Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hudlenka
hudlenka
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi

Zlaté Hory a Maria Hilf

hudlenka
hudlenka
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi
Zlaté Hory a Maria Hilf

Zlaté Hory a Maria Hilf

Dovolená v Jesníkách pokračuje - dopoledne jsme s přáteli navštívili známý Rejvíz a potom jeli do Zlatých Hor na oběd a setkání s dalšími přáteli.

To už nás bylo šest. Společně jsme se vydali do  Zlatokopeckého skanzenu na vlastní oči spatřit Zlatorudné mlýnky.

Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic, leží malebné Údolí Ztracených štol. Říčka Olešnice zde opouští úzce zaříznutý úsek údolí a po miliony let ukládá zlato do náplavů. Zdejší rýžoviště byla těžena povrchově i hlubinně, tzv. měkkým dolováním. Pravý břeh Olešnice je poset pinkami, obvaly i odvaly. Je protkán nespočetnými kanály pro přívod vody do rýžovišť. Hlavní přívodní kanál je stále v provozu. Geologové v těchto místech prokázali vysoké obsahy zlata s opětovným nabohacováním. V hloubce cca 5 m bylo průzkumnou šachticí odhaleno vydřevené důlní dílo, zřejmě jedna ze ztracených štol, ukrývajících zlatonosné žíly. Spekuluje se i o provázání ztracených štol s 6 km dlouhou štolou Tří králů, ústící ve vzdálených polských Glucholazích a prokazatelně pokračuje až za zlatohorské nádraží.

 

Na říčce Oelšnici jsme zastihli tři zlatokopy, teří rýžovali zlato. Zajímavá podívaná

 

Po projití celým skanzenem jsme následně popojeli o kousek dál a navštívili další zajímavost Zlatých Hor - Poutní místo Maria Hilf - Panna Maria Pomocná.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné se nachází asi tři kilometry jižním směrem od Zlatých Hor v okrese Jeseník. V první polovině 18. století zde byla vystavěna dřevěná kaple, později přestavěná na kostel.

Bohoslužby v kostele se konaly až do roku 1955, kdy je komunistické úřady zastavily a vydaly také zákaz konání poutí. Navzdory snahám věřících kostel poté podlehl devastaci a režim rozhodl o jeho demolici. V roce 1973 byl kostel vyhozen do povětří a buldozery srovnán se zemí.

V únoru 1990 byl ustaven přípravný výbor pro obnovu poutního místa. Dne 22. dubna téhož roku Svatý otec Jan Pavel II za účasti statisíců věřících posvětil na Velehradě základní kámen pro stavbu nové mariánské svatyně. V dubnu 1993 byly zahájeny stavební práce, olomoucký arcibiskup Jan Graubner posvětil nový poutní kostel 23. září 1995.

Nedaleko poutního kostela najdete Posvátnou studánku - kdy po umytí její vodou omládnete a uzdravíte se...jak praví pověst..

První den dovolené v Jeseníku jsme zakončili u jedné kamarádky z nedalekých Mikulovic na kávě a výborném zákusku

 

                                                   Hudlenka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 1. 2020

toto místo je mi zcela neznámé...

Odpovědět
Murmus
Murmus 16. 8. 2017

Nádhera

Odpovědět
Glady
Glady 14. 8. 2017

krásné fotky

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2017

děkuji

Tamara
Tamara 13. 8. 2017

Moc pěkné - článek i fotky. Jako vždycky. zase jsem se vrátila do dětství a zavzpomínala na výlety s prarodiči.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 784
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.