Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 26. 3. 2020
Líbí se mi

zámek Veltrusy

Kahomar
Kahomar
Vloženo 26. 3. 2020
Líbí se mi
zámek Veltrusy

zámek Veltrusy

Státní zámek Veltrusy, národní kulturní památka, se nachází v těsné blízkosti města Veltrusy, cca 25 km severně od Prahy. Zámek je ve správě Národního památkového ústavu.

Zámek Veltrusy je významným dílem vrcholného baroka z první poloviny 18. století. Jeho autorem je významný pražský architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi. Stavitelem byl Václav Antonín Chotek (1674–1754), místodržící v Čechách, ve své době jediný žijící příslušník tohoto starého českého šlechtického rodu.

Zámek (původně pouhý letohrádek, později významně rozšířený) tvoří oválné jádro, k němuž radiálně přiléhají nižší křídla, uspořádaná do tvaru písmene X. Na severní straně k němu přiléhá čestný dvůr, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních dob z šedesátých let 18. století od neznámého autora hlásícího se k odkazu dílny Matyáše Bernarda Brauna.

V interiérech převládá móda barokního a rokokového bydlení české šlechty na venkovském sídle. V přízemí zámku se nachází tzv. sala terrena a mimořádně zachovalé "Mušlové pokoje".

V roce 1754 se uskutečnil v zámeckých a parkových prostorách první vzorkový veletrh na světě pod názvem Velký trh tovarů Království českého za účasti panovnice Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského.

Až do roku 1945 byl zámek nepřetržitě v majetku Chotků z Chotkova a Vojnína. Posledními majiteli byli Karel a Livie. Ovšem pro kolaboraci s nacistickým Německem jim byl zámek i park zabrán a oni emigrovali do západního Německa. V 70. letech oba zemřeli a nezanechali po sobě žádné potomky. V současnosti zámek spravuje Národní památkový ústav.

Hlavní zámecká budova byla zrekonstruovaná společně s revitalizací zámeckého parku a Mlýnského potoka na začátku 21. století.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Lenka Polášková 29. 3. 2020

úžasný

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 3. 2020

Byli jsme tam a moc se nám zde líbilo... krásný zámek i zámecký park, sochy a vše...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 3. 2020

přesně jak píšeš, krásné to tam je...

lemur
lemur 27. 3. 2020

Velmi krásný zámek.

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 27. 3. 2020

krásná památka

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 749
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.