevyschla a listy nezačaly vadnout. Hnojíme ji dvakrát do měsíce, minerálními hnojivy pro pokojové rostliny. Rozmnožuje se výhonky nebo dceřinými hlízami, dělením oddenku nebo řízky. Obyčejně se tato operace provádí společně s přesazením rostliny. Při řízkování se dodržují stejné postupy jako u všech rostlin áronovitých. Doporučuje se zemní směs z půdy vřesovité, jehličnaté, rašeliny a písku  nebo humusu, listové země, hnědozemě, rašeliny a písku . Při jakékoliv operaci s Alokázií mějte na paměti, že je jedovatá a může silně podráždit pokožku. Proto doporučujeme používat rukavice a po skončení si umýt ruce mýdlem. Některé Alokázie pěstují kvůli jedlé hlíze, bohaté na škrob.
Alokázie je zajímavá také tím, že některé její druhy mají léčebné účinky a používají se v čínském lidovém léčitelství. Ze stonku připravují preparáty, které pomáhají při bolesti žaludku a zubů. Preparáty z listů se používají při léčbě tuberkulózy. Jsou napadány mšicemi, červci, roztoči a molicemi.

PŮVOD:
Jihovýchodní Asie.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
TEPLOTA:
Teplomilná. V létě ne méně než 20°C, v zimě ne méně než 18°C.
SVĚTLO:
Světlomilná, v létě je nutné zastínění před přímými slunečními paprsky. Alokázie měděně červená, Amazonica a Sanderiana, v zimě potřebují dodatečné osvětlení.
ZALÉVÁNÍ:
Hojné v letním období, půda nesmí v žádném případě vyschnout. V zimě se Alokázie zalévá mírně a velmi opatrně. Pro většinu druhů je přílišné zavlažování půdy zhoubné.
HNOJENÍ:
Na jaře a v létě se Alokázie přihnojují jednou za 2 až 3 týdny. Používá se komplexní minerální hnojivo pro pokojové rostliny.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Časté rosení a opatrné omývání listů.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 4. 2021

Odpovědět
kosanka
kosanka 26. 3. 2021

Měla jsem ji, ale u nás se jí asi nelíbilo

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 3. 2021

zajiímavá květina, a je krásná...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 3. 2021

tuto snad ani neznám, ale v mém případě se není čemu divit

Odpovědět
lemur
lemur 26. 3. 2021

Krásná dekorativní rostlina.

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 26. 3. 2021

Také se mi líbí. Zajímavý dekorativní list.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.