Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 3. 4. 2020
Líbí se mi

Zpívající fontána (Mariánské Lázně)

Kahomar
Kahomar
Vloženo 3. 4. 2020
Líbí se mi
Zpívající fontána (Mariánské Lázně)

Zpívající fontána (Mariánské Lázně)

Být v turistické sezoně v okolí Mariánských Lázní a nenavštívit Zpívající fontánu, to by se dalo považovat přímo za "hřích". A tak ani my jsme si nemohli nechat tuto atraktivní podívanou ujít a jen doufám, že se nám ještě někdy poštěstí si tuto nádheru poslechnout znovu.

Zpívající fontána je multimediální koncertní fontána nacházející se na kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních. Pochází z roku 1986 a je vyrobena z nerezu a kamene. Zprovozněna byla 30. dubna 1986.

Fontána má bazén kruhového tvaru, volně vystupující z dlažby. Ve středu fontány vystupuje z vodní hladiny 12 kamenných tvarů obepínající nerezovou centrální plastiku. Kompozice z kamene a kovu tvoří motiv vodního květu, plovoucím na vodní hladině. Fontána má barevné osvětlení. „Vodní balet“ hudby a světla je ovládán elektronicky, řídicí místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády. Vnější průměr bazénu je 20 metrů. Technické zázemí, tj. strojovna s deseti čerpadly o příkonu 70 kW, akumulační nádrž na 25 m3 vody a elektrická rozvodna, je umístěno v podzemí pod fontánou.

Voda vychází z deseti základních vodních okruhů, které různým přepínáním tvoří mnohotvaré dynamické formy. Dva okruhy jsou tvořeny 330 tryskami směřujícími do středu fontány, rozmístěnými po jejím obvodu. Další okruhy tvoří centrální střik, který dosahuje výšky 6 m, a trysky směřující k obvodu fontány, které jsou rozmístěny na středové plastice.

První skladbu přímo pro fontánu složil autor hudby k televizním seriálům a filmům Petr Hapka. Pro svoji skladbu udělal také první choreografii. Profesionální choreografové z Národního divadla v Praze vytvořili choreografii na skladby světových autorů od Mozarta po Vangelise. Rok co rok byla pro hudební skladatele vypisována soutěž na hudbu pro fontánu. Ty nejlepší se staly součástí programu.

Fontána je v provozu pravidelně v lázeňské sezóně, hraje každou lichou hodinu. V repertoáru jsou desítky skladeb různých autorů.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Pekná

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 4. 2020

Klidné a krásné město na dosah

Odpovědět
lemur
lemur 4. 4. 2020

Nádherná fontána. My jsme se byli podívat na té v Praze.

Odpovědět
Jasper
Jasper 3. 4. 2020

To musí být opravdu nádhera

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 4. 2020

Mariánky jsou moje ♥ záležitost a fontánu mám moc ráda. Krásné fotky , už se těším, až bude po karanténě a budeme tam moci vyrazit

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 3. 4. 2020

no už aby to bylo

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 206
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.