
Tahle krásná rostlinka, na které nás nejvíce přitahují barevně vybarvené listy pod kvítky, je zřejmě ještě u vás na stole, je to tak? Tradičně mají listy sytě červenou barvu (ačkoliv seženete i odstíny růžové či bílé až po tmavě rubínovou a ke koupi jsou také varianty žíhané), a snad proto se stala symbolem a ozdobou nejen českých Vánoc.
1. Není zimní rostlinou. Pochází z Mexika a má ráda teplo.
2. Její správný název je Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima).
3. Není květinou v květináči. Ve své domovině roste jako velký keř nebo strom několik metrů vysoký.
Díky šikovnosti botaniků, hlavně pana Joela Robertsa Poinsetta z ní můžeme mít radost i my. U nás jí postačí malý pokojový květináček Aby se poinsetii u nás dařilo, potřebujeme znát pár vychytávek.
Tyhle rady už jsou sice trochu s křížkem po funuse, protože Vánoce jsou za námi, ale nikdy neškodí si tyhle věci zopakovat. Budete vědět pro příště.
1. Vybírejte větší rostliny, ty jsou už dobře zakořeněné a mají sílu.
2. Všímejte si kvítky mezi listy. Ideální je, když jich je co nejvíce v rozpuku, nebo těsně před ním.
3. Pokud nakupujete tradičně v zimě, nechte jí dobře zabalit, aby nenastydla Rozhodně s ní nikde necourejte, ani jí nenechávejte dlouho v autě.
1. Doma ji umístěte na teplé a klidné místo bez průvanu.
2. Dopřejte jí dostatek světla, ať nestrádá a může hezky vyniknout.
3. Potřebuje zavlažování, ale ne přelévání. Zalévejte jenom do podmisky, rostlinka si sama vezme vody kolik potřebuje. Můžete opatrně rosit.
4. Po Vánocích zelené listy opadají a zůstanou jenom ty vybarvené. Aby vám rostlinka přežila a vybarvila se do krásy i příští rok, bude potřebovat radikální řez, a to doslovně.
1. V březnu se nebojte jí ostříhat a ponechat jenom stonky tak 10 cm dlouhé. Místa po řezu pokropte vodou, aby přestalo téct mléko. Pozor, toto mléko je jedovaté, způsobuje nepěknou vyrážku.
2. Snižte zálivku, protože nemá listy a neměla by jak odpařovat přebytečnou vodu.
3. Čtyři až šest týdnů ji nechte při pokojové teplotě a pak jí přesaďte do menšího květináče. Pomůže to hezkému vybarvení
4. V létě uvítá, když jí dáte ven, ale pozor, ne na přímé slunce.
5. Na podzim jí zkracujte den a dopřejte jí tak pořádný odpočinek.
6. Je citlivá jak na přelití vodou, tak na velké sucho. Obě chyby poznáte podle toho, že začne shazovat listy.
7. Nebojte se jí v létě opět ostříhat a ponechat jenom 5-6 silných výhonků i s listy. I to pomůže pro pozdější hezké vybarvení.
8. Aby se před Vánoci vybarvila opravdu sytě, je potřeba ji k tomu trošku vyprovokovat. Pomůže jí dopřát kratší dobu světla. Od září ji můžete zkracovat den tím, že ji při příchodu z práce zakryjete třeba kartonovou krabicí a ráno před odchodem ji odkryjete. Díky tomu se vám do Vánoc opět krásně vybarví
Přeji zdařilé pěstování a krásnou rostlinku i příští Vánoce
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Ano,ano,je to přesně tak...
vánoční hvězdy svoje mám dvě, jednu už asi 5. rok, druhou 3. rok...pěstuji si je a dělají mi radost...
mě nikdy nepřežije ani vánoce, letos jsem se jí bála koupit