Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 16. 8. 2017
Líbí se mi

Ztracené dítě aneb Tajemství vzniku zámku Orlík

evionka
evionka
Vloženo 16. 8. 2017
Líbí se mi
Ztracené dítě aneb Tajemství vzniku zámku Orlík

Ztracené dítě aneb Tajemství vzniku zámku Orlík

 

Hrad, později zámek Orlík nad Vltavou, se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Písek. Leží asi 12 kilometrů od města Milevsko na severozápad. Pověst říká, že jméno získal Orlík pro svou polohu vysoko nad údolím. Vypadal jako orlí hnízdo. Ke změně došlo v době dostavby Orlické přehrady, údolí bylo zatopeno  a zámek Orlík se tím pádem netyčí vysoko nad hladinou.

Další pověst praví, že svůj název dostal původní hrad podle ztraceného dítěte a znovu nalezeného.

Kdysi dávno žili v nepřístupných lesích na březích Vltavy loupežníci, kteří byli postrachem celého okolí. Byli to muži divokých tvářích a otrlých srdcích a neměli s nikým slitování. Bylo však velmi těžké se k nim dostat, protože měli znamenitého vůdce jménem Baťka.

Ten měl v lesích mladou ženu a malého synka, kterého velmi miloval. Když sám zabíjel, tak ho ani nenapadlo, že je smrt krutá a že zabitím mužů dělá z dětí sirotky. Teprve potom, když jeho mladá žena podlehla zlé nemoci, poznal, co je lidská bolest. Jako raněné zvíře chodil po lesích a vyhledával samotu. Dítěti mezitím opatřil chůvu a přikázal jí, že ho musí pečlivě opatrovat.

Jednoho dne se však vrátil z výpravy a našel chatrč prázdnou. Dítě ani chůva zde nebyly. Zoufalstvím si rval vlasy a zuřil tak, že si jeho druhové mysleli, že se pomátnul na rozumu. Rozhodli se, že mu pomůžou dítě najít a tak se vydali do lesů na pátrání. Hledali celou noc a teprve za úsvitu padli únavou a usnuli.

Nejmladší z nich se dostal až na skalní útes a při probuzení se nad ním ozval dětský pláč. Zbystřil sluch a ztišil dech a začal vyšplhat nahoru. Najednou ho uviděl! Ztracené dítě leželo v orlím hnízdě mezi sedmi orlíčky, kteří je hřáli svým tělem. Do jejich hnízda je přinesl starý orel, který je ukradnul spící chůvě.

Loupežník popadl dítě do náruče a utíkal s ním ke svému vůdci. Opět se zdálo, že se náčelník pomátnul na rozumu, tentokrát radostí. I poznal, že žádné peníze nestojí za lidský život a už nechtěl loupit, ale hrát si s dítětem.

Jednoho dne svolal loupežníky k sobě a řekl jim, že opouští svojí živnost, ať si zvolí jiného vůdce. Ale loupežníci se nedali a rozhodli se, že svého hejtmana neopustí a naopak mu na skále, kde našli jeho dítě, postaví hrad.

A tak se i stalo. Do tří let stál na skále pyšný hrad krásný hrad a dokonce i kníže, když uslyšel, jaká změna se stala s loupeživým hejtmanem, mu udělil milost a daroval mu celou okolní krajinu.

A podle orlího hnízda, ve kterém bylo nalezeno ztracené dítě, byl nazván hrad na skále Orlíkem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 1. 2020

nádhera

Odpovědět
Glady
Glady 18. 8. 2017

moc pěkné

Odpovědět
lemur
lemur 16. 8. 2017

Krásné.

Odpovědět
evionka
evionka 16. 8. 2017

sasidlo
sasidlo 16. 8. 2017

Odpovědět
evionka
evionka 16. 8. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 843
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.